Izborno zakonodavstvo treba korjenitije reformirati odnosno – promjene broja zastupnika koji se biraju u postojećim izbornim jedinicama ne bi dovele do značajnijih promjena, zaključak je Tribine Trećeg programa Hrvatskog radija koja se u četvrtak 9. ožujka održala u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića. Na tribini su gostovali politolozi prof. dr. sc. Nenad Zakošek i izv. prof. dr. sc. Goran Čular te politolog i ustavno-pravni stručnjak prof. dr. sc. Robert Podolnjak. U fokusu rasprave našlo se pitanje uzroka, okolnosti i posljedica nedavnog ukidanja Zakona o izbornim jedinicama od strane Ustavnog suda te debata o tomu kako će i kako bi Zakonodavac trebao izmijeniti izborno zakonodavstvo.
> Kraj desetljećima dugoj izbornoj diskriminaciji: Ustavni sud ukinuo Zakon o izbornim jedinicama
Unisono je također zaključeno da su postojeće izborne jedinice od samog početka bile nelogične i skrojene izbornim inžinjerinogom te je predloženo da se kreira neovisno tijelo koje će svakih 10 godina usklađivati odredbe izbornog zakonodavstva s promjenama u populaciji.
Preferencijalno glasovanje i dokidanje zloporabe manjinskih zastupnika
Profesor Zakošek, između ostalog, istaknuo je važnost daljnjeg osnaživanja preferencijalnog glasovanja budući da je upravo taj segment izbornoga zakonodavstva proistekao iz organiziranog djelovanja građana. Profesor Čular predstavio je prednosti preustroja prema modelu 6 izbornih jedinaca kojega je predstavila udruga GONG te je istaknuo diskrepancije Popisa birača i Popisa stanovništva.
Profesor Podolnjak istaknuo je poražavajuće brojke o participaciji hrvatskih građana na izborima te da je Hrvatska u posljednjih nekoliko godina bilježila pad indeksa demokracije. Također, Podolnjak je kritizirao javnu hajku pokrenutu protiv građanske inicijative Narod odlučuje zbog prijedloga da se zastupnicima nacionalnih manjina dokine pravo odlučivanja o Vladi i državnom proračunu podsjećajući da je navedeni prijedlog u predizbornom paketu ustavnih promjena predložio još predsjednik Ivo Josipović u izbornoj kampanji 2014. godine.
> Pregled tjedna: Pokos o izbornim jedinicama, Penava o Plenkoviću i Pupovcu, Selak Raspudić o lošoj gradnji i potresu
Tribina trećeg programa- debata u koju se svatko može uključiti
U Tribini Trećeg programa sudjelovali su i zainteresirani građani koji su svojim osvrtima i pitanjima upućenima stručnjacima također izdašno doprinijeli raspravi koji je moderirao Jakov Blagojević. Tribina Trećeg programa javna je tribina koja se jednom mjesečno održava u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića u Preradovićevoj ulici u Zagrebu te se izravno prenosi na Trećem programu Hrvatskog radija.
U otvorenoj debati renomirani stručnjaci iz različitih područja znanosti, kulture i umjetnosti raspravljaju o aktualnim društvenim pitanjima. Debata je usmjerena na izgradnju pluralnog društva koje njeguje kulturu dijaloga pa je mogućnost participacije u raspravi omogućena svekolikoj zainteresiranoj javnosti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.