Država New York ne želi usvojiti ‘nordijski model’ zakona o prostituciji, već je želi potpuno legalizirati

zakona
Foto: Ira Gelb/flickr

New York razmišlja o potpunoj dekriminalizaciji prostitucije tj. donošenju zakona kojim se prostitucija više ne bi smatrala kaznenim djelom ni za žrtve ni za počinitelje, nakon što je država Maine ranije ove godine poduzela slične korake, piše Fox News.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Država Maine je donijela zakon kojim se prostitucija više ne vodi kao kazneno djelo, ali samo djelomično. Naime prema ovom zakonu žrtve prostitucije ne bi bile kažnjavane, dok bi svodnici ili trgovci bijelim robljem bili kažnjeni. Ovaj zakon donesen je prema ‘Modelu jednakosti’ (Nordijskom modelu).

>Boris Beck: Prostitucija i surogatstvo razaraju ženama duše i tijela, a njihovi spolni organi koriste se kao alati za užitak ili proizvodnju djece

Što je Nordijski model ili Model jednakosti?

Nordijski model kriminalizira svodništvo i bordele, a dekriminalizira pojedince/ke koji/e se bave prostitucijom te im pruža mogućnosti izlaza i podrške.

Francuska je 6. travnja 2016. godine usvojila Nordijski model zakona o prostituciji čime je glasala za kažnjavanje makroa i muškaraca koji kupuju žene u prostituciji i svrstala se među države koje se protive kažnjavanju žena koje su seksualno eksploatirane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovim pristupom smanjena je učestalost ulične prostitucije za 60% te je došlo do značajnog smanjenja povezanih vrsta kriminala poput trgovanja ljudima, pranja novca, nasilja i slično.
Navedeni model je na snazi u Švedskoj, Norveškoj i na Islandu, dok zemlje u kojima je prostitucija legalna – poput Njemačke ili Nizozemske – sve više shvaćaju da su pogriješili.

Potpuna dekriminalizacija prostitucije

Država New York ima u odboru prijedlog zakona kojim bi se u potpunosti dekriminalizirala prostitucija u cijeloj državi, po prvi put u SAD-u. Model dekriminalizacije uklonio bi sve optužbe za trgovce ljudima i njihove žrtve, slično zakonima u Belgiji i Novom Zelandu, ali se suočava s protivljenjima preživjelih žrtava trgovine ljudima i samih demokrata koji se ne slažu s odlukama unutar svoje stranke.

Ovaj zakon predložila je demokratska državna senatorica Julia Salazar. Fox News je kontaktirao Salazarin tim za komentar, ali nije dobio odgovor. Jedna od žrtava trgovine ljudima kaže da zakon iz New Yorka ide predaleko i da bi doveo do još veće trgovine ljudima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Šokantno svjedočanstvo zvijezde Pussycat Dollsa: Zabavna industrija je organizirana prostitucija!

Protivljenja predloženom zakonu

Republikanski državni senator Anthony Palumbo, rangirani član Odbora za kodekse, bio je najglasniji protiv Salazarina prijedloga zakona. Ako ovaj zakon prođe, Palumbo upozorava da bi New York mogao još više potonuti u kaos i sve više nalikovati na amsterdamsku “četvrt crvenih svjetiljki” s porastom trgovine ljudima.

“Prostitucija sa sobom donosi i druge vrste kriminala kao na primjer pljačke i provale. A kad postane legalna, postaje sve raširenija i lakše dostupna”, rekao je Palumbo za Fox News.

Prema podacima iz World Without Exploitation, trgovina ljudima u svrhu prostitucije raste u zemljama koje su potpuno dekriminalizirale trgovinu ljudima u svrhu seksualne eksploatacije. Istraživanje novozelandske vlade pokazalo je da se većina onih koji se bave prostitucijom ne osjećaju ništa sigurnije pod potpunom dekriminalizacijom.
Nevada je jedina američka država koja je u jednom dijelu države legalizirala prostituciju dopuštajući tako u nekim okruzima legalnu prostituciju u bordelima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Model jednakosti

Gradonačelnik New Yorka Eric Adams rekao je za Fox News da se ne slaže s nastojanjima da se legalizira prostitucija. Adams, demokrat, rekao je da je njegov cilj bio pružiti i omogućiti žrtvama seksualne trgovine psihološku pomoć koja im je potrebna, slično “Modelu jednakosti” u Maineu.

Maine je postao prva država koja je ovog lipnja potpisala zakon koji djelomično dekriminalizira prostituciju prema “Modelu jednakosti” ili “Nordijskom modelu”. Zakon stupa na snagu ove jeseni i slijedi model koji su usvojile Švedska, Norveška, Sjeverna Irska, Island, Izrael, Kanada i Republika Irska. Ovaj pristup kriminalizira posao prostitucije dok dekriminalizira seksualne radnice.

Državni zastupnik Lois Reckitt, demokrat, prvi je put čuo za ovaj model politike od lokalnog policajca u Portlandu u Maineu. Policajac je rekao Reckittu da je frustriran užasima seksualne trgovine i da želi napraviti stvarnu promjenu u svojoj zajednici. Ubrzo je saznao za “Nordijski model” koji je privukao međunarodnu pozornost svojim uspjehom.
Seksualna trgovina smanjena je u Švedskoj i Norveškoj prema “Modelu jednakosti”, govore istraživanja World Without Exploitation.

Prvi put u povijesti SAD-a u nekoj od država ”Model jednakosti” ulazi u Zakon

Guvernerka Janet Mills, D-Maine, 2021. stavila je veto na prvu verziju Reckittovog predloženog “Modela jednakosti”. Mills je naposljetku potpisala prijedlog zakona koji je predložio Reckitt, što se dogodilo po prvi put u povijesti Sjedinjenih Država. Massachusetts, Tennessee i Rhode Island predložili su slične zakone do sada ove godine, usmjerene na zaštitu žrtava trgovine ljudima u seksualne svrhe i provođenje kazne protiv njihovih počinitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon savezne države Maine također podiže kazneno djelo dječje prostitucije s prekršajnog na kazneno djelo i nastoji omogućiti preživjelim žrtvama lakši izlaz iz prostitucije. Reckitt je surađivao s lokalnim i državnim vladinim agencijama te razgovarao sa žrtvama kako bi iz novog zakona mogao izvući najbolja rješenja za rehabilitaciju žrtava.

“Poanta je prestati uhićivati te žene i pronaći način kako da im se omogući bolji život. Potrebno je da uđu u stvarni svijet i da im se omogući dostojno zaposlenje, smještaj te psihološka potpora”, rekao je Reckitt u intervjuu za Fox News.

>Hoćemo li uvesti zakon o prostituciji koji kažnjava makroe i muškarce koji kupuju žene

Potresna priča Melanie Thompson

Preživjela žrtva prostitucije i odvjetnica Melanie Thompson je koordinatorica Outreach & Advocacy Coalition Against Trafficking in Women – organizacije koja radi na zaustavljanju trgovine ljudima u svrhu seksualne eksploatacije. Ona je posvetila je svoj život upravo ovom poslu. Fox News imao je priliku razgovarati s Thompson.

Thompsonina priča počinje odlaskom u kino s prijateljima u Queens u New Yorku, kada je imala 12 godina. Nakon filma, djevojke su naletjele na neke starije dečke koji su završili njihovu školu. Dječaci su ih pozvali k sebi na igru Zavrti bocu. Sjeća se da je jedan od dječaka donio bocu votke. Najvjerojatnije je uzela piće u koje je nešto bilo podmetnuto. Thompson je ubrzo nakon toga pozlilo te se onesvijestila. Probudila se u trenutku dok ju je jedan od dječaka silovao.

Odveli su je u napuštenu kuću

”Moje dvije prijateljice su uspjele pobjeći, ali kad sam ja pokušala pobjeći iz te kuće, dečko koji me silovao vratio se sa starijim muškarcem koji mi je rekao da ne idem nigdje”, rekla je Thompson. “Dakle, to je bio početak mog iskustva trgovine ljudima. Odveli su me preko puta u napuštenu kuću i zatvorili u ormar bez tekuće vode, struje i madraca.”

Thompson je na koncu pronašla policija na temelju tjeralice za nestalom osobom. Sudac je zbog rizika od bijega Thompson poslao u ustanovu za liječenje seksualno iskorištavanih djevojaka u okrugu Westchester. Kad je otpuštena iz ustanove, Thompson je poslana u udomiteljski smještaj, gdje je ponovno uvedena u prostituciju – ovaj put pod kontrolom svojih udomitelja.

>Trgovina ljudima teška 38 milijardi dolara

Seksualno iskorištavana od udomitelja

“Kada su me iskorištavali moji udomitelji, nisam bila pod kontrolom makroa. Osjećala sam snažnija kad sam imala 16 godina”, rekla je Thompson. “Činilo mi se da sam mogla donositi neke odluke, imati izbor, jer nisam bila pod kontrolom svodnika. Ali, sada gledajući unatrag, shvaćam da sam zapravo bila pod kontrolom moja dva udomitelja. I znala sam da su oni ti koji drže ključeve mjesta gdje sam živjela.”

Tijekom obvezatne terapije u centru za udomiteljstvo, Thompson je nenamjerno otkrila da je iskorištavana od strane svog udomitelja i evakuirana je iz tog udomiteljskog doma. Thompson je živjela u devet različitih udomiteljskih domova do svoje 20-te godine. Sada Thompson podupire preživjele žrtve poput nje same i zagovara usvajanje “Modela jednakosti”, sličnog zakonu koji je upravo usvojen u Maineu.

“Model jednakosti je sveobuhvatni prijedlog zakona koji se fokusira na preživjele žrtve prostitucije koje ponovno žele izgraditi svoj život”, rekla je Thompson. “Ima za cilj zdravstvenu skrb osobe, što je jako važno, i zapravo se fokusira na dekriminalizaciju osobe koja je žrtva, poput mene. Dok s druge strane zadržava kazne za ljude koji održavaju sustav prostitucije – kao što su oni koji plaćaju za seksualne usluge, trgovci ljudima, vlasnici bordela itd”, pojasnila je Melanie Thompson za Fox News.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.