Što je Hezbollah i s kakvim vojnim potencijalom raspolaže?

Izvor: iStock by Getty Images

Izrael i Hezbollah u otvorenom su vojnom sukobu od 7.listopada prošle godine nakon Hamasovog upada na jug Izraela. U posljednjim tjednima njihov se sukob intenzivirao, a dalekometni projektili ispaljuju se i s jedne i s druge strane. Krajem prošlog tjedna izraelska vojska objavila je smrt vođe Hezbollaha Hassana Nasrallaha. Sve se češće spominje i izraelska kopnena ofenziva koja bi trebala uništiti borbene potencijale Hezbollaha koji nisu zanemarivi. Smatraju se najjačom terorističkom organizacijom na svijetu s desecima tisuća projektila raznog dometa i pedesetak tisuća iskusnih boraca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>U izraelskom napadu na Bejrut ubijen jedan od vodećih ljudi Hezbolaha

Što je Hezbollah?

Hezbollah, u prevodu “Božja stranka”, je oružana i politička šiitska grupa koju podržava Iran, a koja je formirana 1982. kako bi se borili protiv izraelske okupacije južnog Libana.

Rakete, minobacači, projektili

Prema službenim procjenama IDF-a, prije početka sukoba prošlog listopada, Hezbollah je imao preko 200.000 raketa, minobacača i projektila. Prema izvješću iz ožujka Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS), Hezbollah sada ima 40 do 80.000 nevođenih raketa kratkog dometa s dometom do 20 kilometara i oko 60 do 80.000 nenavođenih raketa dugog dometa do 100 kilometara.

Njihov arsenal balističkih projektila je manji, ali može doseći mnogo dublje u Izrael.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hezbollah ima do 40.000 balističkih projektila dometa od 160 do 300 kilometara, nekoliko desetaka projektila SCUD koji imaju domet 500 kilometara i nekoliko stotina preciznih balističkih projektila Fateh-110, koji mogu nositi bojevu glavu od 500 kilograma na udaljenost od 300 kilometara. A gusto naseljeno područje Tel Aviva, udaljeno je manje od 150 kilometara od granice s Libanonom.

Hezbollah je također puno uložio u očuvanje svojih raketnih sposobnosti. Skupina raspolaže mobilnim lanserima postavljenim na kamione, projektilima pohranjenim u domovima civila i širokom mrežom bunkera i tunela. U sveobuhvatnom ratu, Hezbollah bi svoju vatrenu moć uporabio na više načina. Kao što je učinio i 2006. godine, lansirat će svoje nenavođene rakete na naseljena središta kako bi ‘ubijao‘ volju javnosti i povjerenje u vlasti te poremetio funkcioniranje zemlje. Njegov manji, ali precizni arsenal bio bi usmjeren na baze IDF-a, koncentrirane vojne snage i stratešku civilnu infrastrukturu duboko u Izraelu.

Bespilotne letjelice

Još jedno polje Hezbollahovih intenzivnih ulaganja, posebno tijekom prošle godine, bile su sposobnosti vezane uz bespilotne letjelice. Hezbollah ima preko 10 različitih vrsta bespilotnih letjelica, od komercijalnih kvadkoptera do velikih napadačkih bespilotnih letjelica. U ratu bi dronovi obavljali cijeli niz zadataka, uključujući nadzor snaga u manevru, nadzor Hezbollahovih raketa i minobacača, zračne napade na snage IDF-a u Libanonu i Izraelu te ‘samoubilačke‘ napade na koncentrirane vojne snage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Snažan udar Izraela na jug Libanona, više od stotinu mrtvih

Njihovi najbolji dronovi su iranski Shahed 129, koji mogu nositi nositi dvije precizne bombe od 34 kg na daljinu od oko 2000 kilometara. Dron Karrar ima manji domet, ali može nositi dvije bombe od 125 kg.

Od 7. listopada prošle godine Hezbollahu stalno pristižu dronovi iz Irana i skupina ih koristi za proučavanje izraelske protuzračne obrane.

Protutenkovske sposobnosti

Ako Izrael, pak, uđe u južni Libanon, morat će se nositi s Hezbollahovim naprednim protutenkovskim sposobnostima. Hezbollah ima tisuće ručnih bacača granata (RPG) koje bi koristio za napad na oklopljene snage IDF-a i njihov sustav aktivne obrane Trophy, zajedno s naprednijim projektilima. Skupina također posjeduje i velike količine projektila Kornet, među najboljim ruskim protutenkovskim navođenim projektilima. U kolovozu prošle godine Hezbollah je u vojnim vježbama predstavio svoj sustav Tharallah, koji koristi dva Korneta. Sustav je posebno dizajniran kako bi onesposobio sustav Trophy ispaljivanjem obje rakete unutar manje od jedne sekunde, što je prebrzo – kako se nadaju njegovi dizajneri – da bi izraelska protumjera pratila i uništila drugu raketu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pedesetak tisuća boraca

Hezbollah također raspolaže iranskim projektilima Almas, kako ističe Mansour, koji su obrnutim inženjeringom izvedeni iz izraelskih projektila Spike, a koje su za sobom ostavile snage IDF-a u Drugom libanonskom ratu. Hezbollah se dočepao rakete i poslao je u Iran, čiji su inženjeri proizveli svoju verziju. Najnapredniji model omogućuje protutenkovskim timovima da gađaju mete daleko izvan vidnog polja.

U Gazi je Hamas je uspio oštetiti stotine izraelskih tenkova i oklopnih transportera, ali je samo nekoliko desetaka izbačeno iz uporabe na neko značajno vremensko razdoblje, kako je izvijestio izraelski medij Maariv. Izazov u Libanonu bit će puno veći, a razumno je očekivati ​​da će neki tenkovi biti uništeni. Izraelske snage također će se morati nositi s čitavim nizom IED-a (improviziranih eksplozivnih naprava) i mina koje gađaju manje zaštićene dijelova tenka i protiv kojih je sustav Trophy nemoćan, piše Jutarnji list.

Također, unatoč operaciji eksplozivnih dojavljivača i zračnim napadima ovog mjeseca, velika većina Hezbollahovih lakih pješačkih snaga ostala je netaknuta. No, iako se vođa Hezbollaha Hassan Nasrallah hvali s oko 100.000 boraca, brojka je vjerojatno upola manja, čak i uključujući rezervne snage, navodi izraelski medij. Ipak, njihovi stalni borci dobro su obučeni i nakon godina borbi u Siriji imaju ozbiljno iskustvo na bojnom polju.

Njihovi borci također će imati uobičajene prednosti branitelja, što uključuje pripremljene obrambene položaje i raširenu mrežu tunela koja se prostire i do nacionalnih infrastrukturnih resursima dviju država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To su sve sposobnosti koje Hezbollah ni izbliza još nije koristio, upozorava izraelski medij. Nasrallahova strategija još uvijek je iscrpljivanje izraelske volje i održavanje veze između Libanona i Gaze, a ne pravi rat. “Nismo vidjeli Hezbollahove pune mogućnosti, a Hezbollah nije vidio naše pune sposobnosti”, upozorio je Haimovitz.

>Napadi Hezbollaha na Izrael; Borrell: Ako ovo nije rat, onda ne znam što jest

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.