Izraelska protuzračna obrana: Što je Željezna kupola i kako funkcionira?

epaselect epa11622382 The Israeli 'Iron Dome' air defense system intercepts missiles fired from south Lebanon over the city of Safed in upper Galilee, northern Israel, 24 September 2024. According to the Israeli authorities, over 50 missiles were identified crossing from Lebanon into Israeli territory, and most of them were intercepted. Israel's army had struck Lebanon in the past 24h against what it said was 'dozens of Hezbollah targets in numerous areas in southern Lebanon'. The Lebanese Health Ministry said on 23 September that almost 500 people were killed following the Israeli strikes on Lebanon. EPA/ATEF SAFADI

Rat na Bliskom istoku u utorak je ušao u novu fazu. Iran je u utorak lansirao mnoštvo raznih projektila na Izrael, u znak odmazde za izraelski napade na Hezbollah u kojima su ubijeni njegovi zapovjednici. Siguran je to znak da sukob na Bliskom istoku koji je započeo Hamasovim upadom u Izrael 7. listopada prošle godine ulazi u svoju još brutalniju fazu. Srećom po Izrael iranski napad nije bio pretjerano učinkovit, kao i mnogo puta dosad, ispriječila se Željezna kupola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iran napao Izrael

Iran je u utorak napao Izrael izravno sa svog teritorija.

Iran je prema Izraelu lansirao ukupno 200 različitih projektila. Napad, koliko je poznato, nije prouzročio značajniju štetu u Izraelu.

Za to je zaslužan sustav protuzračne obrane, poznatiji kao “Željezna kupola”, koji je većinu iranskih projektila presreo i srušio prije nego što su pogodili svoju metu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Izraelska vojska: Ubili smo vođu Hezbollaha

Što je Željezna kupola (Iron Dome)

Izrael ima jedan od najsuvremenijih i najučinkovitijih sustava protuzračne obrane na svijetu.

Naziva se Željezna kupola (Iron Dome), a razvijena je od domaćih tvrtki Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries.

Osim njih u izradi Željezne kupole sudjelovao je i najodaniji međunarodni partner Izraela – SAD. Ovaj sustav prvi je put upotrebljen 2011. godine, a njegov je “forte” zaustavljanje raketa i topništva kratkog dometa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Što je Hezbollah i s kakvim vojnim potencijalom raspolaže?

Suvremeni sustav protuzračne obrane u Izraelu razvijen je kao odgovor na učestale raketne napade na Izrael, posebno iz područja poput Gaze i južnog Libanona.

Željezna kupola funkcionira tako što radari otkrivaju ispaljene rakete, a zatim softver izračunava njihovu putanju. Ako se projektil procijeni kao prijetnja za naseljeno područje, lansiraju se presretačke rakete koje uništavaju dolaznu prijetnju u zraku.

Ako sustav procijeni da dolazna prijetnja cilja naseljeno područje, iz lansera, koji ima 20 presretačkih projektila, ispaljuje se raketa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki presretač kontinuirano prima informacije o navođenju iz kontrolnog centra. Raketa presretač neutralizira dolaznu prijetnju eksplozijom u njezinoj blizini.

Glavni cilj ovog sustava je uništiti neprijateljski projektil izvan naseljenih zona, smanjujući tako rizik od oštećenja na terenu.

>Iran lansirao projektile na Izrael

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.