Četvrtak, 3 travnja, 2025
18 C
Zagreb
Pratite nas:
PODACI HZMO-A

U sjeni slučaja Andrijić: Koliko još ima boraca i koliko iznose njihove mirovine?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska ima više od 1,2 milijuna umirovljenika, a često su na udaru “povlaštene” mirovine. Iako se često kritizira mirovine hrvatskih branitelja koje su zaslužili svojom hrabrošću i žrtvom za uspostavu slobodne Hrvatske, ima i onih drugih. Ekstremno lijeve političke stranke i udruge često stavljaju branitelje pod povećalo, dok nikad ili gotovo nikad pod povećalom javnosti nisu povlaštene mirovine bivših vojnika narodnooslobodilačkog rata (NOR) pa ni one ostale.

Među tim su umirovljenicima oni čiju je isplatu naslijedila Republika Hrvatska iz razdoblja bivše Jugoslavije. Ta brojka je u prosincu 2024. bila oko 8124 korisnika. Riječ je o nekoliko kategorija: Sudionici Narodnooslobodilačkog rata (NOR), pripadnici Hrvatske domovinske vojske u razdoblju od 1941. do 1945. godine te pripadnici Jugoslavenske narodne armije (JNA).

Ovo je posebno zanimljivo nakon što je 101-godišnja partizanka Vjera Andrijić bila  “zvijezda” inauguracije predsjednika Zorana Milanovića, a potom je burne reakcije izazvala njezina izjava o proboju partizana u Široki Brijeg poznatom po slučaju 12 ubijenih franjevaca.

Partizanka s Milanovićeve inauguracije javno se hvalila sudjelovanjem u pokolju franjevaca u Širokom Brijegu

Sudionici Narodnooslobodilačkog rata (NOR)

Prema podacima od prosinca 2024. godine Hrvatska isplaćuje mirovine za 3637 sudionika NOR-a. Prosječna neto mirovina iznosi 619,87 eura.

Kako je i logično – njihov se broj smanjuje iz godine u godinu. Tako se od prosinca 2023. do istog mjeseca lani broj umirovljenih sudionika NOR-a smanjio za 795 osoba.

Ipak, povećao se iznos mirovine u tih godinu dana s 539,71 na već spomenutih 619,87 eura. To je povećanje od 80,16 eura.

> U Hrvatskoj i danas 4571 osoba prima boračke mirovine, neki i više od 1000 eura

Unutar ove skupine moguće je ostvariti pravo na starosnu, invalidsku i obiteljsku mirovinu.

Broj korisnica obiteljskih mirovina je 3327 u 2024. godini, broj korisnika starosne mirovine 259 i invalidske 80.

Pripadnici Hrvatske domovinske vojske

Prosječna mirovina pripadnika Hrvatske domovinske vojske u 2024. je 540,20 eura, a broj korisnika je 1319.

Pripadnika Hrvatske domovinske vojske je od prosinca 2023. do istog mjeseca lani 331 manje.

Prosječna je mirovina od prosinca 2023. do prosinca 2024. porasla s 470 na 540 eura.

Više je žena (1171) nego muškaraca(148) i to zbog korištenja obiteljske mirovine nakon smrti izvornih korisnika prava.

Pripadnici Jugoslavenske narodne armije (JNA)

Broj pripadnika Jugoslavenske narodne armije (JNA) i članova njihovih obitelji kojima Hrvatska isplaćuje mirovine je krajem 2024. bio 3023.

Broj pripadnika JNA i članova njihovih obitelji koji primaju mirovinu u Hrvatskoj od prosinca 2023. do istog mjeseca lani pao je za 365 osoba.

Prosječna je mirovina od prosinca 2023. do prosinca 2024. porasla s 589,77 eura na 673,35 eura, za 84 eura.

> Planinić za Narod.hr: Zar 75 godina od II. svjetskog rata još postoje korisnici antifašističkih mirovina?

Kod pripadnika JNA ima i potkategorija koja se odnosi na 145 osoba umirovljenih po članku 185. Zakona o mirovinskom osiguranju. Oni su pravo na mirovinu ostvarili od 1. siječnja 1992. pa sve do 1999. godine. Njima je mirovina za vojni staž ostvaren do 8. listopada 1991. umanjena za 36,78 posto. U ovoj kategoriji je mirovina s 579,65 eura od kraja 2023. do kraja 2024. godine porasla na 648,98 eura.

U ovoj kategoriji među korisnicima je 1771 žena i 1252 muškarca.

Kompletne statističke podatke moguće je pogledati ovdje:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Mirovine boraca NOR-a i hrvatskih branitelja – što je istina?

O temi povlaštenih mirovina boraca NOR- a i usporedbi s mirovinama hrvatskih branitelja još je 2016. govorila udruga U ime obitelji, zajedno s još nekoliko udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

Prema njihovim navodima prava hrvatskih branitelja i prava boraca NOR-a zaista nisu izjednačena, ali na štetu hrvatskih branitelja.

Te su godine, naime, udruga U ime obitelji i još nekoliko udruga proisteklih iz Domovinskog rata, predali Ustavnom sudu na ocjenu ustavnosti pojedine odredbe Zakona o mirovinskom osiguranju, koji udovice, roditelji i djecu poginulih hrvatskih branitelja, te hrvatske ratne vojne invalide tretira drukčije od drugih korisnika mirovina (npr. pripadnika bivše JNA ili sudionika Narodnooslobodilačkog rata – NOR).

> Evo što nam je HZMO odgovorio o partizanskim mirovinama

”Zakon različito tretira hrvatske branitelje iz Domovinskog rata, udovice, djecu, roditelje poginulih te ratne vojne invalide i oficire JNA i njihove obitelji. Naime, borcima NOB-a i njihovim obiteljima nije mirovina podijeljena na “fiksni” i “varijabilni dio” te je njima cijela mirovina zakonom zaštićena. Dakle, 90 posto mirovine hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata može se mijenjati političkom odlukom bilo koje Vlade, a oficirima JNA i borcima NOB-a – ne može. Jednako tako diskriminacija se vidi i u određivanju radnog staža kojim se definira i onaj “fiksni”, zajamčeni dio mirovine. Tako se hrvatskim braniteljima nije priznao staž od 1990. – 1996., jer nisu bili uplaćivani doprinosi za staž, a oficirima JNA je priznat staž od 1970. do 1990. iako nisu uplaćivali sredstva u proračun.” – istaknuo je tom prilikom član Upravnog odbora U ime obitelji odvjetnik Krešimir Planinić.

Povlaštene mirovine dobivaju i bivši pripadnici JNA koji se nisu stavili na raspolaganje RH 1990. 

Udruge koje su podnijele zahtjev za ocjenu ustavnosti isto su tako istaknule da među bivšim pripadnicima JNA, koji primaju povlaštenu mirovinu, velik broj njih je ostvario to pravo na temelju međunarodnih ugovora, iako se nisu stavili na raspolaganje oružanim snagama RH do 31. prosinca 1991. godine.

Drugim riječima, moguće je da netko tko je povezan s agresijom JNA na Republiku Hrvatsku u Domovinskom ratu, danas prima povlaštenu boračku mirovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci