Jelena Veljača, koju je prije nešto više od 10-ak dana kazneno prijavila Komora socijalnih radnika zbog javnog poticanja na nasilje i mržnju, u svojoj se objavi na Instagramu “pohvalila” da je kao dvadesetogodišnjakinja bolovala od spolno prenosive bolesti – humanog papiloma virusa (HPV).
“Bila sam dvadesetogodišnjakinja i nisam znala što HPV znači. Godinama sam se borila s upalama i lošim nalazima, dok nisam upoznala pravu ginekologinju koja mi je i promijenila i spasila život pravom terapijom i pravovremenom reakcijom. Ali, samo njoj dugujem svoje zdravlje, dijete, mir, i odlične papa nalaze već 15 godina.
Mnoge djevojke i dan danas ne znaju što je HPV, ali ovakvi trenuci mira kao ovaj sa slike od prošlog vikenda postaju nemogući jer se boriš sa strahovima, infekcijama, tjeskobom”, napisala je na Instagramu.
Tekst se nastavlja ispod oglasaView this post on Instagram
> Komora socijalnih radnika podigla kaznenu prijavu protiv Jelene Veljače i Nataše Janjić
> Selak Raspudić: Ministar je trebao osuditi Veljačin prostački rječnik i stati uz socijalne radnike
> Ovo su objave Veljače i Janjić o socijalnim radnicima zbog kojih je dignuta tužba
Što se zna o HPV-u?
HPV infekcija je spolno prenosiva bolest koju izaziva humani papiloma virus – HPV. Smatra se ključnim uzročnikom raka vrata maternice kod žena, a sve se češće povezuje i malignim bolestima drugih sijela. Ipak, potrebno je naglasiti kako se zaraziti mogu i žene i muškarci, a vrlo velik broj spolno aktivnih osoba dolazi u kontakt s ovim virusom. Shodno tome, poznavanje odgovora na učestala pitanja oko ove infekcije važni su za zdrav pristup spolnom životu i prevenciju infekcije.
Najsigurniji način za eliminaciju rizika od HPV-infekcije jest apstinencija od spolnog odnosa s drugim osobama. Za one koji ipak odluče biti spolno aktivni, izlaz predstavlja dugotrajni, obostrano monogamni odnos s neinficiranom osobom. Ipak, u svakom pojedinom slučaju je teško ustanoviti HPV-status spolnog partnera koji je ranije bio spolno aktivan. Za spolno aktivne osobe, a koje nisu u dugotrajnoj, obostrano monogamnoj vezi, smanjenje broja partnera smanjuje rizik od infekcije HPV-om, piše plivazdravlje.hr. Dakle, do zaraze HPV-om obično dolazi zbog čestog mijenjanja spolnih partnera.
Veljača u centru pažnje
Podsjetimo, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović primio je nedavno samoproglašene borce za društvenu pravdu, među kojima je i scenaristica, glumica te osnivačica inicijative SpasiMe Jelena Veljača, na službeni sastanak povodom slučaja romske djevojčice iz Nove Gradiške koja je preminula od ozljeda za koje se sumnja da joj je nanijela vlastita majka. Sporno je što je Veljača kao javna osoba koristila svoj profil na društvenoj mreži kako bi vrijeđala radnike u sustavu socijalne skrbi, a potom se sastala s ministrom koji je nadležan za isti resor te dala zajedničku izjavu.
> Ogorčena socijalna radnica za Narod.hr: ‘Po čemu je Veljača kompetentna dati svoj sud?’
“Krv im j*** uhljebarsku”, samo je jedan od komentara koji je na Facebooku ostavila scenaristica, producentica, glumica te osnivačica inicijative SpasiMe Jelena Veljača.
Tek nekoliko dana nakon njene objave, uslijedio je napad na radnike Centra za socijalnu skrb u Ivanić Gradu gdje je nezadovoljni korisnik pokušao napasti socijalne radnike i ozlijedio zaštitarku uz počinjenu štetu na inventaru.
Saborska zastupnica Domovinskog pokreta i predsjednica saborskog Odbora za obitelj Vesna Vučemilović je za Narod.hr istaknula:
“Ono što mene zabrinjava je izjava gospođe Veljače kako je sastanak ovaj tjedan s ministrom Aladrovićem bio još jedan u nizu te da aktivno sudjeluje u izradi novog zakona. Pri tom naglašavam kako je navedeni ministar godinu dana odbijao primiti udomitelje, a s gospođom Veljačom ima redovno sastanke. Koja je njezina uloga u izradi novog zakona i na čemu se ista temelji treba pitati nadležnog ministra koji je iz nekog nama nepoznatog razloga u gospođi Veljači prepoznao autoritet na tom području.“, istaknula je Vučemilović ranije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa