Tijekom saborske rasprave o izmjenama Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira dio oporbe je upozorio na uvođenje represije na zahtjev koalicijskog partnera SDSS-a. Hasanbegović, Pavličkek, Raspudić, pa čak i Bauk su kritizirali novi Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira.
Ne mogu se oteti dojmu da se ovaj zakon donosi pod pritiskom koalicijskog partnera SDSS-a, a uoči komemoracije u Jasenovcu u nedjelju”, istaknuo je Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti).
Sličnog je stava bio i Zlatko Hasanbegović (Domovinski pokret) istaknuvši da je Plenkovićeva vlada izašla u susret SDSS-u kako bi se uvele drakonske kazne za pozdrav “Za dom spremni”,, prenosi HRT.
Pavliček: Vraćamo se u mračno vrijeme Jugoslavije
Pavliček je rekao da se “uvodi verbalni delikt te se vraćamo u mračno vrijeme Jugoslavije, od kada ovaj zakon i potječe”, aludirajući da se mijenja zakon koji je donesen prije 46 godina.
Naime, Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira donesen je 1977., a mijenjan je, istaknula je oporba, prije šest mjeseci kada su kazne smanjene. U raspravi je otvoreno i pitanje što se to dogodilo zadnjih mjeseci da se sada kazne drastično povisuju i to u hitnoj proceduri kako bi bile izglasane u petak, pa će za isticanje simbola i pozdrava koji potiču mržnju, kao i za širenje lažnih vijesti, iznositi od 700 do 4000 eura.
Iz redova oporbe ponovljeni su prigovori zbog prekratkog vremena javne rasprave, bez jasnog obrazloženja predlagatelja o razlozima hitnosti.
Marija Selak Raspudić (Most) pročitala je statističke podatke MUP-a po kojima je u posljednje tri godine u padu broj ključnih prekršaja za koji se značajno podižu kazne, a riječ je o korištenju simbola kojima se potiče mržnja i širenje lažnih vijesti.
Raspudić: Ovo je jezivo, otvara put totalitarizmu
– Ovo je jezivo, otvara put totalitarizmu i ograničava slobodu, 40 puta povećamo kazne bez objašnjenja, istaknuo je Nino Raspudić (Most) koji smatra da pozdrav “Za dom spremni” nije meritum donošenja ovih zakonskih izmjena.
Arsen Bauk (SDP) dodao je da je 1977. kazna protiv javnog reda i mira iznosila 44 posto prosječne plaće, a sada će biti četiri prosječne plaće.
– Kažnjavanje postaje višestruko represivnije nego ’77, istaknuo je. Upozorio je da je javno savjetovanje trajalo sedam umjesto 30 dana, a nakon toga je primijenjena hitna procedura, što je, kaže, dovoljno da zakon padne na Ustavnom sudu.
Vesna Nađ (Socijaldemokrati) i Damir Bajs (Fokus) ustvrdili su da je trebalo donijeti novi zakon jer se poimanje lažnih vijesti i javnog morala promijenilo u 46 godina.
Stjepan Kovač (HSS-RF) rekao je da zakon neće biti još na snazi u nedjelju, kada se održava komemoracija u Jasenovcu. Dodao je i da njegov klub neće podržati zakon jer osim višestrukih povećanja kazni, u njemu nema ništa novo.
Milorad Pupovac (SDSS) opovrgnuo je da se ovaj zakon donosi zbog nedjeljnje komemoracije, te ustvrdio da on nije izraz njegova hira ili volje, kako su govorili pojedini zastupnici.
Ocijenio je i kako je jutrošnje obraćanje Mire Bulja zastupnicima pozdravom “Za dom” pokazalo opravdan razlog da se ovaj zakon, kako je rekao, bavi pozdravima koji potiču mržnju.
Oporba je pitala i hoće li premijer platiti kaznu od 4000 eura zbog širenja lažnih vijesti o rastu plaća ili epidemiolozi zbog lažnih tvrdnji o cijepljenju protiv covida.
Izvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.