“Glas Koncila”: U Dubrovniku se očitovala drugačija Hrvatska

Katolički tjednik “Glas Koncila” u komentaru najnovijeg broja piše da je Hrvatska zemlja nevjerojatnih, a ipak stvarnih paradoksa pokazalo se ovih dana očitije nego ikad, kad je britanski časopis The Economist proglasio hrvatsko gospodarstvo desetim najgorim na svijetu, a američki Institut Cato svrstao Hrvatsku petnaestom najjadnijom zemljom na svijetu, dok je istodobno u Dubrovniku, simbolu hrvatskoga prirodnoga i kulturnoga bogatstva, više od 35 tisuća mladih na velebnom skupu svjedočilo je sposobnost, ljepotu, radost i pouzdanje u bolju budućnost hrvatskoga naroda i hrvatskoga društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U uredničkom komentaru “Zar je pozitivno – nepoželjno?” Ivan Miklenić napominje da spomenute inozemne analize o gospodarskim i socijalnim prilikama u današnjoj Hrvatskoj nemaju politikantske ciljeve pa ih treba smatrati vjerodostojnima, a uostalom i bez tih i takvih analiza već prosječnomu građaninu, a osobito analitičaru u Hrvatskoj, sasvim je jasno da je Hrvatska gospodarski usmjerena krivo, da je upravljana pogrješno i da se svekolika kriza u Hrvatskoj samo produbljuje.

“Za takvo stanje nikako ne mogu biti ekskulpirani nositelji sadašnje državne vlasti, kao ni opozicija i političari općenito, jer očito je da gotovo nitko od njih ne radi ono što bi trebao raditi za stvarno opće dobro hrvatskoga društva”, tvrdi komentator.

Po njegovim riječima u tom kontekstu posve je razumljiva i logična inicijativa čelnika Nezavisnoga hrvatskoga sindikata, Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, Matice hrvatskih sindikata i Udruge radničkih sindikata Hrvatske da na Međunarodni dan rada 1. svibnja dadnu “crveni karton” Vladi i otvoreno zatraže njezino odstupanje s vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrćući se na susret mladih, Miklenić smatra da se u Dubrovniku očitovala drugačija Hrvatska, ne samo onih 35 tisuća mladih, nego i njihove obitelji i šira crkvena i društvena okruženja tvore Hrvatsku koja je nepobjediva, koja ima budućnost, ali koja mora postati i društveno angažiranija.

“Sam susret, a riječ je o do sada najbrojnijem okupljanju mladih na takvim susretima, doista je melem na sve rane suvremenoga hrvatskoga društva jer je očitovao da među mladim katolicima, koji su velika većina ukupne hrvatske mladosti, postoji zdrava jezgra mladića i djevojaka koji se pouzdaju u Boga i koji žele ostvarivati dobro, izgrađivati nove odnose i koji vjeruju i u snagu svoga naroda i u komparativne prednosti Hrvatske”, napominje komentator.

Dodaje da je dubrovački susret potvrdio utemeljenost nade da će u Hrvatskoj biti bolje, da će se Hrvatska stvarno osloboditi i da će zauzetošću onih koji se doista pouzdaju u Boga dočekati zasluženu bolju budućnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Taj susret, koji je bio moguć zahvaljujući otvorenosti mnogih srdaca, mnogih obitelji i brojnih volontera, vrlo je rječito pokazao da sloga, suradnja i svjesno i smišljeno uloženi trud ne ostaju bez ploda, bez dobrih rezultata. Možda su baš te iznimno potrebne očito pozitivne poruke iz Dubrovnika razlog što su nedjeljni dnevni listovi ignorirali odnosno maksimalno marginalizirali taj skup”, napominje i dodaje: “Jutarnji list zabilježio je događaj, ali ističući u nadnaslovu ‘Dubrovnik pod opsadom’ kao da su u Dubrovnik došli neprijatelji te naslovom: ‘Dio bolnice ispraznili su za slučaj izvanredne situacije’ kao da su se mladi došli međusobno fizički razračunavati”.

I takav medijski tretman pozitivnoga događaja, kako napominje u zaključku komentara “Glas Koncila”, potvrda je da upravljači ne žele dobro ni mladima, ni hrvatskom društvu ni Hrvatskoj, no mladi hrvatski vjernici ipak su stvarnost i nose dobru perspektivu za sve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.