Na Međunarodni dan žena feministički kolektiv fAKTIV organizirao je Noćni marš – 8. mart pod temom: “Borba za ugrožena seksualna i reproduktivna prava žena, posebno pravo na pobačaj”.
U 18 sati, na Trgu žrtava fašizma u Zagrebu počeo je drugi po redu godišnji Noćni marš koji organiziraju feministkinje iz kolektiva fAKTIV. Ovim maršom feministkinje kažu kako se bore za “ugrožena prava”.
Pogledajte snimku marša:
“Lani smo u velikom broju marširale/i utabanim putevima stoljetne borbe žena za svoja prava i sva ljudska prava. Poručile smo da borba traje cijelu godinu – da ćemo se boriti protiv fašizma, nasilja, ratova, siromaštva, kapitalističke eksploatacije i svih oblika društvenih nepravdi. Da ćemo braniti ugrožena prava žena i boriti se za sustav i društvo u kojemu imamo sve materijalne uvjete za donošenje odluka o vlastitim životima.
Osmi mart je i slavlje i odavanje poštovanja toj borbi te njezinim tekovinama. Osmi mart je i nepokolebljivi čin otpora prema svima koji žele zatrti dosad izborena prava”, poručuju iz kolektiva.
Sudionici marša nosili su transparente s natpisima “Opus Dej, go avej”, “Žena, majka, radnica”, “I moj ćaća se borio protiv patrijarhata”, “Ratificirajte Istanbulsku konferenciju odmah”.
Ivan Munjin: Žrtve Istanbulske konvencije su žene
“Pozvali smo vas da se borite protiv svih oblika društvenih nepravdi. Pridružimo se uvijek rastućem globalnom napretku i viknimo “E nećete, no pasaran”. Svim promotorima patrijarhata, obiteljašima i prisilne reprodukcije, poručimo “nema povratka”, poručili su organizatori.
“Mi smo se večeras okupile i okupili u dosta velikom broju i možemo reći da će ovo biti jedan od najvećih prosvjeda za prava žena u Hrvatskoj. Poruke koje će biti poslane su pravo na besplatan, dostupan i legalan pobačaj. Borimo se za seksualna i reproduktivna prava žena koja se nalaze na udaru neokonzeevativnih snaga i na to ne pristajemo i kažemo dosta. Odluka Ustavnog suda je takva da pobačaj mora ostati legalan do 10. mjeseca trudnoće, no mi upozoravamo da se u ovoj političkoj klimi radi sve da pobačaj postane što nedostupniji. Edukacijom žena o pobačaju, pokazali su primjeri u drugim zemljama, da to samo otvara vrata klerikarnim strujama u javne bolnice. Nasilje prema ženama je konstantan problem u ovoj zemlji i ovaj kolektiv inzistira na ratifikaciji Istanbulske konvencije. Krivac za ovakvu situaciju su Vlada i Katolička crkva i sve satelitske strane katoličke crkve. Žene su sve morale boriti i ovaj marš je prvi korak”, kazala je Jelena Tešija iz kolektiva fAKTIV.
Među okupljenima su bili i predsjednik SDP-a Davor Bernardić, SDP-ovi saborski zastupnici Arsen Bauk i Gordan Maras, HNS-ovci Anka Mrak-Taritaš i Ivan Vrdoljak.
Podsjetimo, HDZ je u predizbornoj kampanji prošle godine tvrdio da se “protivi nametanju bilo kakve, pa i rodne ideologije” – udruga U ime obitelji očekuje da će ispuniti to obaćanje biračima i da HDZ-ova saborska većina neće ratificirati Istanbulsku konvenciju.
Ustavni sud odbacio je prijedlog udruge koja je prije 26 godina tražila da se postojeći zakon što regulira pobačaj proglasi neustavnim, zatraživši istovremeno od Hrvatskog sabora da u roku od dvije godine donese novi zakon koji regulira ovo pitanje.
Udruga U ime obitelji, kao jedan od supredlagatelja ocjene ustavnosti tzv. Zakona o pobačaju iz 1978.godine (Zakon o zdravstvenim mjerama za slobodno odlučivanje o rađanju djece), izrazila je svoje zadovoljstvo potvrdom Ustavnog suda da život svakog čovjeka započinje začećem (spajanjem jajne stanice majke i spermija oca) te da pobačaj nije niti ljudsko niti ustavno pravo žene. U ime obitelji je suglasna s izjavom predsjednika Ustavnog suda, dr.sc. Šeparovićem, da ne postoji ljudsko pravo na pobačaj ni ustavno pravo u RH na pobačaj, jer je u tom dijelu istinito prikazano pravo i pravno stanje stvari.
“Odluka je neživotna, nelogična i nepravna od strane 12 ustavnih sudaca u ovom konkretnom predmetu, te nevaljani pokušaj kompromisa”, rekao je odvjetnik Krešimir Planinić, član Upravnog odbora udruge U ime obitelji.
“Odluka je kontradiktorna jer prvo izrijekom iskazuje da tzv. Zakon o pobačaju iz 1978. (prije 40 g.) jest u skladu s Ustavom RH iz 1990. g. i odbija prijedloge za ocjenu ustavnosti, a zatim daje nalog da se u roku od dvije godine napravi novi zakon koji bi regulirao tu materiju”, istaknuo je Planinić nakon objave odluke.
Tekst se nastavlja ispod oglasa