Slučaj Beroš samo je vrh ‘sante leda’: Plenković u osam godina ostao bez više od 30 ministara

ministara
Izvor: Fah, Montaža: Narod,hr

Andrej Plenković već punih osam godina, točnije od 19. listopada 2016. upravlja Hrvatskom s pozicije premijera. Njegove premijerske mandate neki će ocjenjivati pozitivno a drugi negativno, ovisno o oku promatrača. Nerealno velika fluktuacija ministara nešto je što je u organizacijskom smislu obilježilo, a na najnovijem primjeru Vilija Beroša vidimo da i još uvijek obilježava, Plenkovićevu premijersku eru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog različitih razloga “brod” zvan Vlada RH pod Plenkovićevim kapetanskim kormilom napustio je trideset i jedan ministar! Odlazili su zbog različitih razloga. Prvi su stradali Mostovi ministri odlukom premijera, neki su odlazili mirno u “običnim” rekonstrukcijama, većina zbog sumnje na nezakonita djela, a dvojica ministara uhićena su na dužnosti.

>Most: Zašto je Plenković donio različita Rješenja o razrješenju ministara, pozivajući se na istu ustavnu odredbu?

Sve je počelo s Mostovcima

Stranka Most, danas najveći HDZ-ov kritičar, nakon izbora 2016. sklopila je koaliciju s HDZ-om i formirala Vladu. Ona nije bila dugog vijeka, a njihovoj suradnji presudila je sjednica Vlade u travnju 2017. kad su Mostovi ministri glasali protiv ministra financija Zdravka Marića.

Plenković je zbog toga smijenio Vlahu Orepića, Antu Šprlju, Slavena Dobrovića i Ivana Kovačića te presložio Vladu sklapajući dogovor s dotad oporbenim HNS-om i nizom Bandićevih “žetončića”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stier otišao zbog koalicije s HNS-om

Od trideset i jednog ministra koji je odlazio iz Vlada RH predvođenih Plenkovićem jedino je Davor Ivo Stier otišao zbog političkog neslaganja.

Stier, tadašnji ministar vanjskih poslova, napustio je Vladu 2017. zbog neslaganja s koaliranjem s HNS-om, strankom nominalno suprotnog svjetonazora od HDZ-ovog.

>(VIDEO) Stier dao ostavku na mjesto ministra, ostaje saborski zastupnik i politički tajnik u HDZ-u: Nastavljam raditi na demokratizaciji stranke

Barišić, Dalić, Kuščević…

Mostovi ministri i Stier kao kolateralna žrtva raspada koalicije s Mostom pokrenuli su lavinu odlazaka ministara iz Plenkovićevog kabineta koja traje sve do danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog raznih razloga, nerijetko povezanih sa sumnjama na korupciju i druga nezakonita djela odlazili su: Pavo Barišić, Martina Dalić, Marija Pejčinović Burić, Lovro Kuščević, Goran Marić, Gabriela Žalac, Tomislav Tolušić, Nada Murganić, Milan Kujundžić, Damir Krstičević, Marko Pavić, Gari Capelli, Dražen Bošnjaković, Blaženka Divjak, Predrag Štromar, Vesna Bedeković, Josip Aladrović, Nataša Tramišak, Zdravko Marić, Tomislav Ćorić, Davor Filipović, Ivan Paladina, Mario Banožić, Ivan Malenica.

>Plenković smijenio ministra Davora Filipovića: Evo što je dovelo do toga

Dvojica ministara uhićena na dužnosti

Odlasci ministara iz Vlade, a napose oni koji su se dogodili zbog sumnje u kaznena djela, bili su teški udarci za Andreja Plenkovića.

Mnogi od njih nakon ostavki našli su se pod udarom represivnog aparata te su nerijetko bivali uhićeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi skinuo dio tereta sa sebe i percepcijski smanjio pritisak na svoju vladu, Plenković se branio da se radi o ljudima koji više nisu dio njegovog tima. Obrana te vrste nije mu mogla pomoći u dva slučaja kada su ministri uhićivani dok su bili na dužnosti.

Dogodilo se to 2022. kad je uhićen ministar gospodarstva Darko Horvat i prije nekoliko dana kada je lišen slobode ministar zdravstva Vili Beroš.

Odgovornost Plenkovića

Posao ministara iznimno je zahtjevan i na duži rok iscrpljuje i one najotpornije. Stoga rotacije, ako su u prihvatljivoj mjeri, na tim važnim mjestima nisu neuobičajena pojava.

Ipak, preko trideset ministara koji su odlazili iz vlada pod vodstvom Andreja Plenkovića višestruko premašuje normalne okvire.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako uzmemo u obzir da je dobar dio njih odlazio zbog sumnje na počinjenje kaznenih djela, a neki su i uhićivani na dužnosti možemo zaključiti da se ne radi o izuzetku nego pravilu.

Porazna je to statistika za premijera Plenkovića čiji su “istančani radari na korupciju” ,kojima bi se trebao služiti prilikom izbora najbližih suradnika, očito zakazali.

>Beroš iz pritvora uputio u Sabor dva zahtjeva oko svog saborskog mandata

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.