Nakon što je više pravnih i ustavnih stručnjaka za N1 potvrdilo da bi se Ustavni sud mogao uključiti u slučaj borbe oko nadležnosti nad istragom protiv Vilija Beroša i ostalih, oglasio se i sam Ustavni sud.
> Turudić odlučio: Za Berošev slučaj nadležan je Uskok, a ne EPPO
Naime, stručnjaci unisono potvrđuju da zakon koji regulira odlučivanje o pitanju nadležnosti nije dobar. On, kao što je poznato, daje ovlast glavnom državnom odvjetniku da odluči je li za neki slučaj nadležno europsko tužiteljstvo (EPPO) ili USKOK, odnosno neka druga sastavnica Državnog odvjetništva, piše N1.
Ustavni sud odgovorio N1
U recentnom slučaju glavni državni odvjetnik Ivan Turudić odlučio je da je nadležan USKOK. Stoga je istragu protiv Beroša i ostalih oduzeo EPPO-u. Na tu njegovu odluku nitko se ne može žaliti. Pravni i ustavni stručnjaci kažu da to nije u skladu s hrvatskim Ustavom. Naime, napominju kako se svaka odluka javnih tijela mora moći sudski preispitati.
Da ta zakonska odredba nije u skladu s Uredbom Vijeća EU-a o radu EPPO-a ukazala je jučer u svom otvorenom pismu i glavna europska tužiteljica Laura Kövesi. Ona je o Turudićevoj odluci obavijestila Europsku komisiju.
Primijetila je da zakonsko rješenje nije usklađeno s Uredbom. Također, zamjerila je glavnom državnom odvjetniku što prije donošenja odluke nije ništa pitao EPPO. Reakcija Europske komisije još se uvijek čeka.
> Europska tužiteljica iz Hrvatske zatražila zaštitu EPPO-a
N1 je pitao Ustavni sud hoće li pokrenuti ocjenu sukladnosti s Ustavom Zakona o provedbi Uredbe Vijeća (EU) 2017/1939 od 12. listopada 2017. o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem ureda Europskog javnog tužitelja (EPPO) s obzirom da odluka glavnog državnog odvjetnika o nadležnosti nema mogućnost sudskog propitivanja. Evo što su odgovorili.
“Članak 35. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu RH propisuje tko može podnijeti zahtjev kojim se pokreće postupak pred Ustavnim sudom, dok je člankom 38. određeno da svaka fizička i pravna osoba ima pravo predložiti pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti zakona s Ustavom i ocjenu suglasnosti drugih propisa s Ustavom i zakonom.
Na temelju stavka 2. tog istog članka, Ustavni sud može i sam pokrenuti takav postupak o čemu odlučuje sjednica Ustavnog suda. U ovom trenutku možemo samo reći da o pitanju koje ste postavili sjednica Ustavnog suda nije sazvana”. Poručuli su to s Ustavnog suda.
> ‘On hoće raditi za manje’: Pogledajte što je Plenković prije nekoliko mjeseci rekao o Berošu
Izvor: Narod.hr/N1 Info
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.