Granić: Važno je da sva tri naroda u BiH imaju jednaka prava, dogradnja Daytona je neophodno potrebna

Konferencijom u Daytonu se obilježava jubilarna 20. obljetnica Daytonskog sporazuma. Tema koja je uvijek zanimljiva i u fokusu političkih interesa ovih prostora i ovaj put nije izbjegla medijsku pozornost. Jedan od sudionika pregovora bio je Mate Granić, bivši hrvatski ministar vanjskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Granić je gostovao u emisiji Tema dana Tihomira Ladišića na N1 televiziji u kojoj je govorio o procesu i važnosti Daytonskog sporazuma, dolasku američkog potpredsjendika Joea Bidena u Hrvatsku te aktualnim problemima terorizma i migrantskom valu.

Na pitanje kako danas gleda na Daytonski sporazum Mate Granić odgovara:

“Daytonski sporazum je završetak mirovne inicijative koja je započela u siječnju 1994. godine. Svakako to je jedan kompromis kako je danas kazao i Clinton. Ali to je kompromis koji je zaustavio rat, dao šansu miru i koji treba iskoristiti. Naravno da nitko nije potpuno zadovoljan onim kako danas izgleda BIH, 20 godina nakon potpisanog Daytonskog sporazuma. Ali Daytonski sporazum treba nadograditi, treba ulagati u BIH i treba učiniti ono što je bio temelj tog sporazuma, a to je, kada je govoreno da će se BIH sačinjavati dva entiteta, ali tri konstitutivna naroda, koji će imati ista prava i naravno svi građani koji će imati jednaka ljudska i građanska prava. Mislim da je dosta tih promjena na štetu hrvatskog naroda iako je Hrvatska bila glavni partner SAD-u i to svi priznaju u ostvarivanju mira u BIH”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Granićevim riječima ključni čovjek za provedbu toga bio je bivši hrvatski predsjednik Franjo Tuđman a ključni trenutak koji je doveo do sporazuma bio je onaj kada je Hrvatska s BIH potpisala Splitsku deklaraciju.

Granić je naglasio da je nadogradnja Daytona vrlo bitna i potrebna zbog trenutne situacije u Bosni i Hercegovini:

“Vrlo je važno da sva tri naroda imaju jednaka prava i oko toga ne smije biti nikakvog kompromisa i dogradnja Daytona je neophodno potrebna.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važan dolazak Bidena

Granić je za N1 televiziju rekao da je dolazak Joea Bidena u Hrvatsku vrlo važan događaj te da to moramo iskoristiti.

“Mislim da je to veliki uspjeh predsjednice i da će to obilježiti vanjsko-politički ovu godinu jer Joe Biden je još kao senator dolazio u posjet Hrvatskoj. Odlično poznaje situaciju u regiji i on može doprinijeti svemu onome o čemu smo razgovarali. On može potaknuti određene procese i mislim da će to predsjednica itekako iskoristiti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacionalna sigurnost na prvom mjestu

Što se tiče migrantske krize bivši ministar vanjskih poslova Hrvatske smatra da “nacionalna sigurnost mora biti prvom mjestu dok se ne nađe odgovor ukupne međunarodne zajednice.” Pitanje rata u Siriji važno je riješiti suradnjom prema mišljenju Granića dok o problemu ISIS-a odgovara:

“Nema sumnje da je rusko prisustvo u Siriji realnost, da se ISIS mora uništiti jer je ona prijetnja cijelom svijetu. Mora se naći rješenje i oko onih pitanja u kojima postoje razlike. To je zadaća velikih. Na prvom mjestu SAD-a, Rusije i EU, pogotovo većih država. Ne smije biti niti čekanja niti oklijevanja oko toga.”

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.