Savez antifašističkih boraca i antifašista” (SABA) požalio se nedavno da hrvatska država loše tretira živuće partizanske borce kojih je, kako se navodi, 781 osoba koje su u starosnoj, 176 u invalidskoj mirovini, te o njihovih 5753 udovica. Iz SABA-e tvrde da oni nisu izjednačeni s braniteljima iz Domovinskog rata te da su zabilježeni slučajevi ukidanja zakonom stečenih prava u pogledu njihovih invalidnina i mirovina.
Iz broja živućih boraca koje SABA navodi proizlazi da navedeni borci dosežu iznimno iznadprosječnu životnu dob. Naime, ako se netko 1941. sa 18 godina priključio ratu, danas ima 97 godina. Ako je 1941. bio stariji, danas ima blizu 100 godina ili možda više. Takvih je, prema brojkama SABA, čak 957. Brojka od 5.753 živuće udovice također je nevjerojatna.
Riječ je o borcima koji su se od 1941., kada je kod Siska osnovan prvi partizanski odred do 1945., kada je završen Drugi svjetski rat, borili u sklopu tzv. “Narodnooslobodilačkog pokreta” na čelu s Komunističkom partijom Jugoslavije protiv snaga Sila Osovine – prije svega snaga ustaške Nezavisne Države Hrvatske (NDH), kao i nacističke Njemačke. Njihovom pobjedom uspostavljena je druga Jugoslavija na čelu s totalitarnim komunističkim režimom.
Upit “Savezu antifašističkih boraca”
Potaknuti iznesenim brojčanim podacima, obratili smo se Savezu antifašističkih boraca s pitanjem:
SABA Narod.hr-u: Nemamo te podatke, oni su kod HZMO-a
Odgovor koji nam je pristigao potpisuje tajnik Miroslav Kirinčić, a mi ga u nastavku prenosimo u cijelosti:
“Zahvaljujemo se na Vašem interesu za podatke o živućim borcima NOB-a. Za podatke
koji Vas interesiraju zainteresiran je i Savez antifašističkih boraca i antifašista RH.
Međutim, taj podatak nismo uspjeli dobiti od HZMO uz obrazloženje da su podaci, koje
Zavod prikuplja o svojim osiguranicima i korisnicima na temelju Zakona o mirovinskom
osiguranju, prikupljeni u posebne, izričite i zakonom propisane svrhe i dalje se ne mogu
obrađivati na način koji nije u skladu s tim svrhama. U skladu s Općom uredbom o
zaštiti podataka HZMO nije bio u mogućnosti udovoljiti traženju Saveza budući da ne
postoji pravni temelj za dostavu osobnih podataka.
Program psihofizičke i socijalne pomoći veteranima Drugog svjetskog rata, odnosno
borcima NOB-a, koje Savez nastoji provoditi, nije moguće realizirati temeljem podataka
za koje ste i Vi zainteresirani. Budući da takvu potporu od HZMO Savez ne može dobiti,
pokušat ćemo navedeni program ostvarivati putem lokalnih antifašističkih udruga.
Uz zahvalu na suradnji, s poštovanjem,
Miroslav Kirinčić, tajnik SABA RH”
Nemaju podatke o umirovljenicima, a znaju da su im prava ukinuta?
– Na djelu su zabilježene restrikcije, sve do ukidanja na zakonu stečenih prava boraca i invalida NOB-a, posebno u pogledu mirovina i invalidnina. Sudionici NOB-a nisu izjednačeni u svojim pravima s braniteljima Domovinskog rata, premda je to u skladu s međunarodnim konvencijama i odlukama Svjetske veteranske federacije, rekao je ranije tajnik SABA-e Miroslav Kirinčić, kako su prenijeli mediji.
U odgovoru kojeg su nam poslali navodi se da nemaju podatke o umirovljenim borcima, tj. o njihovom broju i dobi, pa se postavlja pitanja odakle su došli do podataka o ukidanju prava boraca i invalida NOB-a.
Stoga smo im ponovno uputili upit:
“U odgovoru navodite da nemate podatke o živućim umirovljenim borcima. Mediji su ranije prenijeli Vaš navod da su dosad zabilježene restrikcije i ukidanja njihovih prava u pogledu mirovina i invalidnina. Možete li nam odgovoriti:
-
- Koji je izvor podataka za brojeve koji su objavljeni (781 u starosnoj, 176 u invalidskoj mirovini, 5753 njihovih udovica)?
- Koji je izvor podatka da je došlo do ukidanja njihovih mirovina i invalidnina?
- Koliko je takvih slučajeva?
- Možete li nam navesti o kojim se osobama radi?”
Odgovor očekujemo i objavit ćemo ga kad ga dobijemo.
Poslali upit HZMO-u
U potrazi za odgovorima također smo se obratili Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje.
“Obraćamo vam se vezano uz podatke koje su objavili mediji o broju živućih boraca “NOB”-a koji danas koriste povlaštene starosne i invalidske mirovine.
Prema navodima kojeg su u srijedu objavili mediji, riječ je o 781 boraca u starosnoj i 176 boraca u invalidskoj mirovini te njihovih 5753 udovica.
Možete li nam odgovoriti:
1. Je li riječ o službenim podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje?
2. Ukoliko to nisu službeni i točni podaci, možete li nam odgovoriti koliko je živućih boraca “NOB”-a koji po toj osnovi primaju povlaštenu mirovinu, a koliko njihovih udovica?
3. Imate li podatak koliko godina danas ima svaki pojedini od živućih boraca, tj. u kojem rasponu životne dobi se nalaze navedeni borci i možete li nam dati taj podatak?
4. Koja je njihova prosječna životna dob?
5. Isto tako, možete li nam odgovoriti koliko godina ima svaka pojedina od živućih udovica koja ostvaruje prava po toj osnovi?
6. Koja je prosječna životna dob živućih udovica?”
Odgovor ćemo također objaviti kada ga dobijemo.
Što su sve naveli SABA i njihov tajnik Miroslav Kirinčić?
Tajnik SABA-e Miroslav Kirinčić govorio je o navodnim restrikcijama prema umirovljenicima iz NOB-a te navodi kako oni nisu izjednačeni u pravima s hrvatskim braniteljima.
U SABA-i navode da se to odnosi i na vojne umirovljenike bivše JNA, borce NOB-a, kojima su, navode, smanjene mirovine, iako su trebale biti izjednačene s umirovljenicima Hrvatske vojske.
Nadalje, navode kako su borci “NOB”-a u gotovo svim aspektima psihofizičke i socijalne pomoći tijekom proteklih 30 godina uskraćivani u svojim pravima.
Traže od Ministarstva branitelja da sustavno provodi program psihosocijalne i zdravstvene pomoći sudionicima i stradalnicima iz Domovinskog rata, Drugog svjetskog rata i mirovnih misija.
Objavili su da pokreću program pokreću program psihofizičke i socijalne pomoći borcima NOB-a i stradalnicima Drugog svjetskog rata.
Mirovine boraca “NOB”-a i hrvatskih branitelja – što je istina?
O temi povlaštenih mirovina boraca “NOB”- a i usporedbi s mirovinama hrvatskih branitelja još je 2016. govorila udruga U ime obitelji, zajedno s još nekoliko udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
Prema njihovim navodima prava hrvatskih branitelja i prava boraca “NOB”-a zaista nisu izjednačena, ali na štetu hrvatskih branitelja.
> Habulin: U Zagrebu treba vratiti trg maršala Tita, uz nas su ljudi koji danas vode Zagreb
> Ministar Pavić: ‘Ima 13.000 mirovina iz NOB-a koji je završio prije 75 godina’
> Guido Hornik – Tko i zašto prikriva činjenice o povlaštenim partizanskim i JNA mirovinama?
Te su godine, naime, udruga U ime obitelji i još nekoliko udruga proisteklih iz Domovinskog rata, predali Ustavnom sudu na ocjenu ustavnosti pojedine odredbe Zakona o mirovinskom osiguranju, koji udovice, roditelji i djecu poginulih hrvatskih branitelja, te hrvatske ratne vojne invalide tretira drukčije od drugih korisnika mirovina (npr. pripadnika bivše JNA ili sudionika Narodnooslobodilačkog rata – NOR).
”Zakon različito tretira hrvatske branitelje iz Domovinskog rata, udovice, djecu, roditelje poginulih te ratne vojne invalide i oficire JNA i njihove obitelji. Naime, borcima NOB-a i njihovim obiteljima nije mirovina podijeljena na “fiksni” i “varijabilni dio” te je njima cijela mirovina zakonom zaštićena. Dakle, 90 posto mirovine hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata može s mijenjati političkom odlukom bilo koje Vlade, a oficirima JNA i borcima NOB-a – ne može. Jednako tako diskriminacija se vidi i u određivanju radnog staža kojim se definira i onaj “fiksni”, zajamčeni dio mirovine. Tako se hrvatskim braniteljima nije priznao staž od 1990 – 1996., jer nisu bili uplaćivani doprinosi za staž, a oficirima JNA je priznat staž od 1970. do 1990. iako nisu uplaćivali sredstva u proračun.” – istaknuo je tom prilikom član Upravnog odbora U ime obitelji odvjetnik Krešimir Planinić.
*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.