(FOTO, VIDEO) Alpinisti i HV podijelili fotografije i video s vrha zagrebačke katedrale – pogledajte!

Složena operacija skidanja sjevernog zvonika zagrebačke katedrale, koji je zbog oštećenja predstavljao opasnost od urušavanja, jučer je uspješno obavljena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U operaciji su, među ostalima, sudjelovali i alpinisti i Hrvatska vojska.

Vrh zvonika odvojen je kontroliranim miniranjem, a nakon detonacije dizalicom je spušten na tlo.

Pogledajte fotografije koje su podijelili alpinisti i video koji je objavila HV!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Zatvoreni su bili svi prilazi zagrebačkoj katedrali, a brojni građani promatrali su povijesni pothvat. “Vjetar puše”, zabrinuto su komentirali neki od njih dok su promatrali divovsku dizalicu i radnike koji su čekali konačan početak radova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kontroliranom eksplozijom u 18 sati odvojen dio sjevernog tornja. Korišten je plastični eksploziv, a sve se odvijalo na visini od oko 100 metara.

Eksplozija je prošla bez problema a nakon kraće inspekcije putem dronova koji su u zraku, vrh tornja kranom je odvojen i spustio se na tlo.

> (FOTO, VIDEO) Povijesni pothvat: Detonacija uspješno odrađena, odvojen dio tornja s katedrale

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nepunih pola sata nakon detonacije kojom je odvojen od ostatka sjevernog tornja zagrebačke katedrale, vrh tog tornja uspješno je uklonjen i spušten na tlo. Operacija je time u potpunosti uspjela i sve je prošlo bez komplikacija.

Dio sjevernoga tornja katedrale skinut je u 17,58 minuta kontroliranom eksplozijom do koje je došlo po pritisku na gumb detonatora.

Odmah po detonaciji, pojavio se dim koji je nastao kada se prilikom eksplozije zapalio dio cerade kojom je bio zaštićen vrh tornja. Odvajanje je počelo nekoliko minuta kasnije kada su dronovi provjerili da je detonacijom učinjen pravilan rez kako bi se dio sjevernog tornja mogao spustiti u komadu.

Katedralni toranj je odvojen između 72. i 73. reda, skinula ga je dizalica od 500 tona, a druga dizalica obuhvatila je cijeli zvonik i spustila ga u jednom komadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alpinisti su prethodno, u drugom pokušaju, sajlama povezali vrh tornja s dizalicom.

Načelnik Stožera inženjerijske pukovnije Hrvatske vojske Miroslav Car vodio je četveročlanu ekipu koja je postavila eksploziv, ukupne količine od 580 grama u prethodno izbušene minske mikro bušotine. Objasnio je kako su proračuni pokazali da je sigurnosna zona nekih 75 metara od samoga mjesta eksplozije.

Zapovjednik bojne Obavještajne satnije Hrvatske kopnene vojske bojnik Mario Maslov izvijestio je da kako je zadaća njihove postrojbe bila da “pod nadzor stave područje radova iz zraka u okviru 360 stupnjeva s glavnim fokusom na samo mjesto radova”.

Spuštanje dijela tornja 20-ak minuta

Glavni projektant obnove katedrale Damir Foretić rekao je da će spuštanje trajati oko 20 minuta dok se dio tornja ne prizemlji i učvrsti, uspravan kakav jest, a za to je napravljen ležaj kako bi se toranj mogao prihvatiti s poduporama.

Kanonik Prvostolnoga kaptola zagrebačkog mons. Ivan Hren najavio je još 1. travnja da će se skinuti vrh oštećenoga sjevernog tornja katedrale kako bi se otklonila opasnost od rušenja. Objasnio je tada da su, nakon što su dobili snimke o stanju oštećenja, okupili statičare i vidjeli da je “daleko manja šteta da se dio sjevernoga tornja skine nego da padne i pitamo se hoćemo li imati katedralu”.

Kako je rekao, oba su tornja na istoj koti, a ovaj je jaki potres koji je 22. ožujka pogodio Zagreb, pokazao gdje je slaba točka tornjeva koje je projektirao Hermann Bolle.

Glavni projektant obnove katedrale Damir Foretić objasnio je kako su od jabuke na vrhu kroz toranj provučene dvije čelične šipke od 30 milimetara koje sve drže u jednom komadu, te da smatra da je problem nastao na lanterni kod dijelova koji su se odlomili, a cijeli se zvonik okrenuo za 12 do 15 centimetara.

Ministar Krstičević čestitao na sjajno obavljenoj zahtjevnoj akciji: Vi ste simbol snage, sposobnosti i ljubavi prema Domovini! Hvala Vam!“

I pripadnici Hrvatske vojske sudjelovali su u uspješnom uklanjanju sjevernog tornja zagrebačke katedrale kojem je zbog posljedica potresa koji je pogodio Zagreb prijetilo urušavanje.

Zamolbu za pomoć Hrvatske vojske u uklanjanju dijela sjevernog tornja uputio je Odbor Zagrebačke nadbiskupije za obnovu katedrale, a u radove obnove bila su uključena četiri pripadnika Inženjerijske pukovnije i šest pripadnika Vojno obavještajne satnije. Uz pripadnike HV-a, na sanaciji katedrale bili su angažirani i građevinski stručnjaci, arhitekti, statičari, alpinisti i profesori Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta.

Tim povodom potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević i načelnik Glavnog stožera OS RH admiral Robert Hranj čestitali su svim sudionicima, od privatnih kompanija, alpinista, policije i Hrvatske vojske na uspješno izvršenoj akciji uklanjanja tornja.

„Čestitke našim pripadnicima Hrvatske vojske na sjajno obavljenoj zahtjevnoj akciji uklanjanja sjevernog tornja zagrebačke katedrale, a posebno HKoV-u. Vi ste simbol snage, sposobnosti i ljubavi prema Domovini! Hvala Vam!“ poručio je ministar Krstičević.

Hranj: Uspješno provedena operacija u konceptu sustava domovinske sigurnosti

Admiral Hranj rekao je ovom prilikom kako je današnja akcija pokazala kako ovako velik broj sudionika može koordinirano i u sinergiji u punom duhu koncepta domovinske sigurnosti izvršavati ovako zahtjevne operacije. „Operacija je bila zahtjevna i složena i svi su pokazali da su u potpunosti osposobljeni za svoj dio zadaće“ istaknuo je admiral. Dodatno je istaknuo i značajnu ulogu dronova Hrvatske vojske koji su prateći cijelu akciju omogućili kontrolirano podizanje i nakon toga spuštanje tornja.

Zadaće pripadnika Inženjerijske pukovnije u sklopu sanacije tornja, pojasnio je načelnik Stožera Inženjerijske pukovnije pukovnik Miroslav Car, istaknuvši kako je riječ o poprilično zahtjevnoj aktivnosti postavljanja eksplozivnih naprava na sam toranj katedrale.

Pukovnik Car: Pripadnici Inženjerije potpuno su osposobljeni za ovakve zadaće. Godinama se obučavamo za takve stvari

„Tamo gdje je došlo do najvećeg oštećenja, odnosno između 72. i 73. reda sjevernog tornja, izvedeno je bušenje precizno određenih mjesta za uklanjanje čeličnih sidrenih klinova i presijecanje nategnutog čeličnog užeta u sredini tornja. Nakon toga, izbušilo se devet rupa koje su se potom napunile eksplozivom nakon čega je uslijedilo povezivanje istih u električnu mrežu i naposljetku, paljenje“, ispričao je pukovnik Car. Rekao je kako je zadovoljan učinjenim istaknuvši da su pripadnici Inženjerije u Hrvatskoj vojsci potpuno obučeni i osposobljeni za ovakve zadaće. „Godinama se obučavamo za takve stvari. Nije bilo nikakvog straha niti bojazni da mi to nećemo uspjeti. Između ostalog, imali smo i zaštitnu opremu tako da je sve provedeno po propisima i na najbolji mogući način“ pojasnio je pukovnik.

Zapovjednik Vojno obavještajne satnije bojnik Mario Maslov u ovoj je prigodi pojasnio aktivnosti koje su obavljali pripadnici Vojno obavještajne satnije: „Postrojba je imala zadaću tijekom jučerašnjeg i današnjeg dana staviti pod nadzor iz zraka područje radova s glavnim fokusom na sam toranj i mjesto detonacije u perimetru od 380 metara, što je uspješno i odrađeno“.

Nadnarednik Krešimir Marjanović koji je sudjelovao u aktivnosti na dužnosti palitelja, odnosno na mjestu za aktivaciju eksploziva istaknuo je kako je zadaća uspješno završena te je zahvalio svima koji su sudjelovali posebno istaknuvši alpiniste i sve druge djelatnike koji rade na obnovi katedrale na visinama. „Mi kao postrojba uglavnom radimo na zemlji, no iako su ovo bili ekstremni uvjeti, koristeći sigurnosnu opremu i zaštitu postigli smo optimalan učinak bez kolateralne štete“ zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.