Hrvatska još traga za 1945 nestalih u Domovinskom ratu. Ključna prepreka u rješavanju tog civilizacijskog pitanja jest nedostatak informacija. Republika Srbija raspolaže dokumentacijom, a na njezinu teritoriju prebivaju i mnogi svjedoci.
Nakon nedavnog susreta hrvatske predsjednice i srbijanskog predsjednika intenziviraju se razgovori o toj temi, no je li to dovoljno? Obitelji koje traže svoje najmilije žele konkretne poteze. Kada, i možemo li ih uopće očekivati?
U Temi dana na HRT-u razgovarali su s predsjednicom Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljanom Alvir i danas imenovanim povjerenikom predsjednice za nestale osobe Ivicom Vrkićem.
Na Pantovčaku je danas predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović razgovarala s izaslanstvom braniteljskih i stradalničkih udruga.
Taj je sastanak nastavak suradnje o pitanju nestalih, posebice nakon sastanka udruga iz Republike Hrvatske u Republici Srbiji. Predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir izvijestila je nazočne o održanom sastanku te je zaključila kako je komunikacija i suradnja svih strana bitna u tom procesu, priopćeno je iz Ureda predsjednice.
> Predsjednica imenovala Ivicu Vrkića za povjerenika za nestale u Domovinskom ratu
Braniteljske udruge slažu se kako je nužno nastaviti razgovore na razini institucija Republike Hrvatske i Republike Srbije o nestalim osobama i drugim otvorenim pitanjima. Isto tako, prilikom razgovora istaknuto je kako je potrebno ukinuti sporni zakon o univerzalnoj jurisdikciji Republike Srbije. Zaključeno je kako, unatoč svim problemima, treba nastaviti pregovore i drugoj strani pružiti priliku za otvaranje procesa pronalaska nestalih osoba.
Vjerujem u uspjeh ove inicijative jer držim da i na hrvatskoj i na srbijanskoj strani postoji dobra volja za otkrivanjem sudbina nestalih. Osobno držim kako je učinjen važan iskorak. Iako smo svjesni da će na tom putu biti i neuspjeha, to nas neće obeshrabriti, rekla je predsjednica.
Hrvatska predsjednica na sastanku je predstavila svojeg povjerenika za nestale u Domovinskom ratu, Ivana Vrkića, gradonačelnika Osijeka.