Takozvano “Izvješće o građanskim slobodama” upozorava da Italija, zajedno s Bugarskom, Hrvatskom, Rumunjskom i Slovačkom, namjerno potkopava vladavinu prava “u gotovo svim aspektima”. Vijest prenosi ljevičarski „The Guardian“. Tko je autor izvješća? Što nam govori činjenica da su oštro napadnute samo neke države, poglavito one u kojima su na vlasti političari neskloni briselskoj birokraciji te zagovornici suverenizma iako je Hrvatska u tom društvu iznimka?
> Ženske udruge i pravobraniteljice šute o nasilju nad ženama koje čine stranci u RH
„Talijanska vlada duboko je narušila vladavinu prava izmjenama u pravosuđu i pokazala ‘snažnu netoleranciju prema medijskoj kritici’, što je primjer sve dublje ‘demokratske recesije’ u Europi“, upozorava koalicija udruga za građanske slobode. Prema izvješću organizacije Civil Liberties Union for Europe (Liberties), Italija je jedna od pet zemalja – uz Bugarsku, Hrvatsku, Rumunjsku i Slovačku – koje “namjerno potkopavaju vladavinu prava u gotovo svim aspektima”.
Mađarska kao ‘izborna autokracija’ pokazuje značajan nazadak vladavine prava?!
Evo što izvješće kaže o Mađarskoj: „U Mađarskoj, koja se već dugo klasificira kao ‘izborna autokracija’, istraživači su 2024. primijetili ‘značajan nazadak’ vladavine prava. Pritisak na nevladine organizacije i medije pojačao se nakon uspostave Ureda za zaštitu suvereniteta, koji ima široke ovlasti za istrage Mađara aktivnih u javnom životu“. Podsjećamo, na vlasti u Mađarskoj je „neposlušan“ Viktor Orban, čelnik stranke Fidesz i dugogodišnji premijer s najuvjerljivijim izbornim pobjedama u Europi.
> Mađarska zatražila uvid u sve ugovore Europske komisije s nevladinim udrugama
Nadalje: “Demokratska recesija u Europi produbila se 2024. godine”, navodi Liberties u priopćenju. U izvješću, podijeljenom s Guardianom prije objave, naglašeni su pravosudni sustavi podložni političkoj manipulaciji, slabo provođenje zakona protiv korupcije, pretjerana upotreba ubrzanih zakonodavnih postupaka, uznemiravanje novinara i sve veća ograničenja mirnih prosvjeda. “Bez odlučne akcije, EU riskira daljnju demokratsku eroziju”, zaključuje izvješće, sastavljeno od 43 organizacije za ljudska prava iz 21 države članice EU-a.
Liberties je započeo ovo istraživanje 2019. kako bi pratio izvješća Europske komisije o vladavini prava, koja služe kao pokazatelj demokratskog zdravlja država članica EU-a. Prema šest dosadašnjih izvješća, vidljivo je “alarmantno uporno kršenje vladavine prava diljem Europske unije”, ističe Viktor Kazai, “viši stručnjak za vladavinu prava” u Libertiesu. “Svi temeljni aspekti vladavine prava suočeni su sa sve težim problemima posljednjih godina”, dodao je, dok su napori EU-a da zaustavi taj pad bili “razočaravajuće ograničeni”.
> Njemačka: Prosvjede protiv AfD-a vode lijeve udruge financirane iz proračuna
‘Zemlje koje potkopavaju vladavinu prava’
Najproblematičnija skupina zemalja, prema Kazaiu, su “razarači” – vlade koje poduzimaju “aktivne korake za potkopavanje vladavine prava”.
U Italiji su “istraživači” naglasili kako je vlada Giorgije Meloni predložila zakone koji bi dali “neograničene ovlasti” Ministarstvu pravosuđa nad tužiteljima, što bi povećalo političku kontrolu nad pravosuđem. Također su istaknuli “neviđene razine uplitanja u javne medije”, poput otkazivanja “antifašističkog manifesta” autora Antonija Scuratija te disciplinskog postupka protiv voditelja talk-showa u kojem je trebao biti izveden taj govor.
U Bugarskoj su “istraživači analizirali” kako su pokrenute antikorupcijske istrage protiv istaknutih političkih protivnika vlade, dok su dugogodišnje sheme korupcije, poput ilegalnog odlaganja građevinskog otpada u Sofiji, i dalje prisutne.
U Slovačkoj su podignuti alarmi zbog brojnih promjena koje je uvela vlada “nacionalističkog populista Roberta Fica“, uključujući ukidanje ureda glavnog tužitelja i donošenje zakona sličnog ruskom, kojim bi se nevladine organizacije morale označiti kao “strane financirane organizacije” ako primaju više od 5.000 eura iz inozemstva. Znakovito, izvješće ne navodi da je Ficova stranka SMER zapravo ljevičarska stranka koja za sebe kaže da je “socijaldemokratska“.
Turudić i ljevica u Hrvatskoj
“U Hrvatskoj je ugled pravosudnog sustava narušen nakon imenovanja Ivana Turudića na mjesto glavnog državnog odvjetnika, unatoč njegovim bliskim vezama s vladajućom Hrvatskom demokratskom zajednicom (HDZ). Europski ured javnog tužitelja (EPPO) izrazio je zabrinutost zbog “sustavnih izazova Hrvatske u očuvanju vladavine prava”, nakon što je Turudićeva institucija osporila pravo EPPO-a da istražuje slučaj sumnjive prijevare protiv proračuna EU-a”, kaže izvješće.
> Hajdaš Dončić: Turudić ima pik na SDP-ovce; Turudić mu odgovorio
Očit je potpis lijevih parapolitičkih udruga u Hrvatskoj. Naime, slučaj Turudića je ljevica u Hrvatskoj početkom 2024. pokušala maksimalno iskoristiti za svoje političke probitke, nastojeći prezentirati imenovanje novog državnog odvjetnika kao „sumrak demokracije i vladavine prava u zemlji“.
Centar za mirovne studije i Gong
Istražili smo koje su udruge iz Hrvatske uključene u Liberties. Ono što smo pronašli nimalo nas ne začuđuje, uzevši u obzir koji su rezultati „istraživanja“. Članice Libertiesa su uglavnom nacionalne organizacije za ljudska prava i građanske slobode iz EU-a, stoji na stranicama te ideološki obojane organizacije. U Hrvatskoj to je „Centar za mirovne studije“ (CMS), organizacija iz koje su potekli Sandra Benčić i Gordan Bosanac iz Možemo.
Također, iako Gong aktivno surađuje s različitim europskim organizacijama za ljudska prava, poput European Civic Forum i Civil Liberties Union for Europe, trenutno nije službeno naveden kao član Civil Liberties Union for Europe (Liberties). Članstvo CMS-a i suradnja Gonga dovoljan nam je pokazatelj o kakvoj je organizaciji „ljudskih prava“ riječ. Čak i kada ne bismo znali tko stoji iza izvješća, o čemu je zbilja riječ govore nam mete “ljudskopravaških udruga”: europske vlade i političari koje nisu po volji Bruxellesa.
> Udruga Gong mahom se financira izvana: Više od pola milijuna eura stranih donacija
Treba reći i da je „The Guardian“ koji je prenio vijest izrazito lijeve orijentacije. Nedavno je ovaj britanski medij objavio kako odlazi s mreže X, kao što je to učinila i Maja Sever, navodeći kao razlog „nekontroliran govor mržnje i mnoštvo dezinformacija koji kolaju mrežom“.
> Guardian zbog ‘rasizma i krajnje desnice’ više neće objavljivati na X-u: Pročitajte reakcije
Rumunjska
“U Rumunjskoj su nedavni predsjednički izbori pokazali kako TikTok može omogućiti slabo poznatom ultranacionalistu da naglo stekne popularnost, dok zakon kojim bi se osigurala neovisnost javne televizije i radija stagnira u parlamentu od 2021. godine”, pišu autori izvješća, nimalo ne problematizirajući činjenicu kako je sud jednim potezom poništio izbore i zabranio kandidaturu izglednom pobjedniku, pod nategnutom sumnjom, bez imalo čvrstih dokaza, da je riječ o „ruskom uplitanju u izbore“.
Podsjećamo, bivši povjerenik Europske komisije Thierry Breton javno je izjavio da bi EU poništila izbore i u Njemačkoj u slučaju pobjede AfD-a! Kasnije su “fact-cheking” platforme objasnile da je izjava Bretona “izvučena iz konteksta“. “Pojašnjeno” je kako bi EU u slučaju pobjede tek “reagirala” temeljem “Akta o digitalnim uslugama“.
> Kad izbori ne idu po planu: Eliminacija Georgescua i uloga EU-a u rumunjskoj politici
Francuska i Njemačka ‘uzorne demokracije’
Autori izvješća upozorili su da ni “uzorne demokracije” sjeverozapadne Europe, poput Francuske i Njemačke, nisu imune na probleme. Podsjećamo, u Njemačkoj je sada na djelu prevara birača u kojoj relativni pobjednik CDU (desni centar) sklapa koaliciju s ljevicom (SPD) koju je narod odbacio na izborima. U Francuskoj “Nacionalno okupljanje” Marine Le Pen smatra se strankom “koja ne smije biti na vlasti”. U slučaju da ta stranka pobijedi, sve ostale stranke aktiviraju “sanitarni kordon” i ulaze u neprirodnu koaliciju.
U Francuskoj su istraživači izrazili zabrinutost zbog sve češće upotrebe članka 49.3 za donošenje zakona bez glasanja, kao i zbog rastućih ograničenja slobode izražavanja uvedenih uoči Olimpijskih igara i zbog borbe protiv stranog uplitanja, donosi izvješće. Podsjećamo, izrugivanje iz katoličanstva je sloboda govora, a kritika LGBT ideologije je “govor mržnje”. Primjerice, zbog protivljenja kršćanofobiji na otvaranju Olimpijskih igara, šest članova CitizenGO tima noć je provelo u pariškom zatvoru.
> Završili u pariškom zatvoru zbog autobusa s porukom ‘Stop napadima na kršćane!’
U Njemačkoj su istraživači pohvalili stroža pravila protiv “rotirajućih vrata”, koja sprečavaju da visoki dužnosnici odmah pređu u industrije koje su prethodno regulirali. Međutim, upozorili su na “pretjerane i nesrazmjerne” reakcije na pro-palestinske događaje, uključujući cenzuru takvih glasova i zabranu ulaska u zemlju bivšem grčkom ministru financija Yanisu Varoufakisu, koji je bio pozvan na jedan od tih događaja. U travnju prošle godine policija je zatvorila trodnevnu palestinsku konferenciju u Berlinu, navodeći zabrinutost da bi mogla služiti kao platforma za antisemitizam.
> Deveti ‘Noćni marš’: Za ‘drugarice’ iz Srbije, Palestinu, pobačaj i ‘nebinarne osobe žrtve rata’
Tusk uspostavlja vladavinu prava?!
Poljska, koja pokušava “preokrenuti štetu nanesenu neovisnim institucijama”, opisana je kao upozoravajući primjer. Koalicijska vlada Donalda Tuska nastoji obnoviti neovisnost pravosuđa i medijski pluralizam, ali nailazi na prepreke u sukobu s predsjednikom Andrzejom Dudom, koji je povezan s prethodnom vladajućom strankom, kao i na složenost razgradnje kompromitiranih institucija, donosi izvješće. “Poljska ilustrira koliko je izazovno i krhko vraćanje neovisnosti institucija”, istaknuli su iz Libertiesa.
Pritom nisu istaknuli kontinuirane napade na Katoličku Crkvu i nedemokratsko razračunavanje s bivšom vlasti. Je li povezanost predsjednika s bivšom vlasti krimen? O Tuskovoj cenzuri konzervativnih medija također nema riječi, što nam dovoljno govori za kakve se “slobode” zalaže Liberties.
“Nevladina organizacija poziva Europsku komisiju da pojača nadzor nad vladavinom prava povezujući ga s isplatom EU fondova te ubrza pravne postupke protiv kršenja demokratskih standarda”, zaključuje Guardian. Je li Europska komisija doista mjerodavna za nadzirati vladavinu prava u Europskoj uniji?
> Europska komisija razmatra kazniti Muska zbog podrške AfD-u na X-u
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: Narod.hr/The Guardian
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.