Subota, 1 ožujka, 2025
8.8 C
Zagreb
Pratite nas:

(FOTO) Krstičević razgovarao s mađarskim kolegom: Zajednička obuka pilota u središtu NATO-a u Zemuniku

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević sastao se u četvrtak u Zagrebu s mađarskim ministrom obrane Tiborom Benkom s kojim je razgovarao o bilateralnoj suradnji i mogućim pravcima njenog razvoja nakon čega su zajedno su posjetili zrakoplovnu bazu HRZ-a u Zemuniku gdje je upravo završena obuka mađarskih pilota, priopćeno je iz MORH-a.

Na sastanku su Krstičević i Benko, koji boravi u dvodnevnom službenom posjetu RH, izrazili zadovoljstvo suradnjom zrakoplovstava i vojno-tehničkom suradnjom Hrvatske vojske i Mađarskih obrambenih snaga.

“Hrvatsku i Mađarsku vežu prijateljski odnosi i čvrsta obrambena suradnja s mogućnostima za njezino unaprjeđenje i na bilateralnoj i na multilateralnoj razini. Zrakoplovstvo je područje od strateške važnosti za zajedničku suradnju, a jedno od područja suradnje je i područje specijalnih snaga te suradnja između obrambenih industrija”, poručio je ministar Krstičević.

Razgovarali su i o budućoj suradnji u razvoju i implementaciji NATO ciljeva sposobnosti, suradnji unutar Europske unije i Inicijativi o obrambenoj suradnji. Ministri su naglasili važnost PESCO projekata u sklopu inicijative Srednjoeuropske obrambene suradnje (CEDC).

Nakon sastanka s izaslanstvima su razgledali izloženi taktičko-tehnički zbor naoružanja i vojne opreme hrvatskih proizvođača u Ministarstvu obrane.

Također su posjetili vojarnu “Pukovnik Mirko Vukušić” 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u Zemuniku, gdje su se sastali sa zapovjednikom 93. zrakoplovne baze pukovnikom Krešimirom Ražovim i obišli izloženi taktičko-tehnički zbor HRZ-a te razgledali zrakoplove Canadair CL-415 i Airtractor AT 802 A/F Protupožarne eskadrile.

U 93. zrakoplovnoj bazi HRZ-a upravo je uspješno završena obuka pilota i instruktora Mađarskog ratnog zrakoplovstva na avionima Zlin-242L te su se ministri Krstičević i Benko pritom susreli s mađarskim pilotima koji su završili školovanje.

“Hrvatska ima vrhunske pilote i odličnu pilotsku školu i drago mi je što hrvatski piloti i instruktori mađarskim kolegama mogu prenijeti vrijedna iskustva i znanja koja će im uvelike koristiti u profesionalnom razvoju”, istaknuo je Krstičević.

Benko je rekao da ga je “razgovor s pilotima uvjerio u kvalitetu obuke mađarskih pilota u Hrvatskoj i da je sve što su naučili u 93. zrakoplovnoj bazi u Zemuniku dragocjeno i korisno”.

Mađarski piloti izrazili su zadovoljstvo provedenom obukom i zahvalnost za sve naučeno čime su unaprijedili svoja znanja i vještine.

Ministar Krstičević podsjetio je na potpisani Sporazum o razumijevanju o uspostavi Multinacionalnog središta za obuku helikopterskih posada za provedbu zadaća specijalnih zračnih snaga (Multinational Special Aviation Program – MSAP) koje će biti smješteno u Zemuniku.

Uspostava prvog NATO središta u Zemuniku od strateškog je značaja za Hrvatsku i drago mi je da će se ovdje zajedno obučavati i hrvatski i mađarski piloti, zajedno s pripadnicima vojski drugih članica NATO-a”, poručio je ministar Krstičević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Hina/sv

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci