Nedjelja, 9 veljače, 2025
4.9 C
Zagreb
Pratite nas:
SLUČAJ THOMPSON

O kakvom Thompsonovu ‘prljanju svjetske medalje’ priča bivši SDP-ovac Maras?

Podijeli

Podijeli

Gordan Maras, bivši SDP-ov ministar, bivši predsjednik zagrebačke organizacije te stranke koji je izbrisan nakon njezina raspuštanja, oglasio se na Fejsu o Thompsonovom nastupu na dočeku rukometaša. Spominje nekakve greške iz prošlosti Marka Perkovića Thompsona i ‘prljanje svjetske medalje’. O čemu to priča Maras?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maras smatra kako Thompsonov hit Ako ne znaš šta je bilo među ostalim “pjeva o privatizacijskoj pljački u režiji HDZ-a devedesetih”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nemam ništa protiv nastupa Thompsona na dočeku rukometaša u Zagrebu i njegovog nastupa na Hipodromu. Neke njegove pjesme su mi dobre kao što je i ova posljednja ‘Ako ne znaš što je bilo’.

Vjerujem da se ta pjesma odnosi na sve loše što je bilo devedesetih od rata pa do pljačke u režiji HDZ-a pod nazivom privatizacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spreman sam prihvatiti da je griješio u prošlosti, da je toga svjestan i da je naučio neke stvari te sam siguran da će se na dočeku pridržavati zakona RH jer se tako voli svoja Domovina. Nema potrebe uprljati svjetsku medalju”, piše Maras.

Gordan Maras bivši je saborski zastupnik SDP-a i ministar poduzetništva i obrta u vladi Zorana Milanovića.

Od 2017. do ljeta 2021. bio je predsjednik zagrebačkog ogranka stranke. Ubrzo nakon što je tadašnje vodstvo SDP-a raspustilo zagrebačku organizaciju, Maras je izbrisan iz članstva. U SDP se pokušao vratiti, ali je svaki put odbijen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Misli li Maras na ‘Bojnu Čavoglave’ kad priča o ‘prljanju medalje’?

Krugovi u Hrvatskoj koji se protive vrijednostima Domovinskog rata u Thompsonu i njegovim pjesmama vide jednog od najvećih protivnika, pokušavaju obezvrijediti njegove pjesme a njega samoga optužuju za fašizam.

Njihova je meta postao poklič “Za dom – spremni!” s početka pjesme “Čavoglave”, koji se pripisuje ustašama i kao takav proglašava nepoželjnim u javnoj komunikaciji. Vrlo je vjerojatno da je Maras mislio na to.

Thompson je izložen stalnoj kampanji, koja je odavno prešla i granice Hrvatske, pa se njegovi koncerti onemogućuju ili čak sprječavaju u nekim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno, “Čavoglave” su i u inozemstvu postale simbol otpora totalitarizmu i nasilju.

Selo Čavoglave gdje je rođen autor pjesme i odakle je potekla, postalo je stjecište domoljuba, a posebice u vrijeme “detuđmanizacije”, demonizacije hrvatskih branitelja i suđenja hrvatskim generalima, ondje se okupljalo mnoštvo slaveći obljetnice Vojno redarstvene akcije Oluja.

Kako je nastala ‘Bojna Čavoglave’?

Marko Perković, mladić iz sela Čavoglava kraj Drniša snimio je tijekom Domovinskog rata pjesmu o obrani svoga sela, koja je ubrzo postala uspješnica, znak nade i ohrabrenja a s vremenom opći izraz domoljublja i otpora zlu.

Marko Perković pridružio se 1991. kao dragovoljac Zboru narodne garde. Imao je američku strojnicu Thompson, po kojoj je dobio nadimak, s kojim se kasnije proslavio kao uspješan glazbenik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Thompson je na bojišnici snimio pjesmu o obrani svoga sela pod nazivom “Bojna Čavoglave”, a ubrzo nakon toga sa suborcima je snimio i spot, koji je prvi put objavljen na Otvorenoj televiziji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pjesma kojom su branitelji širili nadu

Pobunjeni Srbi 16. rujna 1991. osvojili su grad Drniš, čiji su stanovnici morali otići u progonstvo sve do Oluje 5. kolovoza 1995. Čavoglave se nalaze na suprotnoj strani Petrovog polja, na samoj crti bojišnice, ali Srbi ih nikada nisu osvojili.

>Obilježena 30. godišnjica domoljubne pjesme Bojna Čavoglave: ‘Bila je krik tog vremena’

Sama pjesma prvi je put javno izvedena na Hrvatskom radiju Split 31. prosinca 1991. i odmah je postala simbol obrane, pružala je ohrabrenje i nadu.

Thompson je godinama izložen progonu zbog te pjesme. Visoki prekršajni sud je 2020. godine sa 4 glasa za, 15 protiv i 1 suzdržanim odlučio kako pozdrav na početku ove pjesme nije prekršaj.

Dakle, svaki pokušaj, kao ovaj Marasov, priče o grijesima iz prošlosti ili ‘prljanja medalje’ – pada u vodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci