U prva četiri dana svibnja na devet mjesta u Karlovačkoj županiji u prirodi je pronađeno 45 bačava od 200 litara, najvjerojatnije s opasnim otpadom, te je inspektorica zaštite okoliša Dubravka Janeković naložila da ih ovlašteni uklone, doznaje Hina u ponedjeljak od župana Ivana Vučića.
Karlovački gradonačelnik Damir Jelić rekao je nakon sastanka s predstavnicima mjesnih odbora i gradskih četvrti kako su se dogovorili da će svi obići teren i paziti na kamione i kombije koji se kreću kroz njihova mjesta. Očito netko ostavlja od četiri do osam bačava jer ih sve ne može prevesti odjedanput, rekao je Jelić, dodajući da stanje na terenu pojačano pazi i oko 500 članova 40-ak temeljnih ogranaka HDZ-a.
Da se vlasnik sam pobrinuo za sadržaj bačava, to bi ga, po Jelićevim informacijama, stajalo između 30 i 40 tisuća kuna, a ovako Karlovac ima štetu od stotinjak tisuća kuna i još će toliko do konačnog zbrinjavanja otpada zajedno potrošiti Karlovac, Ozalj, Duga Resa i Lasinja.
Jelić vjeruje da će policija brzo uhvatiti počinitelja, a tada će, kako je rekao, od njega tražiti naknadu štete.
Pronalazak bačvi prijavite na broj 112
Djelatnici karlovačke Javne vatrogasne postrojbe uklonili su bačve iz okoliša i one čekaju na zbrinjavanje, rekao je gradonačelnik Jelić i pozvao građane da – ako naiđu na bačve – to prijave na broj 112. Također je upozorio da se bačvama nipošto ne prilazi, posebice ne djeca.
Po riječima župana Vučića, inspektorica zaštite okoliša nije dopustila da se sve bačve otvaraju, ali se na nekoliko bačava koje su bile otvorene odmah vidjelo da je u njima tekuća gusta i smrdljiva masa, a u jednoj su bile krpe uprljane opasnim otpadom.
Hitno uklanjanje bačava opasnog otpada iz okoliša Karlovačke županije
Inspekcija Ministarstva zaštite okoliša i prirode u ponedjeljak je naredila hitno uklanjanje 45 bačava otpada iz okoliša, pronađenih na području Karlovačke županije, i njihovo skladište kod ovlaštene tvrtke, kao i provođenje policijskog očevida s uzimanjem uzoraka iz otvorenih bačava.
Postupanje Inspekcije još uvijek traje, sadržaj bačava još se utvrđuje, a način zbrinjavanja otpada ovisit će o njegovoj vrsti, priopćeno je danas poslijepodne iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode.
Ističe se da je inspekcija Ministarstva izlazila na teren tijekom 1., 2. i 3. svibnja i obavila očevid na svim lokacijama u Karlovačkoj županiji gdje su do tada pronađene bačve s nepoznatim sadržajem.
Poslijepodne se sastao i Stožer za zaštitu i spašavanje Karlovačke županije, a nakon sastanka priopćeno je da je od 1. do 4. svibnja pronađeno ukupno 45 bačava na 9 lokacija (Zagradci – Rešetari, Donje Zastinje, Vukmanićki Cerovac, Zagradci – Dugoreščina, Grdun, Vodostaj, Luka Pokupska, Prkos Lasinjski).
Prema nalazu i mišljenju inspektorice zaštite okoliša Dubravke Janeković postoji sumnja kako je riječ o opasnom otpadu, a po Zakonu o zaštiti okoliša, jedinice lokalne samouprave dužne su ukloniti otpad o svom trošku, dok se ne pronađe počinitelj.
Miroslav Rade, zapovjednik karlovačke Javne vatrogasne postrojbe (JVP) rekao je nakon sastanka da je otpad postupno saniran prema uputama iz Državnog toksikološkog zavoda, i prioritet je ukloniti ga iz skladišta JVP-a.
Stožer je oformio tim stručnjaka koji će na čelu s karlovačkim županom Vučićem kao zapovjednikom za zaštitu i spašavanje, rukovoditi zbrinjavanjem opasnog otpada iz okoliša po zakonskoj proceduri i na za to predviđena mjestu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa