U sklopu javno-zdravstvene kampanje „Budi mRAK roditelj“ predstavljeni su posljednji podaci procijepljenosti protiv virusa HPV-a u Hrvatskoj koji se prenosi spolnim kontaktom. Od ove je godine donji prag za cijepljenje protiv HPV-a spušten s osmog na peti razred, iako većina nacionalnih programa preporučuje cijepljenje oko trinaeste godine života. Uz to, iz Grada Zagreba kažu da se zalažu da cjepivo protiv HPV-a postane obavezno.
Na stranicama Europske agencije za lijekove (European Medicines Agency) piše da cjepivo ne pruža zaštitu od svih oblika HPV-a, a kada je uvedeno, postojale su i moralne dvojbe oko toga je li cijepljenje protiv spolno prenosive bolesti svojevrsno zeleno svjetlo djeci i adolescentima za rizično spolno ponašanje.
>Dr. Lepušić ; Evo što promotor cijepljenja protiv HPV virusa i Jovanovićevog spolnog odgoja kaže o kontracepciji
Porast cijepljenih za 6% u odnosu na prošlu godinu
„U prošloj školskoj godini, 51% djevojaka i 34% mladića u dobi od 15 godina su primili najmanje jednu dozu cjepiva protiv HPV-a. To je porast od gotovo 6% u odnosu na prethodnu školsku godinu. Doista, velik porast i velik napredak!“- rekla je prim. Ivana Pavić Šimetin, zamjenica ravnatelja HZJZ-a.
Sada počinju cijepiti i od 5. razreda
Od početka 2023. godine uvedeno je besplatno cijepljenje od 5. razreda, a ne kako je to sada bilo, samo u 8. razredima.
”Prema posljednjim podacima, u Zagrebu je cijepljeno 58,4% djevojčica i 37,8 dječaka, što je bolji rezultat od ukupnog prosjeka procijepljenosti u Hrvatskoj. Zbog važnosti ove teme, prevencije i zaštite zdravlja, Grad Zagreb zagovara uvođenje obveznog cijepljenja protiv HPV-a”, istaknula je dr. sc. Mirela Šentija Knežević, pom. pročelnice za zdravstvo, Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, članica Povjerenstva Grada Zagreba za prevenciju infekcije HPV-om i drugih spolno prenosivih bolesti.
>GROZD: Pokušaj spašavanja propalog projekta cijepljenja djevojčica protiv HPV-a
>Veljača se pohvalila spolno prenosivom bolešću
Tajnica Lige protiv raka Neda Ferenčić Vrban kazala je da je od početka 2023. cijepljenje počelo od petog do osmog razreda na preporuku Društva za školsku i sveučilišnu medicinu. “Svi su znanstveni dokazi da se treba početi s cijepljenjem što ranije kako bi se dostigli ciljevi Svjetske zdravstvene organizacije od 90 posto procijepljenosti mladih protiv HPV-a kako bi iskorijenili neke od vrsta malignih bolesti koje taj virus uzrokuje”, rekla je.
Ne štiti 100% od svih oblika HPV-a
Ovo cjepivo sprečava oko 90 % karcinoma cerviksa, oko 70 – 80 % premalignih promjena na cerviksu, oko 90 % anogenitalnih bradavica te smanjuje učestalost abnormalnog rasta tkiva vulve, vagine i anusa, piše na stranicama HZZO-a. Na stranicama Europske agencije za lijekove (European Medicines Agency) piše da cjepivo ne pruža zaštitu od svih oblika HPV-a.
>(VIDEO) Predavanje Blud i oko njega trud 20. lipnja u Splitu: Je li predbračna čistoća nužno povezana s vjerom?
Kako smanjiti rizik od genitalne HPV-infekcije?
Najsigurniji način za eliminaciju rizika od HPV-infekcije jest apstinencija od spolnog odnosa s drugim osobama. Za one koji ipak odluče biti spolno aktivni, izlaz predstavlja dugotrajni, obostrano monogamni odnos s neinficiranom osobom. Ipak, u svakom pojedinom slučaju je teško ustanoviti HPV-status spolnog partnera koji je ranije bio spolno aktivan.
Za spolno aktivne osobe, a koje nisu u dugotrajnoj, obostrano monogamnoj vezi, smanjenje broja partnera smanjuje rizik od infekcije HPV-om, piše plivazdravlje.hr. Dakle, do zaraze HPV-om obično dolazi zbog čestog mijenjanja spolnih partnera.