Glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić tijekom ovoga tjedna trebao bi odlučiti tko će naredne četiri godine biti ravnatelj USKOK-a. USKOK je bez formalno imenovanoga ravnatelja već više od pola godine, otkad je istekao četverogodišnji mandat ravnateljice Tamare Laptoš koja je na tu funkciju imenovana u travnju 2014. godine, javlja Jutarnji list.
“USKOK je 4 godine od prošlog referenduma za promjenu izbornog sustava u političkom procesu udrugu U ime obitelji i dr. Željku Markić potpuno neopravdano stavljao u kontekst korupcije. Novac poreznih obveznika trošio se na diskreditiranje i zastrašivanje članova udruge civilnog društva s čijim se djelovanjem ni HDZ ni SDP ne slažu, umjesto da je USKOK istraživao i procesuirao gospodarski kriminal i spregu korupcije i politike koja iz državnog proračuna krade stotine milijuna kuna osiromašujući hrvatske građane”, upozorili su iz udruge U ime obitelji nakon što je sud sredinom listopada po drugi put srušio USKOK-ovu optužnicu.
Podsjetimo, USKOK je 2014. po hitnom postupku, samo 3 dana nakon početka prikupljanja potpisa, a 2 dana nakon što je U ime obitelji na konferenciji za medije objavila da je Grad Zagreb preuzeo pokrivanje troškova za štandove, letke i plakate, od Grada Zagreba zatražio objašnjenje prihvaćanja. Glavni državni odvjetnik tada je bio Mladen Bajić, a ravnateljica USKOK-a Tamara Laptoš, istragu je vodio Sven Mišković, zamjenik ravnateljice USKOK-a.
“Zabrinjava činjenica da su USKOK i Državno odvjetništvo od svih udruga i inicijativa koje je Grad Zagreb sponzorirao na isti način, izdvojili udrugu U ime obitelji optužujući je za nešto što je svakome jasno da nije kazneno djelo. Na žalost iz ovog proizlazi da USKOK i DORH funkcioniraju kao produžena ruka HDZ-a i SDP-a, odnosno da za korupciju optužuju one za koje dobiju političko zeleno svjetlo, a ne progone one koje politika štiti, a građane su oštetili za stotine milijuna kuna”, naglasili su iz U ime obitelji.
> USKOK 4 godine na trošak građana vodi politički proces protiv U ime obitelji
Odgođen izbor
Nakon isteka mandata, Laptoš je imenovana vršiteljem dužnosti na razdoblje od šest mjeseci, što je isteklo 16. listopada, dakle prije desetak dana. Kako neslužbeno doznaje Jutarnji list, Jelinić će morati izabrati između tri kandidatkinje, dosadašnje ravnateljice Tamare Laptoš, zatim sadašnje županijske državne odvjetnice u Rijeci i bivše zamjenice ravnatelja USKOK-a Vanje Marušić te šefice riječkoga USKOK-a i bivše istražne sutkinje riječkoga Županijskoga suda Sajonare Čuline. Njih tri su, kako doznaje Jutarnji list, sve tri dale svoj pristanak za imenovanje, odnosno kandidirale su se, a odluku o imenovanju donosi glavni državni odvjetnik.
> Ravnateljica USKOK-a na meti DORH-a: Laptoš kazneno prijavljena
Prema zakonu o USKOK-u, prije imenovanja ravnatelja glavni državni odvjetnik će o kandidatima pribaviti mišljenje i ministra pravosuđa te kolegija koji čine svi zamjenici glavnoga državnoga odvjetnika, međutim, nikakvu službenu informaciju o tome kakvo je bilo mišljenje ministra, a pogotovo kolegija, bilo je nemoguće doznati. No ta mišljenja ionako nisu obvezujuća za glavnoga državnoga odvjetnika pri donošenju odluke.
Tamara Laptoš
Tamara Laptoš je na mjesto zamjenice ravnatelja USKOK-a došla 2007. iz Županijskoga državnoga odvjetništva u Čakovcu te je ubrzo počela raditi na velikim predmetima iz sfere gospodarskoga kriminala. Široj je javnosti postala poznata kao tužiteljica najprije u dvama slučajevima u kojima je bio optužen bivši potpredsjednik Vlade Damir Polančec, slučajevima fiktivne studije te aferi Spice, a zatim i kao tužiteljica u aferi Hypo protiv bivšega premijera Ive Sanadera.
Zajednički rad
Zbog svojega rada Laptoš je u travnju 2011. imenovana za voditeljicu Odjela tužitelja u USKOK-u, a mjesec dana kasnije u lipnju 2011. Međunarodno udruženje tužitelja proglasilo ju je tužiteljem godine.
Vanja Marušić
Riječanka Vanja Marušić, koja već tri pol godine obnaša dužnost riječke županijske državne odvjetnice, javnosti je pak ostala poznata kao tužiteljica u vjerojatno najambicioznijem antikorupcijskom predmetu, slučaju Ina-MOL gdje se Sanaderu te čelniku MOL-a Zsoltu Tamasu Hernadiju sudi zbog prodaje Ine.
Prije stupanja na dužnost u Rijeci, Marušić je više godina radila kao zamjenica ravnatelja USKOK-a u Zagrebu te je uz spomenuti predmet Ina-MOL radila i na slučajevima mita u HEP-u u tzv. slučaju Monting Pim. Budući da su predmeti Hypo i Ina-MOL jedno vrijeme bili spojeni, Laptoš i Marušić zajedno su zastupali optužbu na prvome suđenju Sanaderu, gdje je, kako je poznato, Sanader bio pravomoćno osuđen, no presudu je bio ukinuo Ustavni sud.
Sajonara Čulina
Sajonara Čulina, pak, bila je prije dolaska u USKOK istražni sudac te je 2001. otvorila i vodila istragu protiv bivšega generala Mirka Norca zbog ratnog zločina protiv civila u Gospiću. Kao šefica riječkoga odjela USKOK-a bila je odgovorna za niz poznatih slučajeva na području Rijeke, Istre i Primorja, a mnoge među njima je i osobno vodila. Između ostaloga, riječ je o slučajevima prekidanja velikih međunarodnih lanaca krijumčara droge, poput dva slučaja protiv narkobosa Stjepana Prnjata od kojih je posljednji bio prije pola godine, navodi Jutarnji list. Osim toga, radila je predmete poput akcije Ipsilon gdje je za korupciju osuđen biznismen Dražen Golemović. Tom prilikom bivša državna odvjetnica u Pazina Davorka Smoković zatražila je da zamjenica ravnatelja USKOK-a Sajonara Čulina sama odustane od sudjelovanja u ovom predmetu. Kao razlog navela je svoje saznanje da je Čulina pozvala branitelja prvooptuženika Golemovića, odvjetnika Ljubu Pavasovića Viskovića, na kavu u stanci prošle rasprave. Smoković je izrazila sumnju u pristranost predstavnice USKOK-a navevši da u okolnostima prošle rasprave Čulina nije smjela to učiniti. Smoković je na toj raspravi zatražila izuzeće Čuline, ravnatelja USKOK-a Dinka Cvitana i glavnoga državnog odvjetnika Mladena Bajića navodeći kako sumnja da u vezi sa suđenjem postoje neki dogovori te da je od Golemovića i odvjetnika dijela optuženih bila izložena pritiscima da prizna djela za koja je optužena. Tada je taj zahtjev odbijen, a Sajonara Čulina kazala je da te zahtjeve Davorke Smoković shvaća kao način njezine obrane te da nema razloga povući se iz predmeta, navodi Novi list.
> Odbor za pravosuđe nezadovoljan Cvitanom izvješćem
“Mi sada imamo vršiteljicu dužnosti koju je imenovao Cvitan. Mislim da je taj njegov čin bio vrlo korektan prema onome tko će ga naslijediti. Novi glavni državni odvjetnik mora imati mogućnost imenovati osobu za koju smatra da može raditi posao”, rekao je Jelinić odgovarajući na pitanja saborskih zastupnika o novom ravnatelju.
“Ravnatelj USKOK-a je prvi operativac i između njega i glavnog državnog odvjetnika mora postojati uzajamno povjerenje i moraju stvari ‘kliknuti’”, dodao je. Naime, Laptoš je za vršiteljicu dužnosti imenovao Jelinićev prethodnik Dinko Cvitan, koji ju je par dana prije isteka svojega mandata htio imenovati i ravnateljicom na mandat od 4 godine. No, ipak, odlučio ju imenovati samo privremeno.
Tekst se nastavlja ispod oglasa