Utorak, 29 travnja, 2025
23 C
Zagreb
Pratite nas:
TRGOVINSKI RAT

SAD uveo carinu od 104 % Kini i odbacio prijedlog EU-a, tvrdi da nije dovoljno ambiciozan

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD će od srijede uvesti carine od nevjerojatnih 104 posto na uvoz iz Kine, potvrdila je Bijela kuća. To se događa nakon što je Kina odbila ispuniti Trumpov zahtjev za povlačenje vlastitih protumjera SAD-u. Osim toga, Trump je procijenio da prijedlog Europske unije o potpunom, recipročnom izuzeću od carina za industrijske proizvode, uključujući automobile, nije dovoljan za odustajanje od mjera koje je najavio prošli tjedan.

U međuvremenu, nakon nekoliko dana pada, cijene dionica na američkim burzama danas su blago porasle, ali analitičari upozoravaju da je povjerenje u tržišta i dalje krhko.

SAD uveo 104-postotne carine Kini

Sjedinjene Države sinoć su objavile da će 104-postotne carine na uvoz iz Kine stupiti na snagu nedugo nakon ponoći. Istovremeno, administracija Donalda Trumpa ubrzano započinje pregovore s drugim trgovinskim partnerima pogođenim carinama američkog predsjednika. Nakon što je vijest objavljena, pala je vrijednost američkih dionica.

Svjetska tržišta su ranije zabilježila dobitke u nadi da će Trump možda biti spreman smanjiti niz trgovinskih barijera koje podiže oko najvećeg tržišta potrošača u svijetu.

>Trumpov carinski potres: Carine za EU diže na 24 posto, Kini 34, Indiji 26 posto

EU spremna uzvratiti Trumpovim carinama s “trgovinskom bazukom”

Europska unija trenutno pregovara s “trgovinskom bazukom”, setom mjera odmazde nazvanim Instrument protiv ekonomske prisile. Ove mjere uključuju visoke carine na mnoge proizvode iz SAD-a. One su odgovor na mega carine koje je američki predsjednik Donald Trump uveo na robu iz EU-a. EU planira odgovoriti carinama do 25 posto na različite američke proizvode. Iako EU ne želi eskalirati trgovinski sukob, jasno je da je spremna poduzeti odlučne korake kako bi zaštitila svoje interese.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen istaknula je da EU nudi carine “nula za nulu” za industrijsku robu. To uključuje automobile, lijekove, kemikalije, plastiku i strojeve, što je uspješno provedeno s mnogim drugim trgovinskim partnerima. Europa je, kako je rekla, uvijek spremna za dobar dogovor. Međutim, također je spremna braniti svoje interese kroz protumjere, ako pregovori ne daju željeni rezultat.

>Trump: Kina će smanjiti carine na uvoz američkih automobila

EU razmatra visoke carine na američke proizvode u odgovoru na Trumpove mjere

Trumpove carine na robu iz EU-a od 20 posto i postojeći porezi od 25 posto na čelik, aluminij i automobile već utječu na europski izvoz. No, EU još nije aktivirala Instrument protiv ekonomske prisile. Da bi to učinila, potrebna je potpora 15 članica Unije. Ukoliko plan bude izglasan, EU bi mogla uvesti carine od 25 posto na širok raspon američkih proizvoda. To uključuje poljoprivredne proizvode poput soje, slatkog kukuruza, riže, badema, sokova od naranče, ali i industrijske proizvode poput čelika, aluminija, brodova, vozila, tekstila i odjeće. Ukupni iznos pogođenog američkog izvoza premašio bi 22 milijarde eura.

S druge strane, Trump nije impresioniran EU-ovom ponudom o carinama “nula za nulu”. Smatra da to nije dovoljno za rješavanje trgovinskog deficita između SAD-a i EU-a koji iznosi 350 milijardi dolara. Predložio je da EU smanji taj deficit kupnjom američke energije, posebno ukapljenog prirodnog plina. Prema njegovim tvrdnjama, to bi moglo pomoći u smanjenju deficita u kratkom vremenu.

”Moraju kupovati i obvezati se na kupnju količine energije koja je jednaka ovom trgovinskom deficitu”, kazao je Trump.

No, takav prijedlog nije naišao na konkretnu ponudu ili jasnoću s europske strane. Ursula von der Leyen je već ranije iznosila prijedloge o otvaranju pregovora o kupnji američkog plina, no bez konkretnih uvjeta ili dogovora. Ovaj prijedlog o energiji mogao bi biti ključan u daljnjim pregovorima, ali ostaje nejasno kako bi se konkretno realizirao.

Govoreći o deficitu, Trump spominje iznos od 350 milijardi dolara. No trgovinski deficit s EU-om 2024. je bio znatno niži prema američkim podacima iznosio je 235,6 milijardi dolara, a prema Eurostatu 216,8 milijardi.

>SAD i Kina dogovorile da neće uvoditi carine u idućih 90 dana, nastavljaju pregovore

Anušić: ”Vlada će pomoći hrvatskim proizvođačima koji su pogođeni američkim carinama”

Ministar obrane Ivan Anušić izjavio je da će Vlada pomoći hrvatskim proizvođačima koji su pogođeni američkim carinama, ako one ostanu na snazi. Naglasio je da će detalji pomoći biti dogovoreni u razgovoru s ministrom financija. Anušić je istaknuo kako će pratiti utjecaj carina na hrvatske proizvođače. Dodao je da će Vlada biti spremna poduzeti odgovarajuće mjere ako se trgovinski sukob i rat carinama nastave. Ovo je izjavio tijekom obilaska Jadranske vojne i zrakoplovne izložbe (ASDA).

Davor Štern smatra da Trump želi resetirati američko gospodarstvo, koje ima veliki industrijski potencijal, a slično treba i Europa. Istaknuo je da će biti gubitaka, ali da će oni pogoditi one koji su ulagali u tržišta gdje cijene dionica nisu odgovarale realnoj vrijednosti.

Štern je komentirao Trumpovu izjavu o carinama kao “lijeku”, naglašavajući da su carine instrument ekonomske politike. Iako izazivaju kontraefekte i stvaraju globalne turbulencije, smatra da je Trump postupio na vrijeme. Za resetiranje Amerike, rekao je, morao je koristiti ekonomske mjere, uključujući carine.

>Trgovinski rat: EU predlaže protucarine od 25 % na robe iz SAD-a

Von der Leyen pozvala Kinu na pregovore o odgovoru na američke carine

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen pozvala je jučer Kinu na pregovore o rješenju problema nastalih carinama koje je najavio američki predsjednik Donald Trump.

U razgovoru s kineskim premijerom Lijem Qiangom, von der Leyen je naglasila odgovornost Europe i Kine, dva najveća svjetska tržišta. Dodala je da obje strane trebaju podržati snažno, reformirano tržište, slobodno, pravedno i utemeljeno na jednakim uvjetima, priopćio je njezin ured.

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova izazvalo je pak globalnu pozornost dijeljenjem videozapisa iz 1987. godine. Na njemu američki predsjednik Ronald Reagan upozorava na opasnosti visokih carina i trgovinskih ratova.

Videozapis je objavila glasnogovornica ministarstva Mao Ning na platformi X. Objavljen je u trenutku eskalacije trgovinskog sukoba između Kine i SAD-a, a kineska vlada koristi Reaganove riječi kako bi kritizirala američke carine pod Trumpovom administracijom.

Reagan upozorava da visoke carine “neizbježno vode u odmazdu stranih zemalja”, uzrokujući trgovinske ratove, veće barijere, urušavanje tržišta i gubitak radnih mjesta. Kineska vlada ističe da njegove riječi sada imaju “novu važnost u 2025. godini.”

Ironija nije prošla nezapaženo. Kina, predvođena Komunističkom partijom, citira Reagana, koji je bio poznat po oštrom antikomunizmu, kako bi se suprotstavila američkoj politici.

Pad cijena nafte predstavlja opasnost za rusko gospodarstvo

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/HRT

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci