Von der Leyen angažirala povjesničara za izvješće o poljoprivredi: Evo koliko ga je platila

Foto: fah

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen svom posebnom savjetniku dodijelila je plaću 973,79 eura dnevno. To je iznos za 64 posto veći od najviše stope koja se izdvaja za savjetnike. Posebnog savjetnika Petera Strohschneidera, inače profesora srednjovjekovne povijesti, platila je za značajno izvješće o poljoprivredi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S 973,79 eura dnevno, dnevni trošak Petera Strohschneidera za isporuku izvješća pod naslovom “Strateški dijalog o budućnosti poljoprivrede EU” premašuje maksimalnu stopu od 594,22 eura koja se obično daje posebnim savjetnicima Europske komisije, prema dokumentu u koji je POLITICO imao uvid.

>Von der Leyen u raljama Pfizera: Podsjećamo na najveći skandal nove-stare šefice EK

Stručnjak koji je napisao izvješće za Europski parlament o posebnim savjetnicima rekao je da je 149.963,66 eura izdvojenih za plaćanje Strohschneidera za 154 dana “gubljenje javnog novca”.

“Smatram da je 150.000 eura jednostavno [nerealno] visoko i, vjerojatno, nije potrebno”, rekao je Christoph Demmke, koji je također profesor na Sveučilištu Vaasa u Finskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Crni EU glasnik Draghi: Prvi put od Hladnog rata moramo se istinski plašiti

Je li njegov izbor pošten?

Prema Službi za zapošljavanje Europske unije, dnevnica koju je plaćao Strohschneider je na razini glavnog direktora u Komisiji. Ipak, zahvaljujući iznimci od smjernica o plaćama u Europskoj komisiji, nije protivno pravilima da se posebnim savjetnicima plaća najviša stopa plaće za dužnosnike EU-a. No, nije neobično ni da Komisija ne plati posebnim savjetnicima određeni angažman. Na primjer, bivši talijanski premijer Mario Draghi, kojeg je von der Leyen angažirala da napiše izvješće o europskoj konkurentnosti, nije bio plaćen.

Von der Leyen je angažirala stručnjaka za srednjovjekovne studije u vrijeme kada su farmeri vodili intenzivne prosvjede protiv klimatskih propisa diljem europskog kontinenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Starešina: ‘Super Mario‘ Draghi drugi put u nemogućoj misiji spašavanja EU-a

Strohschneider je angažiran “da vodi dijalog koji bi pridonio jačanju razumijevanja trenutnih i očekivanih izazova za EU hranu i poljoprivredu”. No, i da “stvori novi pristup temeljen na konsenzusu za pronalaženje rješenja koja uključuje poljoprivrednike i druge ključne dionike iz cijelog EU poljoprivredno-prehrambenog lanca” i “njeguju zajedničku viziju budućnosti hrane i poljoprivrede u Europi”, rekao je glasnogovornik Europske komisije Balazs Ujvari, piše POLITICO.

Na pitanje je li Strohschneider sam napisao izvješće, glasnogovornik je rekao da je “određen broj osoblja” pomogao Strohschneideru da ga napiše.

POLITICO je zatražio od EK-a odgovor zašto su angažirali profesora koji je stručnjak za srednjovjekovnu povijest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Afera ‘Pfizergate’: Europska komisija komentirala odluku suda o von der Layen

“Ovdje se ne radi o [specijaliziranom] akademskom znanju profesora Petera Strohschneidera, već o osobnosti i njegovoj sposobnosti da se snalazi kao arbitar od povjerenja u složenim pregovaračkim procesima”, odgovorio je Ujvari.

Na svakom povjereniku je da odredi osobu koju želi angažirati kao posebnog savjetnika, rekla je druga glasnogovornica Komisije, Veronica Favalli. Zatim Kolegij povjerenika potpisuje prijedlog povjerenika zaduženog za administraciju Johannesa Hahna.

“Odabir posebnih savjetnika prilično je proizvoljan”, rekao je profesor Demmke.

>Hladan tuš za von der Leyen: Sud zaključio da je Europska komisija cenzurirala ugovore oko cjepiva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovo nije proces odabira temeljen na zaslugama. Na povjerenicima i predsjedniku je koga će izabrati. Dakle, ovo možda nije pošten proces”, dodao je.

Odabir posebnih savjetnika

Pojedinačni povjerenici ili čitave institucije EU-a mogu imenovati posebne savjetnike na ograničeno razdoblje, iako oni nisu uvijek plaćeni. Otkako je Komisija započela sadašnji mandat 2019., njezini su povjerenici imenovali oko 100 posebnih savjetnika. Tijekom tog razdoblja, šef vanjske politike Josep Borrell zaposlio ih je šest. Šefica antimonopolske politike Margrethe Vestager zaposlila je tri savjetnika. A von der Leyen pet, uključujući Strohschneidera.

Strohschneider nije jedini od četiri sadašnja posebna savjetnika von der Leyen koji je plaćen. Britansko-belgijski liječnik Sir Peter Piot trenutačno je zaposlen “da savjetuje predsjednika Europske komisije o politici, inicijativama i širenju vezanim uz europsku i globalnu zdravstvenu sigurnost u kontekstu COVID-19 i drugih međunarodnih prijetnji zdravlju”, navodi se na stranicama EK-a.

>Ursula von der Leyen: Kako je išla od afere do afere?

Drugi dokument pokazuje da je on plaćen na istoj najvišoj razini kao i Strohschneider. I to za maksimalno 58 dana rada. Točnije, između travnja i studenog ove godine. Piot je savjetovao von der Leyen u ovoj ulozi od svibnja 2020., iako njegova plaća prije travnja nije javna.

Drugi posebni savjetnici Von der Leyen su Draghi, koji je ranije u rujnu podnio izvješće od 400 stranica o europskoj konkurentnosti. Tu je i bivši finski predsjednik Sauli Niinistö, koji piše izvješće o obrambenoj spremnosti EU-a.

Niti jedan od njih nije bio plaćen za svoj rad, tvrdi Europska komisija. Bivši predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker također je neplaćeni savjetnik u Komisiji, povezan s povjerenikom za proračun Johannesom Hahnom.

Komisija je, kada je imenovala Strohschneidera, računala na njegovo iskustvo predsjedavanja sličnim savjetovanjem o budućnosti poljoprivrede za njemačku Vladu od 2020.

>Von der Leyen bi kupovala streljivo za EU na način kako je kupovala i cjepivo?!

„Odluka da mu se povjeri ova odgovornost temeljila se na njegovom velikom iskustvu kao znanstvenog administratora i njegovom izvrsnom ugledu kao moderatora složenih društveno-političkih pitanja”, rekla je Joyce Moewius, glasnogovornica njemačkog ministarstva poljoprivrede i prehrane.

Strohschneider nije plaćen za svoj rad za njemačku Vladu. Njegova funkcija u Njemačkoj trenutno je neaktivna dok radi za EU.

Plaće posebnih savjetnika

Razine plaća mnogih posebnih savjetnika čiji su ugovori u Komisiji produženi 2024. upućuju na to da velika većina — ako su uopće plaćeni — ima stopu nižeg srednjeg menadžmenta. I to od 594,22 eura po danu. Pravila Komisije navode se od toga može odstupiti u “uredno potkrijepljenim iznimnim slučajevima”.

U slučaju Strohschneidera EK je njegovu dnevnicu povećala “zbog složenosti dijaloga u širokom rasponu interesa i s obzirom na visok profil uloge koja uključuje interakcije s dionicima na visokoj razini, te u skladu s usporedivim prethodni slučajevi.”

>Pobuna poljoprivrednika u EU: Koji su zajednički problemi i nacionalne posebnosti?

“Ovu brojku [149.963,66 eura] Komisija je proslijedila Europskom parlamentu, u skladu s Pravilnikom o osoblju”, napisao je Ujvari.

Jedna osoba iz organizacije koju je Strohschneider konzultirao u vezi s izvješćem, a koja želi ostati anonimna, rekla je da on (Strohschneider) dobio “vrlo složen zadatak i dobro ga je obavio, ali bez obzira na to, ta [plaća] se čini kao pomalo neproporcionalno.”

Njegova bi plaća ovisila o ukupnom broju radnih dana od najviše 154 dana, rekla je Komisija potvrđujući iznos dodijeljen za Strohschneiderovu plaću. Prema pravilima Komisije za posebne savjetnike, koja datiraju iz 2007. godine, plaća posebnih savjetnika izuzeta je od nacionalnih poreza i podliježe mnogo nižem takozvanom porezu zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.