(FOTO) Hrvatski redatelji kritiziraju HRT: ‘Manipuliraju brojkama i tumačenjem zakona o nabavi djela od neovisnih proizvođača’

Zagreb, 14.05.2019. - Društvo hrvatskih filmskih redatelja organiziralo je tribinu "HRT - nezakonje sa zaštitom?". Na fotografiji Vlatka Vorkapiæ, Antonio Nuiæ, Robert Tomiæ Zuber, Josip Popovac, Hrvoje Hribar. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Društvo hrvatskih filmskih redatelja (DHFR) u utorak je održalo tribinu ”HRT – nezakonje sa zaštitom?” na kojoj je predsjednik DHFR-a Antonio Nuić kazao da HRT ”slobodno tumači” odredbe zakona koji se odnose na nabavu programa od neovisnih proizvođača u vrijednosti od najmanje 15 posto programskog proračuna HRT-a koji iznosi oko 800 milijuna kuna te je to ocijenio HRT-ovim ”manipulacijama brojkama i tumačenjima zakona”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Ta kvota od 15 posto programskog proračuna, koji je realno prikazan u iznosu od oko 800 milijuna kuna, značila bi da je za neovisne proizvođače predviđeno do 130 milijuna kuna. No, HRT se upušta u slobodno tumačenje navedene zakonske odredbe te tu osnovicu od 800 milijuna umanjuje za troškove radijske i glazbene proizvodnje i amortizacije. Želja nam je da se dođe do jasnog tumačenja članka 11. Zakona o HRT-u te da se jednom i jasno precizno utvrde koje su financijske obveze HRT-a”, kazao je Nuić.

Naglasio je i kako od neovisnih proizvođača audivizualnih djela HRT dobiva kvalitetan program koji sam nije sposoban napraviti, ali i da od 2010. HRT nikada nije u potpunosti ispunio svoje zakonske obveze u nabavi takvih djela iz tzv. vanjske produkcije.

HRT odbacuje HND-ove tvrdnje da uskraćuje slobodu mišljenja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Scenaristica i redateljica Vlatka Vorkapić ukazala je na problem u plaćanjima autorskih naknada za repriziranje djela na HRT-u, istaknuvši pritom kako od 2007. uprava javne radiotelevizije uspješno ”HRT štiti od autora”, a bivši ravnatelj Hrvatskog audivizualnog centra (HAVC) Hrvoje Hribar upozorio je na, kako je ocijenio, HRT-ovo nepridržavanje propisanih kvota prikazivanja programskog sadržaja proizvedenog u EU i u Hrvatskoj, definiranih Zakonom o HRT-u i Ugovorom s Vladom.

Prof. Nevenka Nekić o cenzuri na javnoj televiziji: ‘Drugovi s HRT-a, gdje su moji filmovi?’

”Zdravom razumu je suludo da građani jedne države izdvajaju novac da bi 96 posto filmskog programa bilo kupljeno u Americi. To je apsolutno abnormalno”, rekao je Hribar dodavši kako HRT zbog takvih primjera još 2016. i 2017. nije stekao uvjete za dobivanje državne potpore te da bi se zbog toga mogla provesti i ”penalizacija” odgovornih na HRT-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na tribinu se nisu odazvali predstavnici HRT-a, Ministarstva kulture, Hrvatskog novinarskog društva i saborskog Odbora za medije.

Odazvao se samo predsjednik Agencije za elektroničke medije (AEM) Josip Popovac koji je, između ostaloga, rekao i kako AEM kontrolira rad HRT-a ali da nema nikakve ovlasti za eventualno oduzimanje koncesije javnoj radioteleviziji. Naglasio je i kako AEM može biti posrednik u rješavanju problema redatelja i neovisnih proizvođača audiovizualnih djela s HRT-om, te je naglasio važnost hrvatske audiovizualne produkcije u proizvodnji kvalitetnih sadržaja.

”Neovisna produkcija nije vanjska produkcija, to je naša hrvatska produkcija. Ona je isplativija i brža te je HRT osuđen na oslanjanje na neovisnu produkciju”, rekao je Popovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.