Site icon narod.hr

Grlić Radman o uhićenima u Zambiji: ‘Oni nisu krivi, treba razumjeti njihovu želju za usvajanjem’

Foto: snimka zaslona

Ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je u četvrtak kako optužnica protiv hrvatskih državljana pritvorenih u Zambiji još nije podignuta. U pritvoru ih je tri puta posjetio službenik veleposlanstva, a posjet djeci nije moguć jer Zambija osporava zakonitost njihova posvojenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O slučaju je govorio ministar Gordan Grlić Radman:

Četiri para iz Hrvatske, podsjetimo, uhićena su početkom prosinca u Zambiji zbog sumnje na trgovinu ljudima, odnosno zbog sumnje u valjanost dokumenata o posvojenju maloljetne djece iz DR Konga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Prof. Hrabar o aferi Zambija: Sud u Zlataru nije smio izdati odluke za uhićene parove, ako im tamo nije prebivalište

>Iz DR Kongo u Hrvatsku posvojeno je 180 djece, a Ministarstvo o njima ništa ne zna

>Kako je akterica afere Zambija izigrala zakone: ‘Transrodna’ osoba ne smije posvojiti dijete niti u Hrvatskoj niti u Kongu

Hrvatskim državljanima, koji su pritvoreni u Zambiji zbog sumnje na trgovinu ljudima, pružena je konzularna zaštita, rekao je u četvrtak ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.

“Naša su očekivanja da te ljude puste i da se brane sa slobode. Ti ljudi nisu sigurno krivi, ali treba utvrditi tko je drugi kriv“, rekao je Grlić Radman novinarima u četvrtak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grlić Radman: Uhićene redovito posjećuju konzularni djelatnici

Dodao je da je konzularni djelatnik tri puta posjetio pritvorene hrvatske državljane.

“Što se tiče konzularne zaštite i međunarodne pravne pomoći, tu hrvatski građani apsolutno uživaju našu podršku i s te strane su oni sigurni, ali se mi ne možemo miješati u njihov pravosudni sustav”, rekao je hrvatski ministar.

“Mi smo svi – Vlada, nekoliko ministarstava… uključeni i u interesu nam je rješavanje ovog pitanja koje, zapravo, nema veze s Vladom. Treba razumjeti i onu prirodnu želju bračnih parova za usvajanjem djece, a je li pravni put poštovan ili ne – to treba utvrditi.” – rekao je Grlić Radman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grlić Radman je ponovio da MVEP nije sudjelovao ni u jednom postupku posvajanja kongoanske djece.

Vrhovni sud izdao priopćenje nakon Dobronićeve nevjerojatne pogreške

Danas je Vrhovni sud izdao priopćenje o ovom slučaju.

Podsjetimo, dodatnu zabunu unio je nedavno predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić koji je u svojoj izjavi pomiješao Demokratsku Republiku Kongo, iz koje dolaze djeca o kojoj se radi, i Republiku Kongo. Dobronić je, naime, rekao da je DR Kongo potpisnik Haške konvencije o zaštiti djece i suradnji u području međudržavnog posvojenja, što nije točno – naknadno je tu informaciju demantirao pravdajući se zabunom.

> Šef Vrhovnog suda Dobronić prvo pomiješao dva Konga pa poručio: Hrvatski sudovi samo su potvrdili odluku o posvajanju suda DR Kongo
> Afera Zambija: MUP izdaje putovnice za djecu iz DR Konga, a Ministarstvo obitelji ne zna da su ta djeca posvojena
>Zašto mediji šute da je u Zambiji zbog sumnje na trgovinu ljudima uhićena Noah Kraljević, vijećnica Možemo?

Danas je Vrhovni sud izdao priopćenje kojega prenosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski sudovi bili su ovlašteni odlučivati u postupku priznanja stranih sudskih odluka iz Demokratske Republike Kongo

U vezi s jučerašnjom izjavom Predsjednika Vrhovnog suda, priopćuje se da je došlo do pogreške na način da je Predsjednik zamijenio Demokratsku Republiku Kongo (ranije Zair) sa Republikom Kongo (ranije Kongo Brazzaville).

Obzirom da Demokratska Republika Kongo nije pristupila Konvenciji o zaštiti djece i suradnji u vezi s međudržavnim posvojenjem sastavljene u Haagu 29. svibnja 1993., to onda proizlazi da su hrvatski sudovi bili ovlašteni odlučivati u postupku priznanja stranih sudskih odluka iz Demokratske Republike Kongo, koje se odnose na institut posvojenja, pozivom na odredbe Zakona o međunarodnom privatnom pravu.

Međutim, kako su uočene pravne praznine u reguliranju međunarodnog posvojenja, i kao posljedica toga, različito postupanje sudova u ovakvim predmetima, Predsjednik je izdao Preporuku općinskim sudovima s ciljem poboljšanja koordinacije između sudova i nadležnog Ministarstva.

Sadržaj Preporuke ćemo objaviti na mrežnim stranicama našeg suda nakon što Preporuka bude dostavljena općinskim sudovima.

Predsjednik je, također, danas održao sastanak sa ministrom Ivanom Malenicom na kojem je zaključeno da treba pokrenuti zakonodavnu inicijativu koja bi dovela do izmjena i dopuna nekoliko zakona kako bi se u ovakvim postupcima osigurala veća kontrola postupanja državnih tijela i osigurao najbolji interes djece.

U okviru svoje dužnosti kao najvišeg organa sudske uprave Predsjednik poduzima i druge mjere radi kontrole zakonitosti u postupanju sudova, o čemu ćemo izvijestiti javnost.” – priopćio je Vrhovni sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version