Njemačka: Većina korisnika socijalnih naknada ima strano porijeklo

porijeklo
Foto: Ilustracija Narod.hr / Fah / EPA

Podaci njemačke savezne vlade pokazuju da većina korisnika socijalnih naknada ima strano porijeklo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Statistike Savezne agencije za zapošljavanje (BA), koju prenose novine Welt, pokazuju da od više od 4 milijuna ljudi koji mogu raditi, ali primaju socijalne naknade, više od 2,5 milijuna imaju migracijsko porijeklo, što čini 63,5 posto. Ova skupina uključuje strance i one koji imaju strano porijeklo, što znači da su im roditelji možda rođeni u inozemstvu.

>Njemačka: Oštre kritike na zakon koji migrantima olakšava stjecanje državljanstva

Trošak pružanja socijalne pomoći porastao je na 12,2 miilijarde eura prošle godine, ali je ukupno Njemačka potrošila gotovo 50 milijardi eura na imigrante i zaštitu svojih granica prošle godine. Mnogi od onih koji primaju ovaj novac zapravo su Ukrajinci koji bježe od rata od 2022. godine. Prošle godine su njemačke porezne obveznike koštali 5,8 milijardi eura, dok su Sirijci koštali 3,5 milijardi eura. Afganistanci su bili iza s 1,3 milijarde eura.

AFD: Krivi su CDU i stranke semafora

Nisu svi koji primaju ovu naknadu nezaposleni, ali često zarađuju tako malo novca da imaju pravo na dodatnu socijalnu pomoć. U lipnju 2024. godine, 57 posto korisnika socijalne pomoći primilo je ovu naknadu, a da nisu bili nezaposleni, piše Remix.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stranka Alternativa za Njemačku (AfD) odgovorila je na vijest rekavši: „Naš socijalni sustav se pljačka. Ovo je rezultat politike masovne migracije, koju godinama provode CDU i stranke semafora. Predsjednik CDU-a Merz ističe se hipokriznom kritikom ovog razvoja, ali bez CDU-a ne bismo hranili više od 2,5 milijuna migranata iz proračuna. Kriv je CDU koja sustavno blokira preokret u migracijskim politikama u svim saveznim državama u kojima vlada.”

>Njemačka u borbi s migrantima: Kako su druge zemlje promijenile svoju politiku otvorenih vrata?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.