U Hrvatskoj i danas 4571 osoba prima boračke mirovine, neki i više od 1000 eura

Foto: Fah

U Hrvatskoj su “povlaštene” mirovine često na udaru javnosti. Najčešće se pritom misli na mirovine hrvatskih branitelja koje su zaslužili svojom hrabrošću i žrtvom za uspostavu slobodne Hrvatske. Njih u pravilu napadaju ekstremno lijeve političke stranke i udruge. Ponekad se (s pravom) kritiziraju prevelike mirovine bivših saborskih zastupnika čiji iznosi višestruku premašuju prosječnu mirovinu u Hrvatskoj. Ali nikad ili gotovo nikad pod povećalom javnosti nisu povlaštene mirovine bivših vojnika narodnooslobodilačkog rata (NOR).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takvih je mirovina po podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje za studeni 2023. bilo 4571.

mirovine pripadnika NOR
Izvor: snimka zaslona
12. studenoga 1898. rođen svećenik Martin Bubanj ubili ga partizani, a posmrtno je i optužen

648 muškaraca i 3923 žene primaju povlaštenu mirovinu zbog sudjelovanja ili povezanosti s narodnooslobodilačkim ratom. Prosječan iznos mirovine je 537 eura. Najveći dio mirovina, njih 1574 iznose između 400 i 470 eura. Ipak, među povlaštenim umirovljenicima povezanih s narodnooslobodilačkim ratom ima i onih s vrlo visokim mirovinama – njih 54 prima preko 1070 eura mjesečno.

Zanimljivo je da su prema podacima zavoda u ovoj podskupini povlaštenih mirovina većina korisnika žene, te je obiteljskih mirovina (4078) daleko najviše. Iz toga zaključujemo da ovo povlašteno pravo u Hrvatskoj najčešće uživaju žene partizanskih boraca. Treba naglasiti da prosječna mirovina u RH iznosi oko 450 eura, što znači da pripadnici NOR-a u prosjeku imaju za 80ak eura više mirovine od nepovlaštenih građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Broj mirovina pripadnika NOR-a s godinama opada

Broj mirovina pripadnika NOR-a svake se godine smanjuje. Razlog je biološke prirode jer je Drugi svjetski rat, čiji je dio bio i tzv. narodnooslobodilački rat završio pred skoro 80 godina.

Još 2019. godine mirovina iz ove podskupine bilo je dvostruko više nego danas – 10 029 s prosječnom mirovinom od 2923 kn. Još je vidljiviji pad broja NOR mirovina ako pogledamo desetljeće u nazad, 2013. godinu. Tad ih je bilo 27 505 u prosječnom iznosu od 2775 kn. Prije 20 godina, 2003. mirovina povezanih s NOR-om bilo je 71 845. Prosječan iznos tada je iznosio 1910 kn.

Povlaštene mirovine u RH

Postoji više kategorija povlaštenih mirovina u RH, tj. kategorija čiji su pripadnici ostvarili prava na mirovinu pod povoljnijim uvjetima. Jedni od njih su sudionici NOR-a tj. osobe kojima je prema propisima koji su vrijedili do 31. prosinca 1998. određeno razdoblje mirovinskog staža između 6. travnja 1941. i 15. svibnja 1945. uračunato u poseban staž u dvostrukom trajanju i kojima je mirovina određena na poseban način (s povećanjem od 60% i/ili uz zajamčenu osnovicu) u odnosu na ostale osiguranike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Obiteljske mirovine preminulog supružnika: HZMO do sada zaprimio 27.273 zahtjeva

Osim njih povlaštene mirovine stekli su još: radnici na određenim poslovima u unutarnjim poslovima i pravosuđu, pripadnici Hrvatske domovinske vojske (1941.-1945.), bivši politički zatvorenici, pripadnici bivše JNA, redoviti članovi HAZU, bivši saborski zastupnici, hrvatski branitelji, pripadnici HVO-a…

Među povlaštenim mirovinama uvjerljivo najviše iznose primaju bivši zastupnici u Hrvatskom saboru s prosječnim neto mirovinama od čak 1856 eura, a slijede ih bivši članovi HAZU s 1723 eura mjesečne mirovine. Pripadnici NOR-a imaju nešto niže mjesečne mirovine od umirovljenika iz bivše JNA i branitelja HVO-a, dok su od pripadnika Hrvatske domovinske vojske (1941.-1945.) mjesečno bogatiji za 60ak eura.

nor mirovine
Izvor: snimka zaslona

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.