Evo što nam je HZMO odgovorio o partizanskim mirovinama

hzmo
Foto: HZMO, snimka zaslona, Fah; fotomontaža: Narod.hr

Savez antifašističkih boraca i antifašista” (SABA) požalio se nedavno da hrvatska država loše tretira živuće partizanske borce kojih je, kako se navodi, 781 osoba koje su u starosnoj, 176 u invalidskoj mirovini, te o njihovih 5753 udovica. Iz SABA-e tvrde da oni nisu izjednačeni s braniteljima iz Domovinskog rata te da su zabilježeni slučajevi ukidanja zakonom stečenih prava u pogledu njihovih invalidnina i mirovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Planinić za Narod.hr: Zar 75 godina od II. svjetskog rata još postoje korisnici antifašističkih mirovina?

> Manolić, Mesić, Josipović, Lončar – tko su sve ljudi oko Zorana Milanovića?

> Guido Hornik – Tko i zašto prikriva činjenice o povlaštenim partizanskim i JNA mirovinama?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U potrazi za odgovorima obratili smo se Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje vezano uz podatke koje su objavili mediji o broju živućih boraca “NOB”-a koji danas koriste povlaštene starosne i invalidske mirovine. Prema navodima koje su u srijedu objavili mediji, riječ je o 781 boraca u starosnoj i 176 boraca u invalidskoj mirovini te njihovih 5753 udovica.

Zanimalo nas je li riječ o službenim podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje te ukoliko to nisu službeni i točni podaci, koliko je živućih boraca “NOB”-a koji po toj osnovi primaju povlaštenu mirovinu, a koliko njihovih udovica. Također smo priupitali HZMO imaju li podatak koliko godina danas ima svaki pojedini od živućih boraca, tj. u kojem rasponu životne dobi se nalaze navedeni borci te koja je njihova prosječna životna dob. Upitali smo ih isto tako, mogu li nam odgovoriti koliko godina ima svaka pojedina od živućih udovica koja ostvaruje prava po toj osnovi te koja je prosječna životna dob živućih udovica.

> Pitali smo ‘Savez antifašističkih boraca’ o partizanskim umirovljenicima: Nemaju podatke, a znaju da su im prava ukinuta?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovor HZMO-a prenosimo u cijelosti.

“Podatke koje navodite u upitu od 781 korisnika starosne mirovine, 176 korisnika invalidske mirovine te 5753 korisnika obiteljske mirovine, vezano za korisnike mirovine  sudionike Narodnooslobodilačkog rata – NOR, odnose se na službene podatke za prosinac 2021. (isplata u siječnju 2022.).

Službeni podatci za veljaču 2022. (isplata u ožujku 2022.), a koji su dostupni na web stranici HZMO-a u publikaciji Statističke informacije, su sljedeći:

  • 730 korisnika starosne mirovine,
  • 164 korisnika invalidske mirovine i
  • 5 550 korisnika obiteljske mirovine.

Službena statistika HZMO-a, zbog tehničkih ograničenja, ne vode službena istraživanja o dobi za kategorije korisnika kojima su mirovine priznate i/ili određene prema posebnim propisima (dostupne u tablici 9 b., redni broj 1. , 2., 4., 5., 7.-18. Statističkih informacija), pa tako niti za kategoriju sudionika Narodnooslobodilačkog rata – NOR”, odgovorili su nam iz HZMO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirovine boraca “NOB”-a i hrvatskih branitelja – što je istina?

O temi povlaštenih mirovina boraca “NOB”- a i usporedbi s mirovinama hrvatskih branitelja još je 2016. govorila udruga U ime obitelji, zajedno s još nekoliko udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

Prema njihovim navodima prava hrvatskih branitelja i prava boraca “NOB”-a zaista nisu izjednačena, ali na štetu hrvatskih branitelja.

Te su godine, naime, udruga U ime obitelji i još nekoliko udruga proisteklih iz Domovinskog rata, predali Ustavnom sudu na ocjenu ustavnosti pojedine odredbe Zakona o mirovinskom osiguranju, koji udovice, roditelji i djecu poginulih hrvatskih branitelja, te hrvatske ratne vojne invalide tretira drukčije od drugih korisnika mirovina (npr. pripadnika bivše JNA ili sudionika Narodnooslobodilačkog rata – NOR).

”Zakon različito tretira hrvatske branitelje iz Domovinskog rata, udovice, djecu, roditelje poginulih te ratne vojne invalide i oficire JNA i njihove obitelji. Naime, borcima NOB-a i njihovim obiteljima nije mirovina podijeljena na “fiksni” i “varijabilni dio” te je njima cijela mirovina zakonom zaštićena. Dakle, 90 posto mirovine hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata može s mijenjati političkom odlukom bilo koje Vlade, a oficirima JNA i borcima NOB-a – ne može. Jednako tako diskriminacija se vidi i u određivanju radnog staža kojim se definira i onaj “fiksni”, zajamčeni dio mirovine. Tako se hrvatskim braniteljima nije priznao staž od 1990 – 1996., jer nisu bili uplaćivani doprinosi za staž, a oficirima JNA je priznat staž od 1970. do 1990. iako nisu uplaćivali sredstva u proračun.” – istaknuo je tom prilikom član Upravnog odbora U ime obitelji odvjetnik Krešimir Planinić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.