Saborski zastupnik Neovisnih za Hrvatsku, general Željko Glasnović prokomentirao je za portal Narod.hr provjeru broja i vjerodostojnosti potpisa za referendum o izbornom sustavu GI Narod odlučuje.
“U Hrvatskoj je proces referenduma nedemokratičan. Imate primjer drugih zemalja u kojima je potpuno razvijena demokracija. U Švicarskoj, ali i u drugim državama građanske inicijative imaju puno više vremena za prikupljanje potpisa. Ali, duboka udbaška država ne želi promjene izbornog sustava”, istaknuo je general Glasnović.
Oni znaju da bi Hrvati iz dijaspore dobili više zastupnika u Sabor, kaže Glasnović i dodaje da kada bi imali elektroničko glasovanje, kaže, sadašnje strukture nikada više ne bi došle na vlast.
“Oni jedni drugom drže leđa. To bi bio kraj njihove vlasti, kraj jugozomboidskih kadrova”, govori Glasnović.
Glasnović je podsjetio na izbore 2005. na kojima su kandidati za predsjednika RH, među ostalima, bili Stjepan Mesić, Boris Mikšić, Ivić Pašalić i Jadranka Kosor.
Kako navodi, sasvim je siguran da su ti izbori bili namješteni.
“Nije im odgovaralo da u drugi krug uđe Boris Mikšić, pa je protukandidat Stjepanu Mesiću u drugom krugu bila Jadranka Kosor”, navodi Glasnović te ističe da s elektroničkim glasovanjem ne bi bilo mogućnosti za izborne prijevare.
Podsjetimo, premijer Plenković i ministar uprave Lovro Kuščević već danima uvjeravaju javnost da je uvođenje elektroničkog glasovanja, koje je i dio predizbornog programa HDZ – a pod nazivom ‘Vjerodostojno’, nemoguće uvesti u Hrvatskoj u ovom trenutku.
Plenković odgovorio Podolnjaku: ‘Neće biti elektroničkog glasovanja na izborima za EU parlament’
Obojica se pozivaju na nedostatke teleoperatreske mreže, potrebne nadogradnje, a ministar Kuščević također tvrdi da je preduvjet elektroničkom glasovanju internet pete generacije. Međutim, IT stručnjaci, ali i najveći teleoperateri sve iznesene navode demantiraju.
Dapače, tvrde da već postoje razvijeni sustavi za to, a najmanje dvije teleoperaterske tvrtke koje ih imaju, nude ih kupcima. Također, ističu, elektroničko glasovanje moguće je uvesti i softverskom nadogradnjom jedanog javnog servisa Porezne uprave koji je već tu.
Podsjetimo, jedan od glavnih ciljeva građanske inicijative Narod odlučuje za promjenu izbornoga sustava je omogućivanje dopisnog i elektroničkog glasovanja svim hrvatskim državljanima, biračima u Hrvatskoj i izvan Hrvatske. Time se omogućuje da svi državljani Republike Hrvatske koji imaju pravo glasa mogu, bez prepreka sudjelovati u glasovanju – odlučivanju o svojoj zemlji.
Glasovanje dopisnim i elektroničkim putem omogućilo bi svim hrvatskim državljanima, a posebno onima kojima je to otežano iz zdravstvenih razloga, ili jer nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, ili jer su se zatekli izvan Republike Hrvatske, da glasuju dopisno, tj. poštom ili elektronički – internetom. Ovakvi načini glasovanja omogućuju svima da lakše ostvare svoje biračko pravo zajamčeno u članku 45. Ustava prema kojem »hrvatski državljani imaju opće i jednako biračko pravo«.