(FOTO, VIDEO) Sindikati traže od Plenkovića povlačenje radno-mirovinskih zakona iz hitne procedure: ‘Predugo su nas varali’

Zagreb,24.09.2019 - Europska konfederacija sindikata (ETUC) i njene hrvatske članice Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) i Nezavisni hrvatski sindikati (NHS), organizirali su konferenciju za novinare na temu: "Mirovinska reforma u Hrvatskoj i Europi - Sindikalni zahtjevi za uključive, učinkovite i adekvatne mirovine za sve, te ETUC-ova podrška inicijativi 67 je previše". Na fotografiji predsjednik NHS-a Krešimir Sever, konfederalna tajnica ETUC-a Liina Carr, glavni tajnik ETUC-a Luca Visentini, predsjednik SSSH Mladen Novosel. foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Sindikalni zahtjevi za uključive, učinkovite i adekvatne mirovine za sve te podrška inicijativi 67 je previše – samo su neki od razloga dolaska predstavnika Europske konferencije sindikata (ETUC) u Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zajedno sa svojim članicama, Savezom samostalnih sindikata Hrvatske i Nezavisnim hrvatskim sindikatima organizirali su konferenciju za novinare na temu “Mirovinska reforma u Hrvatskoj i Europi.” Dio je to dvodnevne europske konferencije o socijalnoj zaštiti.

Komentirajući Vladino prihvaćanje zahtjeva referendumske inicijative “67 je previše”, predsjednik SSSH Mladen Novosel je zatražio od premijera Andreja Plenkovića da povuče izmjenu šest radno-mirovinskih zakona iz hitne procedure. Uz napomenu kako to nije usuglašen stav svih sindikata, Novosel je poručio da još treba dogovoriti mnogo stvari za promjene tih zakona. Predložio je omogućavanje višemjesečne šire i kvalitetnije rasprave o njima, a Plenkovićevu najavu izmjene zakona ocijenio političkom igrom, prenosi HRT.

“Predugo vremena su nas na različite načine prevarili, a jednako tako svjesni smo da ovakve odluke ne bi bilo da pred nama nisu predsjednički i parlamentarni izbori, HDZ-ovi unutarstranački izbori i hrvatsko predsjedanje EU-om”, izjavio je Predsjednik NHS-a Krešimir Sever.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poručio je kao će sindikati pozorno pratiti razvoj događaja i bit će spremni bude li se odugovlačilo s prihvaćanjem zahtjeva inicijative “67 je previše”, ili ako će se raditi suprotno od najavljenoga i očekivanoga.

“Htjeli smo pokazati našu solidarnost i potporu našim članicama u njihovoj borbi i referendumu vezanom za mirovinsku reformu, ali smo ovdje i da pokušamo usporediti hrvatski mirovinski sustav s ostalima u Europi”, izjavio je predsjednik Europske konfederacije sindikata Luca Visentini.

Konfederalna tajnica ETUC-a Liina Carr mišljenja je da bi se, umjesto na produljenje životnog vijeka, mirovinske politike u Europi trebale usmjeriti prema drugim statistikama. Podaci Eurostata za 2016. navode da je duljina zdravog života kod žena 64,2 godine, a kod muškaraca 63,5, što je ispod dobi umirovljenja. “Hrvatska dobna granica od 67 godina bila bi tako jedna od najviših u Europi, a činjenica da je životni vijek u Hrvatskoj za tri godine niži nego u Europi, čini tu granicu još nepravednijom”, ističe Carr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.