Hrvatski autoklub (HAK) pokrenuo je kampanju za promicanje sigurnosti u prometu i organizirao natječaj na društvenim mrežama gdje građani foto ili video sadržajem, kojim se potiče korištenje sjedalica za prijevoz djece u automobilima, mogu osvojiti nagrade do 2000 kuna.
Kampanjom “Pravilo 6 – siguran zagrljaj” želi se potaknuti vozače na promišljeno i ispravno korištenje sjedalica za prijevoz djece u automobilu, a deset je najčešćih pogrešaka kojih vozači obično nisu svjesni, istaknuo je HAK u petak u priopćenju.
HAK napominje da čak i u zemljama u kojima je upotreba sustava sigurnog smještaja djece u automobilu uobičajena, 60 do 70 posto roditelja griješi pri korištenju dječjih sjedalica. Ti sustavi, ako se koriste ispravno, mogu umanjiti opasnost od pogibelji djeteta u prometnoj nesreći za čak 80 posto, naglasili su.
Ako je dječja sjedalica postavljena na prednjem sjedalu, zračni jastuk mora biti deaktiviran jer u slučaju sudara, aktiviranje jastuka predstavlja rizik za ozljeđivanje djeteta. Rizik ozbiljne povrede je 15 posto manji ako je sjedalica na stražnjem, umjesto na prednjem suvozačkom sjedalu.
Kada se pojas s pet hvatišta zamjenjuje s onim s tri, ili kod korištenja sigurnosnog pojasa vozila bez sustava za prijevoz djece potrebno je posebno paziti. U slučaju nesreće, nepravilno vođeni pojasevi na sjedalicama okrenutim u smjeru vožnje znatno povećavaju rizik od povrede torza, a labavi pojas znatno povećava rizik od povrede dječje glave. Uvijek treba napraviti zadnju provjeru, poručuju iz HAK-a.
Ako je sjedalica rabljena potrebno je provjeriti ima li sve originalne dijelove i je li sudjelovala u sudaru. Preporučuje se upotreba sustava sigurnog smještaja barem do kada dijete dosegne visinu od 150 centimetara ili ima oko 40 kilograma. Djeca u automobilu mogu odvlačiti pažnju vozača, pa kada je to moguće, suputnik treba nadzirati djecu, stoji u priopćenju.
Foto ili video sadržaj, na natječaj na društvenim mrežama, može se prijaviti do 23. travnja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.