Na Medvednici se uređuje špilja Veternica i obnavlja šumski fond

Foto: fah

Omiljeno izletište Zagrepčana i njihovih gostiju Medvednicu godišnje posjeti više od milijun ljudi koji ondje nalaze mir i zabavu, no unazad godinu i pol dana šumu je poharalo nekoliko olujnih nevremena i ledolom, pa bi tijekom 2015. trebalo intenzivnije obnavljati šumski fond i pobrinuti se za vrijedna staništa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ravnateljica Javne ustanove Park prirode Medvednica Snježana Malić-Limari najavljuje da je prva na redu za uređenje špilja Veternica, u godišnjem planu je i priprema za uređenje Centra za posjetitelje na Medvedgradu, te otvaranje dvaju punionica za električna vozila na Medvedgradu i Bliznecu, dok će pripreme za gradnju nove žičare, biti gotove u roku dvije godine.

Uređuje se špilja Veternica – blago posjetiteljima i šišmišima

U špilji Veternici uređenje je već počelo u sklopu nacionalnog projekta “Natura 2000” Ministarstva zaštite okoliša i prirode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Do lipnja će se postaviti nova, energetski učinkovitija LED rasvjeta koja onemogućava pojavu ‘Lampenfore’, odnosno negativnog utjecaja na okoliš. Izgradit će se mali kiosk za dežurnog djelatnika i prodaju ulaznica i suvenira, uredit će se pristupni put od špilje do planinarskog doma Glavica, a uz dom će se obnoviti dječje igralište gdje će mališani, uz igru, moći saznati nešto više o staništima i šišmišima”, kaže Malić-Limari.

Budući da se u neposrednoj blizini odvijaju tradicionalne manifestacije te obilježavaju važni datumi za zaštitu prirode, poput Europske noći šišmiša i Dana planeta Zemlje, za te će se potrebe urediti dio stolova i klupa, kao i dječje igralište, jer su obitelji s djecom jedna od glavnih ciljnih skupina posjetitelja, rekla je Malić-Limari.

Posjetitelji se, osim toga, uključuju u promotivnu akciju “Usvoji šišmiša!”, tako da je unazad nekoliko godina stvorena velika obitelj od 791 usvajatelja tih tajanstvenih noćnih vrsta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Špilja je zbog hibernacije šišmiša za posjetitelje otvorena od travnja do studenoga. Godišnje bilježi oko 5.000 posjetitelja, no lani ih je bilo nešto manje, oko 4.000, zbog velikog broja dana s lošim vremenom.

Medvednica se obnavlja šumskim podmlatkom, ali i novim sadnicama

“Od 11. studenoga 2013. do danas Park je poharalo osam olujnih nevremena i jedan ledolom, što je rezultiralo s oko 35.000 kubnih metara od vjetra izvaljene drvne mase na centralnom dijelu Medvednice, isljučivo s južne strane. To je 10.000 kubnih metara drvne mase više nego što je redovni godišnji etat Hrvatskih šuma – Šumarije Zagreb na području cijelog Parka. Situacija još nije sanirana, za to će trebati sigurno cijela 2015.”, navodi Malić-Limari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srećom, većina poharanih područja ima dobro stanje podmlatka pa će se, ako vremenske prilike budu povoljne, većina lokacija kroz nekoliko godina obnoviti sama. Uz to, kaže, šumari određuju područja koja zahtijevaju eventualnu sadnju, i to isključivo autohtonih vrsta, kako to zakon nalaže u zaštićenim područjima.

Iz zagrebačke podružnice Hrvatskih šuma ističu kako unazad godinu i pol imaju pune ruke posla na Medvednici, pa su tako i za prošli vikend, 24. i 25. siječnja, sanirali 20 stabala koje je, zbog vjetra i raskvašenog tla, palo na sljemensku cestu.

“Na Medvednici imamo lijep i gust prirodni šumski podmladak, no na mjestima gdje je vjetar poharao drveće i ostavio čistine, bez prirodnog podmlatka, morat ćemo posaditi nove sadnice”, kaže Tatjana Đuričić-Kuric iz Hrvatskih šuma – podružnice Zagreb dodajući da su na lokacijama Bliznec, Adolfovac i Brestovac krajem prošle godine posadili 3.500 bukovih sadnica.

“U pripremi imamo 4.500 do 5.000 sadnica hrasta kitnjaka i javora, a u tijeku je nabavka kamenog materijala za sanaciju šumskih staza i puteva te za cestu na Markuševcu”, najavljuje Đuričić-Kuric.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi željno čekaju žičaru i obnovu Medvedgrada

Malić-Limari pak ističe kako je lani, kao posljedica nevremena, bilo dosta klizišta, pucanja i odrona cesta, zbog čega je sljemenska cesta dulje vrijeme bila zatvorena za promet.

“Žičara bi nas u mnogim situacijama spasila, olakšala rad koji je bio izuzetno težak, ponekad i opasan”, kaže Malić-Limari i naglašava da projekt obnove ZET-ove žičare željno iščekuju svi članovi Foruma dionika Parka prirode Medvednica, i radi turizma i radi lakšeg rada.

“Nositelj projekta je Grad Zagreb, a Javna ustanova PP Medvednica pruža podršku timu koji vodi projekt prilikom izrade studije izvedivosti. Projekt se priprema za strukturne fondove EU, a kako i naša Javna ustanova ima svoj projekt – Medvedgrad, možemo se i na toj temi međusobno pomagati”, rekla je.

Medvedgradu treba sanacija kako bi postao modernim Centrom za posjetitelje, što bi se financiralo iz EU fondova. U tijeku je izrada idejnog, glavnog i izvedbenog projekata.

Idejni projekt je na suglasnosti u Gradskom zavodu za zaštitu spomenika kulture i prirode, a s konzorcijem MUZE paralelno se izrađuje interpretacija za Južnu kulu, odnosno stalni izložbeni postav. U proces su uključeni i drugi relevantni dionici pa se prijava i početak radova očekuju u 2016.

U prvoj polovici godine realizirat će se nekoliko mjera iz tzv. Zelene linije Ministarstva za zaštitu okoliša i prirode i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, tako da će jedna punionica za “zelena” vozila biti postavljena na Medvedgradu, a druga na Bliznecu. “Zelena linija omogućit će nam nabavku električnih i plug in hibridnih terenskih vozila, što će omogućiti uštede i pomoći zaštiti okoliša u cjelini”, kazala je Malić-Limari.

Milijun domaćih posjetitelja u “edutainmentu” na Medvednici

Na zadovoljstvo posjetitelja, tradicionalne manifestacije nastavit će se i ove godine: Europska noć šišmiša, Medvedgradske glazbene večeri, Zagreb Fantastic Film Festival, Srednjovjekovni dani na Medvednici.

Park godišnje posjeti više od milijun posjetitelja, mahom o domaćih gostiju s područja tri županije na kojima se park administrativno nalazi, a glavni motivi su im odmor i rekreacija, druženje s obitelji i prijateljima, iskonski doživljaj prirode, dok se na četvrtom mjestu našla želja za “učenjem nečeg novog na lagan i zanimljiv način”, zbog čega je na Zapadu skovan pojam “edutainment”.

Osim spremnosti za odmor i zabavu, posjetitelji Medvednice pokazuju velik interes za akcije čišćenja šume, a lani je njihov broj nadmašio sva očekivanja, bilo ih je čak petnaestak.

“Ove godine u lipnju pokušat ćemo uvesti novu manifestaciju u svom aranžmanu – Dan otvorenih vrata PP Medvednica, o čemu ćemo kroz par mjeseci znati više, odnosno ako osiguramo financije krenut ćemo u pripremu i realizaciju”, najavljuje Malić-Limari.

Tada bi mnogi članovi Foruma dionika PP Medvednica otvorili svoja vrata gostima – zaposlenici ustanove organizirali bi različiti radionice, zaposlenici s Odašiljača i veza nekolicinu bi sretnika doveli na TV toranj, a u planinarskim domova pripremali bi posebne menije.

U suradnji s Muzejom Prigorja u Sesvetama polako se razvija projekt buduće kulturno-turističke manifestacije na temu svadbenih običaja istočnog dijela Medvednice.

Medvednica u Parkovima Hrvatske

“Na nacionalnoj razini, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode osiguralo je novi vizualni identitet ‘Parkovi Hrvatske’ za svih 19 hrvatskih parkova prirode i nacionalnih parkova, što ćemo uvoditi na Medvednicu kod obnove oštećene infrasturkture tijekom cijele godine”, rekla je Malić-Limari.

U nastavku WWF-ova projekta “Parkovi Dinarskog luka” posebno će biti podržana zaštićena Charter područja sa certifkatom Europarc-a za održiv turizam, a u Hrvatskoj su to Lonjsko polje i Medvednica, tako da će se kroz projekt finacirati do dvije aktivnosti iz Strategije razvoja održivog turizma PP Medvednica.

“Stručna služba i služba čuvara prirode radit će na inventarizaciji i monitoringu prirodnih vrijednosti, zbog ulaska u EU i činjenice da smo postali i Natura2000 područje, što nas obvezuje da očuvamo i pratimo vrste i staništa te europske mreže”, kaže Malić-Limari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.