Europska unija upozorava predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da će blok uzvratiti ako nametne carine na robu iz EU-a.
> Trump: Uvest ću carine na proizvode iz Europske unije
Europska komisija, izvršno tijelo EU-a, izrazila je “žaljenje” zbog Trumpove odluke da u subotu uvede opće carine Kanadi, Meksiku i Kini. Američki predsjednik obećao je poduzeti slične mjere protiv EU-a.
„Naš trgovinski i investicijski odnos sa SAD-om najveći je na svijetu. Mnogo toga je u pitanju”, rekao je glasnogovornik Komisije u nedjelju. „Carine stvaraju nepotrebne ekonomske poremećaje i potiču inflaciju. One su štetne za sve strane”. Vijest donosi Politico.
> Kina, Meksiko i Kanada odgovaraju na Trumpove carine protumjerama
Europska unija će odlučno odgovoriti
Ipak, glasnogovornik je izjavio: „EU će odlučno odgovoriti svakom trgovinskom partneru koji nepravedno ili proizvoljno uvede carine na robu iz EU-a”.
Francuski ministar industrije Marc Ferracci otišao je korak dalje, zahtijevajući „oštru” reakciju Bruxellesa, koji upravlja trgovinskim odnosima u ime 27 država članica EU-a.
„Trgovinski pregovori s Donaldom Trumpom moraju poprimiti oblik odnosa snaga”, rekao je Ferracci za France Info u nedjelju.
S obzirom na Trumpove prijetnje o uvođenju carina protiv EU-a, „očito je da moramo reagirati”, rekao je Ferracci. Međutim, dodao je da „čekamo odluke američke administracije o tome što će se ticati Europe”.
> Kako europski lideri planiraju spriječiti Trumpa u preuzimanju Grenlanda?
Zakon o kupnji europskih proizvoda
Ferracci je naglasio da bi protumjere bile učinkovite samo ako se „odgovor usmjeri na proizvode koji su važni” za SAD te da mora biti „oštar,” odnosno imati utjecaj na američko gospodarstvo kako bi predstavljao vjerodostojnu prijetnju u pregovorima. Pozvao je Bruxelles da ne bude naivan i da izradi „Buy European Act” (Zakon o kupnji europskih proizvoda).
S druge strane, njemački ministar financija Jörg Kukies pozvao je Europljane da ostanu smireni i nastave dalje. „Ne treba panično reagirati na prve odluke, već ih gledati kao početak pregovora, a ne njihov kraj”, izjavio je za Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani zauzeo je oprezan ton, napisavši na platformi X: „Carinski rat nije dobar ni za koga. … Imamo ideje i strategije za zaštitu naših tvrtki, a Italija je najbolji ambasador EU-a u dijalogu s Washingtonom”.
‘Europska unija ne smije se pokolebati pred nasilničkim taktikama’
Bernd Lange, predsjednik Odbora za međunarodnu trgovinu Europskog parlamenta, opisao je Trumpove carine kao kršenje međunarodnog prava. EU se sada mora pripremiti „za obranu naših gospodarskih interesa 1:1”, dodao je. Pozvao je Bruxelles da „stabilizira i brzo proširi” trgovinske odnose s drugim zemljama.
Poljski premijer Donald Tusk u subotu je objavio video poruku u kojoj je poručio građanima da postoji „razlog za zabrinutost, ali ne i za strah”, nakon što je naveo nedavne događaje, uključujući neregularne migracije, rat Rusije u Ukrajini i Trumpove carinske prijetnje.
U međuvremenu, bivši belgijski premijer Guy Verhofstadt nazvao je američke carine „očitim napadom na vlastiti narod i poklonom milijarderima, dok istovremeno razara svoje najbliže saveznike.”
Dodao je: „EU se ne smije pokolebati pred njegovim nasilničkim taktikama”.
> Bardella: Došlo je vrijeme da zauvijek uništimo ‘Europski zeleni plan’
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/Politico.eu
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.