Glogoški: Podaci koje o braniteljima iznosi HZJZ nisu točni, određene skupine žele napraviti razdor u Hrvatskoj

Foto: Fah

Đuro Glogoški, predsjednik udruge 100-postotnih invalida Domovinskog rata, gostovao je na N1 televiziji gdje se osvrnuo na dokument kojeg je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) izradio prošle godine za Ministarstvo branitelja, a prema kojem branitelji ne umiru više od opće populacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sigurno, mogu reći da smo mi populacija koja se svakodnevno susreće s braniteljima i njihovim obiteljima i znamo koji su relevantni i mogu dati točne podatke, koja oboljenja i smrtnost koja je veća od ostale populacije”, rekao je Glogoški…

Na pitanje kome bi bilo u interesu davati takvu analizu, kaže: “Čiji je cilj bio prije dvije i pol godine kada se počelo iznositi da će proračun branitelja biti 20 milijardi i sada se pokazalo da to nije tako, sada je trebalo naći nešto novo da se opet napravi razdor između branitelja i ostale populacije. Postoje određene skupine u hrvatskom društvu koje ne mogu pristati na to da postoji hrvatska država”, rekao je.

Rekao je da u HZJZ i u ostalim institucijama hrvatske države postoje ljudi koji u određenim trenucima puštaju informacije koje nisu točne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pitanje je i raspolaže li HZJZ podacima tko su sve branitelji, mi smo često u bolnicama, znamo kakvi su podaci. Liste čekanja, sasvim su suprotne informacije od ovih iznesenih, znamo u kakvim uvjetima rade liječnici, pokazatelji su to sve da podaci koje je iznio HZJZ nisu točni”, rekao je Glogoški.

Zabrinjavajući rezultati istraživanja: Od popisa stanovništva 2011. godine do kraja 2016. umrlo 18.289 hrvatskih branitelja 

Hrvatski branitelji čine 10 posto ukupnog stanovništva, među braniteljima je 95,1 posto muškaraca i 4,9 posto žena. Prosječna dob branitelja je 48,5 godina, a najviše ih je u dobi između 40 i 54 godine (60,7 posto). Najviše branitelja živi u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji, te u Osječko-baranjskoj, Primorsko-goranskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji. U njima živi oko 47 posto svih branitelja, pokazalo je drugo istraživanje koje je nedavno objavilo Ministarstvo hrvatskih branitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studija pokazuje da su hrvatski branitelji u podjednakoj mjeri radno aktivni kao i ukupno stanovništvo starije od 30 godina, čak imaju nešto veći udio zaposlenih od nezaposlenih od ukupnog stanovništva, a prema popisu iz 2011. godine njih 6 posto je bilo bez ikakvih prihoda, rečeno je na predstavljanju.

Od problema braniteljske populacije na prvom mjestu su zdravstveni problemi. Nešto više od 23 posto hrvatskih branitelja je izjavilo da imaju teškoća u obavljanju svakodnevnih aktivnosti zbog neke dugotrajne bolesti, invalidnosti ili starosti, što je gotovo jednako državnom prosjeku od 25,2 posto stanovnika Hrvatske starijih od 30 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.