Slučaj Glavaš: Prva optužnica nakon razlaza sa Sanaderom

Branimir Glavaš
Zagreb, 27.1.2015 - Izvanraspravno vijeæe zagrebaèkog Županijskog suda u utorak je povuklo tjeralicu za Branimirom Glavašem i odbilo prijedlog da mu se ukine istražni zatvor uz pojašnjenje da je rješenje kojim je 'pritvoren' po sili zakona prestalo egzistirati èim je poèeo izdržavati zatvorsku kaznu. Arhivska fotografija od 1.12.2008. godine prikazuje Branimira Glavaša ispred Županijskog suda u Zagrebu. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ ua

Večeras Branimir Glavaš stiže u Osijek. U organizaciji Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata Osječko-baranjske županije, u nedjelju će se, na Trgu slobode u Osijeku u 19 sati, održati koncert dobrodošlice Branimiru Glavašu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavaš je prošlog tjedna pušten iz zatvora u Mostaru, nakon što je Ustavni sud poništio pravomoćnu presudu Vrhovnog suda po kojoj je u zatvoru proveo posljednjih pet godina, izdržavajući kaznu zbog ratnih zločina počinjenih na području Osijeka.

U međuvremenu je Županijsko državno odvjetništvo zatražilo da se Glavašu ponovno odredi istražni zatvor do nove presude Vrhovnog suda. No on će ipak doći iz BiH u Hrvatsku. Njegov odvjetnik Veljko Miljević smatra kako nema pravne osnove da mu se ponovno odredi istražni zatvor.

U izjavi za Hrvatsku uživo odvjetnik Miljević istaknuo je “kako je riječ o ustavnoj tužbi za još pet osuđenika. Ova odluka Ustavnog suda vrlo je opsežna – iznesena je na 186 stranica. No ona je i vrlo jasna. Uz to, donesena je i prva precizna uputa Vrhovnom sudu.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlaz sa Sanaderom i prva optužnica

Podsjećamo, kratko nakon što se 2005. Branimir Glavaš razišao s Ivom Sanaderom protiv njega je podignuta optužnica za ratni zločin nad srpskim civilom Đorđem Petkovićem u Osijeku 1991. – tzv. slučaj Garaža.

Glavaš je bio pritvoren te je u zatvoru iz protesta protiv, kako je tvrdio, politički pokrenutog procesa štrajkao glađu, zbog čega je završio i u bolnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

16. travnja 2007. podiže se protiv Glavaša nova optužnica u tzv. slučaju “Selotejp”. U ovom je slučaju Glavaš optužen po zapovijednoj odgovornosti za smrt desetero srpskih civila. Istovremeno je zatražen ponovno pritvor, što je izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Osijeku odobrilo. Branimir Glavaš se od 17. travnja nalazi po drugi puta u zatvoru u Osijeku.

Glavni svjedok protiv Glavaša bio je po vlastitom priznanju ubojica civila, Krunoslav Fehir, koji je tvrdio kako je ubijao po Glavaševom nalogu. Fehirov odvjetnik je Ante Nobilo.

Drugi štrajk glađu – punih 65 dana

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga, podiže se i druga optužnica u tzv. slučaju “Garaža”. Postupak je prebačen pred Županijski sud u Zagrebu. Branimir Glavaš u svibnju 2007. godine drugi puta štrajka glađu punih 24 dana,a studenoga 2007., ponovno stupa u štrajk glađu, u kojem ustrajava punih 65 dana, sve do 11. siječnja 2008. godine, kada biva pušten na slobodu. Prema Glavaševim odvjetnicima, trajanje njegovog štrajka glađu je rekord među hrvatskim zatvorenicima.

Glavaš je izašao na slobodu za vrijeme štrajka glađu, ali i zbog činjenice da je za vrijeme boravka u pritvoru ponovno izabran za zastupnika u Hrvatski sabor, čime je ponovno stekao zastupnički imunitet. Nakon izlaska na slobodu, sudski postupak pod optužbom da je odgovoran za učinjene ratne zločine se nastavlja, ali se brani sa slobode.

Sudski postupak je okončan 8. svibnja 2009. godine prvostupanjskom osuđujućom kaznom zatvora u trajanju od 10 godina, koju je Vrhovni sud kasnije smanjio na 8 godina.

Glavaš: Ako sam kriv, trebali su me osuditi na 20 godina zatvora!

“Nisam kriv. Osudili su nevina čovjeka”, poručio je tada Glavaš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tu je riječ o politički kompromisnoj presudi. Ako su suci Vrhovnog suda nedvojbeno ustanovili da sam kriv za brutalne zločine nad civilnim stanovništvom u vrijeme Domovinskog rata, onda mi je sud trebao izreći maksimalnu zakonom propisanu zatvorsku kaznu (20 godina, op. a.)”, kazao je. dodavši kako će ustrajat na dokazivanju svoje nevinosti.

Zatvoru u BiH i ustavna tužba

Branimir Glavaš je 5. svibnja 2009. godine napustio Hrvatsku i otišao u Bosnu i Hercegovinu, gdje je izdržavao zatvorsku kaznu.

Ustavnu tužbu zbog kršenja njegovih ustavnih prava, Branimir Glavaš je podnio još 14. rujna 2010. godine

Konačno, nakon više od četiri godine, Ustavni sud ukinuo je presudu Branimiru Glavašu u slučajevima “garaža” i “selotejp” u kojima je pravomoćno osuđen na osam godina zatvora zbog ratnog zločina nad srpskim civilima u Osijeku 1991. i od Vrhovnog suda zatražio da ponovi postupak kojim je potvrdio osuđujuću presudu zagrebačkoga Županijskog suda.

Prije ukinuća presude Glavaš je bio pravomoćno osuđen na osam godina, a kaznu mu je potvrdilo i pravosuđe BiH, gdje je odlučio odslužiti zatvor. U raznim oblicima pritvora do sada je proveo oko tri petine zatvorske kazne.

Organizatori večerašnjeg dočeka najavili su kako će se, ako vrijeme bude loše, koncert održati u Športskoj dvorani Zrinjevac. Najavljen je dolazak članova HDSSB-a, čiji je Glavaš počasni predsjednik, iz cijele Slavonije, a nastupit će Miroslav Škoro, Mate Bulić, Stjepan Jeršek Štef i drugi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.