GROZD: Pokušaj spašavanja propalog projekta cijepljenja djevojčica protiv HPV-a

Kao roditeljska udruga, GROZD žele usmjeriti pozornost na tribine koje se ovih tjedana održavaju u zagrebačkim gimnazijama pod nazivom “Spikaš o svemu, spikaj i o njemu” s ciljem promocije cjepiva protiv HPV-a. Projekt su pokrenuli portali Večernjeg lista i ordinacija.hr, a podržavaju ga Ministarstvo zdravlja, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, Grad Zagreb – Gradski ured za zdravstvo, Zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” i Hrvatska liga za borbu protiv raka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojašnjavaju kako s obzirom da je tema cijepljenja protiv HPV-a složena, te uz medicinski aspekt, koji je već i sam po sebi kontroverzan u javnosti, obuhvaća i psihološki odnosno odgojni aspekt, smatraju neprihvatljivim da se na navedene tribine pozivaju i upućuju srednjoškolci, i to čitavi razredi, a bez prethodnog informiranja njihovih roditelja o održavanju predavanja.

“Naime, budući da se HPV prenosi isključivo spolnim putem, pitanje cijepljenja je izravno povezano s načinom na koji roditelji odgajaju svoju djecu u spolnosti. Neki će roditelji prihvatiti cjepivo protiv HPV-a kao pomoć u svojoj brizi za djecu, a neki će nastojati odgajati ih tako da se ona niti ne upuštaju u nezrele i rizične spolne odnose”, ocijenili su dodavši kako to ne znači da su takvi roditelji neodgovorni, kao što ih uvredljivo etiketiraju promicatelji cjepiva, već su osobito odgovorni jer ne prepuštaju dio svoje roditeljske odgovornosti nesigurnim kemijskim preparatima farmaceutske industrije.

“Roditelji bi, dakle, zbog svoje primarne uloge i različitih odgojnih pristupa, trebali biti upoznati što i tko govori njihovoj djeci i s kojim ciljem. Spomenimo da je za, primjerice, organiziranje školskog izleta, potrebno poštivati iznimno kompliciranu proceduru koja uključuje roditeljske sastanke i pismenu suglasnost roditelja, a za ovakve stvari koje se tiču bitnih pitanja odgoja i obrazovanja djece, i njihovog zdravlja, roditelje se niti informira niti pita za mišljenje”, pojasnili su te dodali: “Srednjoškolci su na tribini, bez obzira na svoje različite poglede na tu temu, stavljeni u inferiorni položaj, pod pritisak sugestivne i pristrane promidžbe proizvoda. Ne treba zaboraviti da tribinu ne organiziraju i ne provode neutralni stručnjaci, već uvježbani predavači, liječnici i medijski voditelji, tzv. ‘ambasadori’, plaćeni od strane proizvođača cjepiva i ostalih zainteresiranih u lancu uvođenja i provođenja cijepljenja protiv HPV-a u Hrvatskoj”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, i u Udruge saznaju od samih srednjoškolaca sudionika tribine da su, budući da su domaćini tribine debatni klubovi njihovih škola, očekivali debatu, no kako prilike za ravnopravnu raspravu baš i nije bilo.

“Čak i ako ne gledamo ovaj odgojni aspekt, nedopustivo je da se roditelji zaobilaze u pitanju bilo kakvog cijepljenja, a osobito onog koji se uopće ne nalazi u kalendaru obaveznih cijepljenja HZJZ-a i za koji postoje brojni medicinski prigovori. Od njih su najčešći: cjepivo protiv HPV-a ne štiti od svih tipova virusa koji uzrokuju rak vrata maternice; cjepivo uopće nije ispitano na ciljanoj skupini djevojčica kojoj je cjepivo prvenstveno namijenjeno (od 9-15 godina); učinkovitost i nuspojave također nisu dovoljno ispitane i oko toga postoje razna zabrinjavajuća izvješća; učinkovitost je navodno (samo) 5 godina, što znači da je potrebno naknadno docjepljivanje. Promicatelji cjepiva sugeriraju da zaraza HPV-om automatski znači i rak cerviksa, što nije točno. Premda je sam HPV jako raširen, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (2009.-2010.) rak vrata maternice se pojavljuje u 0,016% žena”, istaknuli su te dodali kako sa psihološke strane opravdano se može postaviti pitanje: neće li kod cijepljenih djevojaka spoznaja da su „zaštićene“ cjepivom – a u stvarnosti nisu čak niti u potpunosti zaštićene od HPV-a, a kamoli od ostalih spolno prenosivih bolesti ili trudnoće – rezultirati lažnom sigurnosti i još većim posljedicama rizičnog seksualnog ponašanja?

“Roditelji bi se također trebali pitati kakvu poruku daju svojoj kćeri od 10-11 godina ako pretpostavljaju da će ona u idućih nekoliko godina ‘zaraditi’ HPV? Nisu li odgojnu ‘letvicu’ stavili malo prenisko?”, upitali su iz GROZD-a te dodali: “I za kraj, pitanje koje puno toga objašnjava je financijsko pitanje, profit. Po učenici cjepivo stoji oko 3000 kn. U Zagrebu je ono ‘besplatno’, no plaćamo ga mi, porezni obveznici. Već i zbog toga trebalo bi pitati roditelje za mišljenje i uključiti u raspravu. No, očito promotorima cjepiva nije stalo do rasprave, već do spašavanja zapravo već propalog projekta – u Zagrebu se, naime, unatoč besplatnosti cjepiva i bogato financiranoj reklamnoj kampanji, do sada samo 8% djevojčica cijepilo protiv HPV-a”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.