Grubišić: Država se ne treba upuštati u preuzimanje MOL-ova udjela u Ini

Foto: Snimka zaslona

Treba li doći do preuzimanja MOL-ova udjela u Ini od strane države, pitanje je koje se ponovno vrti posljednjih tjedana. Premijer Plenković ovakvo je preuzimanje najavio još prije pet godina, ali ono nije realizirano. Konzultantska kuća Lazard Vladi je prije više od godinu dana predstavila završno izvješće o procjeni vrijednosti Ine, no financijski detalji nikad nisu otkriveni. Javnost tako nije upoznata s time koliko bi to koštalo, a iz Vlade tvrde kako to ne bi ‘išlo na teret proračuna’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekonomski analitičar i konzultant Andrej Grubišić izjavio je – “država se u ovaj poduhvat ne bi trebala upuštati”, kako prenosi tportal.

“Država u to ne treba ulaziti. Najvažniji razlog je činjenica da se država ne treba baviti poduzetništvom. Povijest nas uči – koncentracija političke moći u kombinaciji s političkim strastima i populizmom može dovesti do loših odluka. A reperkusije će snositi hrvatski građani’, jasan je Grubišić.

Nijedna od 14-15 naftnih kompanija u široj regiji nisu u većinskom državnom vlasništvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državi vlasništvo nije ni potrebno.

“Država ima zakonodavnu moć. Jednim potezom može omogućiti nešto ili ograničiti. Vidimo to i u slučaju cijene goriva – država ima alate i nametnula je ograničenje, a nije vlasnik kompanije”, poručuje Grubišić.

Također, strani investitori su najvažniji u pandemijskoj ekonomskoj stvarnosti. Trebaju nam zdrave strane investicije, poručuje Grubišić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moramo odvojiti je li netko radio neke radnje koje nisu rađene u skladu sa zakonom. To mora riješiti sudstvo. To nisu okidači, netko pokušava na temelju niskih strasti progurati ideju o državnom vlasništvu u Ini, a to nije dobro”, kaže Grubišić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.