(FOTO) Zatvoreno 27. tradicionalno savjetovanje Ekonomska politika Hrvatske u 2020. u Opatiji Danom studenata ekonomskih fakulteta panelom ‘Na raskrižju…kako dalje?’

Foto: dr. sc. Ljiljana Zmijanović

Zatvoreno je 27. tradicionalno savjetovanje Ekonomska politika Hrvatske u 2020. u Opatiji Danom studenata ekonomskih fakulteta panelom ‘Na raskrižju…kako dalje?’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudionica savjetovanja je i znanstvenica Ljiljana Zmijanović, kandidatkinja za Ravnateljicu NP Krka koje imenovanje s pravnim  epilogom aktivno pratimo.

U Opatiji se održalo trodnevno 27. tradicionalno savjetovanje ekonomista Ekonomska politika Hrvatske u 2020. godini. Skup je u organizaciji Hrvatskog društva ekonomista, a okuplja eminentne ekonomiste, gospodarstvenike i politički vrh. Trećega dana savjetovanja sudjeluju najbolji studenti ekonomskih fakulteta. Predsjednik društva dr.sc. Ljubo Jurčić prvoga dana otvorenja skupa upozorio je na izvore hrvatske gospodarske stagnacije, a sudionicima se obratila Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik HDE Ljubo Jurčić: Stagniramo, bez rješenja za otvaranje radnih mjesta

Naglasio je značaj nove industrijske politike i istaknuo kako prema UNCTAD-ovom globalnom istraživanju u posljednjih 5 godina se u 84 zemlje (razvijene i nerazvijene) koje čine 90% globalnog BDP-a usvojila formalna industrijska razvojna strategija. Povećanje broja zemalja s usvojenom industrijskom razvojnom strategijom je iznimno značajno od svjetske financijske krize. „Kad netko kaže – mi rastemo 2 do 3 posto, a Europa 1,5 posto. Pa bolje je rasti 1,5 posto na 40.000 eura, nego 3 posto na 10.000 eura – kad gledate u apsolutnim iznosima. Mi ne konvergiramo Europi s približavanjem“ izjavio je Ljubo Jurčić, predsjednik Hrvatskog društva ekonomista. Nepostojanje industrijske politike, nedostatak analize tečajne politike i nedostatak analize mirovinske politike drugog mirovinskog stupa nas drže u situaciji u kojoj jesmo, naveo je. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović: „Treba nam rast od najmanje 5 posto“

Predsjednica je navela kako je pozitivnih elemenata sve više jer gospodarstvo raste kao i plaće i zaposlenost, a Hrvatska se uspinje na ljestvicama konkurentnosti, uz pozitivne pokazatelje kretanja javnog i inozemnog duga. Ipak, dodala je – Hrvatska treba gospodarski rast od najmanje pet posto, kako bi građani osjetili povećanje standarda. Kazala je da se sve to nepovoljno održava na demografske promjene, te da treba stvoriti uvjete za trajno poboljšanje života, racionalizirati i digitalizirati državnu upravu te da javna uprava mora biti potpora, a ne zapreka inovativnom gospodarstvu.


Guverner HNB-a Boris Vujčić: Ne očekujemo recesiju, nego blago usporavanje rasta

„U ovome trenutku sigurno ne očekujemo recesiju, nego očekujemo usporavanje rasta, i to relativno blago usporavanje rasta BDP-a, kako u eurozoni, tako i u Hrvatskoj u iduće dvije godine“ rekao je guverner HNB-a Boris Vujčić koji je odgovarao na novinarske upite. Dodaje kako to ne znači da je recesija isključena. Dodao je kako je trenutna projekcija da će eurozona vjerojatno rasti nešto ispod jedan posto iduće godine, a u Hrvatskoj bi BDP mogao rasti oko 2,5 posto.


Ekonomisti prvi dan: Treba nam veći rast, temeljen na realnom sektoru
Brži gospodarski rast, zaustavljanje odljeva radne snage i iseljavanja moguće je postići jedino razvojem industrije, naglašeno je u Opatiji na početku trodnevnog savjetovanja ekonomista Hrvatske. 

Drugoga dana teme su  osobito posvećene strategiji razvoja, europskim fondovima i tržištu rada. Zadaća moderatora Panela 3. Tržišta radne snage pripala je dr.sc. Katarini Bačić, glavnoj direktorici Inženjerskog biroa d.d. i dr.sc. Josipu Tici s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekonomisti drugi dan: Politička volja i provedba presudne za realizaciju strategija

Treći dan savjetovanja pažnja je usmjerena na najbolje studente Ekonomskih fakulteta. Njih 200-tinjak imalo je priliku susresti se s predstavnicima korporativnog sektora na panel raspravi pod nazivom “Na raskrižju, kako dalje?”.

Usprkos negativnim ekonomskim trendovima, mladi obrazovani ljudi imaju perspektivu u Hrvatskoj. Rekao je koordinator Dana studentata Mladen Vedriš s Pravnog fakulteta u Zagrebu, za Radio Rijeku. “Studenti su budućnost i naša je želja da u srazu informacija između korporativnog sektora i studenata od jednih čujemo što očekuju od svijeta rada, a od drugih u kojoj mjeri su zainteresirani i motivirani u njega ući”, dodao je Vedriš i naglasio da je više od dvije trećine netom diplomiranih zaposleno.

Završno su iznesene refleksije i preporuke savjetovanja, te je obraćanjem dopredsjednika HDE Mladena Mlinarevića i predsjednika HDE Ljube Jurčića službeno zatvoreno 27. tradicionalno savjetovanje ekonomista u Opatiji. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.