Zagrebački učenici tragom branitelja 102. zagrebačke brigade

Učenici zagrebačke I., IV. i XIII. gimnazije te Ugostiteljko-turističkog učilišta, u sklopu projekta “Banovina i 102. brigada HV – Novi Zagreb u Domovinskom ratu” u petak sudjeluje u terenskoj nastavi na nekad ratnom području Pokuplja, Banovine i Pounja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim usvajanja novih znanja i spoznaja o Domovinskom ratu, cilj je tog projekta senzibiliziranje učenika na stradale i ulogu branitelja u obrambenom ratu, kao i poticanje na čuvanje vrijednosti Domovinskog rata.

U osmišljavanju i ostvarenju projekta angažirali su se predstavnici Kluba veterana 102. zagrebačke brigade, koji su učenike proveli svojim borbenim putem.

Učenici se najprije zaustavljaju u pokupskom Šišincu, gdje je 12. prosinca 1991. godine u akciji Vihor, prilikom forsiranja Kupe, smrtno stradalo 13 pripadnika brigade. S akcijom će ih upoznati njen sudionik Šuro Mak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što polože vijenac i zapale svijeće uz spomenik poginulima, nastavljaju put prema Gornjem Viduševcu gdje je za Oluje bilo zapovjedno mjesto 102. brigade, te Glini, Petrinji i Sunji gdje će o legendarnoj željezničkoj stanici govoriti ratni zapovjednik brigade Stjepan Bertek.

U pounjskom Baćinu, gdje se nalazi najveća masovna grobnica nakon Ovčare, učenicima će se obratiti ratni zapovjednik brigade Stjepan Koran i načelnik općine Hrvatska Dubica Tomislav Mateljak. U toj su grobnici pronađeni ostaci 56 civila Baćina i Graboštana ubijenih 21. listopada 1991. godine. Međutim, tijela još toliko ubijenih civila nisu pronađena i za njima se traga.

Nakon odavanja počasti žrtvama, učenici nastavljaju put prema Hrvatskoj Kostajnici gdje će razgledati obnovljenu crkvu sv. Antuna Padovanskog i posjetiti spomenik poginulim braniteljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.