U aferi, zbog koje je uhićen Vili Beroš, jednu od glavnih uloga imao je poduzetnik Hrvoje Petrač, kao i njegovi sinovi Novica i Nikola. Iako su se Novica i Nikola predali hrvatskom pravosuđu, Hrvoje Petrač još uvijek se nalazi izvan Republike Hrvatske. Petrač je inače poznato ime u hrvatskim medijima. Osim po svom “poduzetničkom duhu”, Petrač je u javnost dospijevao uglavnom zbog kriminalnih radnji radi kojih je već bio osuđivan.
Tko je Hrvoje Petrač?
Petrač je rođen 1955. u Slavonskom Brodu. Gimnaziju je završio u Zaboku, a Ekonomski fakultet u Zagrebu. Nakon škole radio je u željezariji “Ferimport”. Postupno je razvijao poslovnu karijeru. Bio je generalni zastupnik za talijanske motore “Cagivu” i “Ducati”, te distributer za ”Volvo”. Potom i generalni zastupnik za kavu “Lavazza”. Također je vlasnik triju kafića “Down town” u Zagrebu i Krapinskim toplicama te restorana “Cantinenta”.
>Tko je sve uhićen osim Beroša? Bivši ravnatelj splitskog KBC-a odbio je primiti mito!
Sredinom devedesetih osniva “Petrač osiguranje”, a preko tvrtke “Petrač leasing” se bavio i prodajom automobila. Kasnije je od tih tvrtki stvorio “Kaptol grupu”, u okviru koje je bila i “Kaptol banka” čiji je osnivač unuk prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, Dejan Košutić. Petrač je 1999. posjedovao 30% vlasničkog udjela u navedenoj banci, ali je kasnije izišao iz te tvrtke, piše Biografija.com. Kupio je i “AGM” te ušao u spor sa Zagrebačkom bankom koji je završio tako da mu je banka isplatila nekoliko desetaka milijuna kuna.
>EPPO dostavio USKOK-u spis sa dokazima protiv Beroša i ostalih
Nakon uvođenja hrvatskog dinara početkom devedesetih, među ostalim, Petrač je sudjelovao u zamjeni jugoslavenskih dinara za njemačke marke. Novce je kamionima vozio u BiH. Njegova tadašnja supruga tvrdila je da je on jedan od mnogih koji se bavi tim poslom te da ni u čemu nije povlašten, kao i da posao nije bio ilegalan.
Vlasnik je vinogradarskog posjeda od 10 hektara na Hršak-Bregu iznad Krapinskih toplica, a ima i vinariju u kojoj proizvodi Petrač vina, piše Forbes.
Otmica maloljetnika
Osim po “nosu za biznis” Petrač je hrvatskoj javnosti poznat i po kriminalnim radnjama. Jedna od poznatijih je svakako otmica maloljetnog sina generala Vladimira Zagorca 2004. godine. Petrač i Zagorec bili su kućni prijatelji, a ubrzo nakon otmice saznalo se da iza svega stoji Petrač. Petrač je cijelo vrijeme otmice bio u inozemstvu odakle se nije vratio niti kad su uhićeni ostali članovi bande. Osuđen je u odsustvu na šest godina zatvora, a uhićen je tek nakon godinu i pol dana u Grčkoj. Njegov sin Novica, sudionik i trenutačne afere, također je sudjelovao u otmici i dobio je 3,5 godine zatvora, objavio je ranije Express.
>Vjeki Slišku ukinut istražni zatvor: Danas izlazi iz Remetinca
No, upravo je Petrač na sudu optužio Zagorca da je ukrao 5 milijuna dolara vrijedne dragulje koji su bili namijenjeni naoružavanju Hrvatske. Zagorec, tada još general, uhićen je u Austriji i izručen Hrvatskoj. Petrač je na tom suđenju bio krunski svjedok.
U isto vrijeme dok se za Petračem tragalo zbog otmice, našao se i na listi osoba kojima je zabranjen ulazak u zemlje članice Europske unije zbog sumnje da pomaže u skrivanju Ante Gotovine, kojeg je Haški sud tada teretio za ratne zločine. Gotovina je, podsjetimo, oslobođen optužbi.
Nedavni napad na Petrača
Petrač se u središtu javnosti našao i prije samo mjesec dana kada se ponovno našao na sudu s Vjekom Sliškom, sinom ubijenog Marka Sliška te nećakom ubijenog “kralja poker-aparata” Vjeke Sliška. Naime, Sliško je 2019. ispred hotela Esplanade u Zagrebu pretukao Petrača. Petrač je na sudu više puta rekao da ne želi sudjelovati u postupku u svojstvu oštećenika i da ne postavlja nikakav imovinsko-pravni zahtjev. Nakon ponovljenog suđenja Sliško je na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu nepravomoćno osuđen na šest mjeseci zatvora s jednogodišnjim rokom kušnje te mu je naloženo plaćanje 754 eura sudskih troškova, piše Jutarnji list.
>Policija privela jednu osobu zbog napada na Petrača: Sliško se sam pojavio u postaju na razgovor?
Petrača je inače, tadašnji državni odvjetnik Radovan Ortynski povezivao s likvidacijom Sliška u HRT-ovoj emisiji “Forum”. Rekao je kako je od načelnika PU zagrebačke zatražio da policija pretraži Petračev stan, no policija ga je demantirala. Petrač se potom sklonio iz zemlje, kako piše Express. Potom je tužio Ortynskog zbog kaznenog djela zloporabe položaja i ovlasti i zatražio odštetu od 99.899,999 kuna. Od HTV-a je tražio 100.000 kuna, a od urednika Foruma Tihomira Ladišića kunu. Da je u likvidaciju Vjeke Sliška uključen Petrač tvrdili su i drugi svjedoci, kao i brat ubijenog Marko. No Petrač nije bio optužen niti su se tvrdnje svjedoka ikada mogle dokazati, prenosi Jutarnji list.
Prema medijskim napisima Petrač je bio blizak s Ivom Pukanićem, vlasnikom tjednika “Nacional”, koji je 2008. godine ubijen u Zagrebu, ali i s bivšim predsjednikom Stjepanom Mesićem. Mesić i Komisija za pomilovanja su 2009. odbili pomilovati Petrača, pisao je Jutarnji list.
Tekst se nastavlja ispod oglasa