Parlamentarna skupština Vijeća Europe odlučuje o prostituciji: Hoće li izglasati njezinu liberalizaciju?

parlamentarna
Izvor: iStock by Getty Images Montaža: Narod.hr

U četvrtak, 3. listopada, Parlamentarna skupština Vijeća Europe (PACE) raspravljat će i glasovati o prijedlogu rezolucije o prostituciji pod naslovom „Zaštita ljudskih prava i poboljšanje života seksualnih radnica i žrtava seksualne eksploatacije“ (Dok. 16044 – 13/09/2024).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč nekim pohvalnim preporukama, ovaj tekst i prateće izvješće pod velikim su udarom kritičara. Zamjera se da promiču normalizaciju prostitucije kao „seksualnog rada“.

Time su u očitoj suprotnosti s prvotnim prijedlogom, koji je nosio naslov „Reintegracija osoba zarobljenih u prostituciji i preživjelih žrtava trgovine ljudima“ (Dok. 15570 – 24/06/2022). Više od promjene naslova, riječ je o zaštiti osoba u prostituciji koja je preokrenuta. Prostitucija postaje „posao“ koji bi, navodno, trebao biti normaliziran kako bi se poboljšao život njezinih žrtava.

>Država New York ne želi usvojiti nordijski model zakona o prostituciji, već je želi potpuno legalizirati

Peticija protiv rezolucije

Ovakvom prijedlogu rezolucije žestoko se protivi Europski centar za pravo i pravdu (European Centre for Law and Justice – ECLJ). To je nevladina organizacija posvećena promicanju i zaštiti ljudskih prava. Posebice vjerskih sloboda, slobode savjesti, prava na život i obiteljskih vrijednosti, utemeljenih na prirodnom pravu. Oni su u suradnji s globalnom građanskom platformom CitizenGo pokrenuli on line peticiju protiv rezolucije koju možete potpisati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kritike prijedloga

U nastavku donosimo neke od kritika Europskog centra za pravo i pravdu na prijedlog rezolucije.

Ovaj prijedlog želi razlikovati „prisilnu prostituciju“ od „seksualnog rada“ kako bi se omogućilo priznanje potonjeg. Međutim, ova vizija prostitucije kao prihvatljive je čisto ideološka i neučinkovita u međunarodnom pravu. To je negiranje stvarnosti jer implicira priznavanje postojanja legitimne prostitucije. Odnosno, prostitucije koja je u potpunosti odabrana ili slobodno pristala, što je izuzetno rijetko.

Ustanovljeno je da prostituciju uglavnom iskorištavaju trgovci ljudima. U svojoj Rezoluciji od 14. rujna 2023. o regulaciji prostitucije u Europskoj uniji, Europski parlament iznosi elokventne podatke: „od oko 30 000 osoba u prostituciji u Nizozemskoj, do 70 % smatra se da su prisiljene na prostituciju nasiljem ili namamljene u nju putem ‘loverboya’“; „u prosjeku, 70 % osoba u prostituciji u EU-u su migrantice“; „trgovina ljudima radi seksualne eksploatacije daleko je najčešći oblik trgovine ljudima u EU-u, s obzirom na to da 51 % žrtava trgovine ljudima u EU-u završava u seksualnoj eksploataciji“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Surogatstvo uvršteno na popis kaznenih djela trgovanja ljudima

Trgovina ljudima radi seksualne eksploatacije godišnje generira gotovo 100 milijardi USD

S druge strane, „prema OESS-u, trgovina ljudima radi seksualne eksploatacije godišnje generira gotovo 100 milijardi USD, pri čemu glavninu tog novca plaćaju muškarci za seks s trgovanim ženama“. Štoviše, sam izvjestitelj priznaje da prostitucija ponekad „nije ni striktno prisilna, niti potpuno slobodan izbor“ (Izvješće, §28).

U stvarnosti, u slučajevima koji ne uključuju trgovinu ljudima, osoba koja se bavi prostitucijom barem je potaknuta ili prisiljena na to određenim okolnostima, poput siromaštva, ali uvijek kao odgovor na zahtjev treće strane. U svakom slučaju, zakon je jasan u vezi s pitanjem pristanka: pristanak žrtve trgovine ljudima na vlastitu eksploataciju nije relevantan kada je dobiven ponudom ili prihvaćanjem plaćanja ili koristi.

Iz ovog gledišta, bilo bi apsurdno da PACE usvoji ovaj prijedlog rezolucije koji poziva zakonodavce da „osiguraju da seksualne radnice mogu obavljati svoju djelatnost u dostojanstvenim uvjetima“ (Rezol., §8). Slično, prostitucija se ne može smatrati „važnim čimbenikom rizika za nasilje nad ženama“ (izvješće, §12): ona je sama po sebi nasilje. Preimenovanje aktivnosti „prostitucija“ u „seksualni rad“ nipošto ne mijenja njezinu prirodu: ona ostaje u suprotnosti s ljudskim dostojanstvom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svojoj rezoluciji od 14. rujna 2023., Europski parlament podsjeća na potrebu korištenja neutralnih izraza i objašnjava svoj svjesni odabir korištenja izraza „osobe u prostituciji“ željom da se ne idealizira stvarnost prostitucije ili prikrije nasilje, zlostavljanje i eksploataciju koje velika većina osoba, posebice žena i djevojaka, u prostituciji trpi, stoji u članku ECLJ-a.

>Međunarodni dan nestale djece  nestanak je važno prijaviti odmah

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.