Predstavnici triju sindikalnih središnjica osvrnuli su se na jučerašnju odluku Vlade o prihvaćanju svih zahtjeva inicijative “67 je previše” i poručili da s velikim oprezom prate vladine objave.
“Vladine objave pratimo s oprezom i bez euforije. Ne možemo stati s onim sto smo radili, jer je nepovjerenje prema Vladi veliko.”, kazali su predstavnici sindikata.
Inicijativa “67 je previse”: Vladine objave pratimo s oprezom i bez euforije. Ne mozemo stati s onim sto smo radili, jer je nepovjerenje prema Vladi veliko. @hrtvijesti pic.twitter.com/cGV1WuK3WM
— Mladen Sirovica (@Mladen_Sirovica) 20. rujna 2019.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sindikati su već najavili da neće odustati od pripreme referenduma. Istodobno, Vlada je najavila izmjene čak šest zakona u hitnoj proceduri kako bi se svim starijima od 65 već od početka sljedeće godine omogućilo pravo nastavka rada, prenosi HRT.
Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, rekao je da Vlada nema pravo jučerašnju odluku koristi za kupovanje vremena.
Plenković na sjednici Vlade: Prihvaćamo sve zahtjeve inicijative “67 je previše”
“Vlast ovo nema pravo koristiti ni za manipuliranje građanima koji su dali svoje potpise, niti nama koji smo bili alat u rukama građana. Bude li se pokazalo da se ide u pravcu kupovanja vremena, onda sasvim sigurno nećemo čekati nego ćemo nastaviti s akcijama”, dodao je.
Vilim Ribić, predsjednik Matice hrvatskih sindikata je rekao kako je Vlada svoju poziciju otvorila u filmu u kojemu još nije bila.
“Ona je u taj film prisiljena, a to je film „Priče o narodnim interesima”. S obzirom da je bila prisiljena, mi joj želimo da u tom filmu i ostane zato što je to jedini ozbiljan i autentičan film koji Vlada jedne demokratske zemlje treba imati”, istaknuo je.
Ana Miličević Pezelj (Savez samostalnih sindikata Hrvatske) podsjetila je kako “referendum nije cilj nego sredstvo”.
“Ako se zakonske izmjene usvoje u skladu s obećanjem premijera, sindikalni cilj je ispunjen, no nije postignut i građanski cilj. Građani imaju pravo reći na referendumu što oni smatraju proračunskim prioritetom. Njima je na ovaj način uskraćena prilika da se izjasne. Nema demokratskog prostora za njihovo izjašnjavanje”, upozorila je Miličević Pezelj.
Održavanje referenduma bilo bi značajan smjerokaz onome što se očekuje u našem društvu, a to su izmjene zakona o referendumu, posljedično možda i Ustava.
“To bi bilo korisno u daljnjoj demokratizaciji države i društva”, smatra Miličević Pezelj.
Izvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.