Svećenik sa Svetog Duha nedavno je prijavljen za spolno uznemiravanje, zbog čega je početkom tjedna priveden. Policija je provela kriminalističkom istraživanju, a što se točno dogodilo još se ne zna. Na udaru se opet našla cijela Crkva. Stoga valja podsjetiti kako Hrvatska biskupska konferencija (HBK) pokušava stati na kraj ovakvim situacijama. Prošle godine su otvorili Nacionalni ured Hrvatske biskupske konferencije za zaštitu maloljetnika te objavili Smjernice za zaštitu maloljetnika i odraslih ranjivih osoba.
Policija je u utorak privela fra Vladimira Vidovića i provincijala Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca fra Miljenka Hontića. Prema našim informacijama obojiva su u međuvremenu pušteni. Fra Vidovića se optužuje za spolno uznemiravanje na štetu dvojice maloljetnika, a provincijala za povredu djetetovih prava na štetu jednog maloljetnika, priopćila je jučer policija.
Valja podsjetiti kako su hrvatski biskupi prošle su godine osnovali Nacionalni ured Hrvatske biskupske konferencije za zaštitu maloljetnika i odraslih ranjivih osoba.
“Nacionalni ured Hrvatske biskupske konferencije za zaštitu maloljetnika i odraslih ranjivih osoba jedinstven je specijaliziran ured ustrojen za djelotvornu potporu u pogledu zaštite maloljetnika i odraslih ranjivih osoba biskupima HBK-a, poglavarima i poglavaricama ustanova posvećenog života i družbi apostolskog života koje djeluju na području nadležnosti HBK-a, kao i onima koji zastupaju crkvene pravne osobe na području HBK-a, voditeljima međunarodnih vjerničkih društava ili crkvenih pokreta koje je Sveta Stolica priznala ili utemeljila”, stoji u Pravilniku.
>Priopćenje Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca o privremenom udaljavanju iz službe fra Vladimira Vidovića
Ured je zadužen za promicanje zaštite maloljetnika i odraslih ranjivih osoba osobito:
a) proučavanjem i predlaganjem sadržaja koji podižu razinu svijesti, znanja i odgovornosti u zaštiti maloljetnika i odraslih ranjivih osoba te općenito sadržaja koji promiču jačanje kulture zaštite maloljetnika i odraslih ranjivih osoba unutar crkvenih zajednica;
b) predlaganjem sadržaja i mjera učinkovite zaštite maloljetnika i odraslih ranjivih osoba;
c) savjetovanjem i predlaganjem prikladnih oblika preventivnih mjera u svrhu pomoći roditeljima i skrbnicima maloljetnika i ranjivih osoba, kao i pastoralnim djelatnicima, klericima ili laicima, kako bi mogli raspoznati znakove zlostavljanja i primijeniti odgovarajuće mjere zaštite;
d) predlaganjem sadržaja koji bi se integrirali u početnu i trajnu formaciju svećeničkih i redovničkih kandidata;
e) predlaganjem pojedinačnih provedbenih mjera i smjernica dobre prakse u svrhu zaštite maloljetnika i odraslih ranjivih osoba, ustanovama i osobama iz čl. 2. ovog Pravilnika;
f)pružanjem informacija i izradom praktičnih uputa i mjera za postupanje;
g) praćenjem i usklađivanjem aktivnosti biskupijskih povjerenika.
Objavljene i smjernice
Uz to, objavljene su i Smjernice HBK-a za zaštitu maloljetnika i odraslih ranjivih osoba. Njima se uređuje područje primjene, Moralna, pastoralna i upravljačka odgovornost crkvenoga vodstva, Sigurna okruženja i odgovorni pojedinci, Pojam spolnog zlostavljanja i drugih oblika zlostavljanja, Norme i postupci itd.
Smjernice su donesene kako bi se lakše uspostavilo načela i mehanizme koji će pridonijeti zaštiti i sigurnosti svakoga čovjeka u crkvenom okruženju i djelovanju, pogotovo najslabijih i najranjivijih, te pridonijelo tome da se “nemoralnim i kažnjivim ponašanjima pojedinaca ne narušava autentično svjedočanstvo tolikih vjerodostojnih službenika Crkve i svih koji na različite načine sudjeluju u njezinom poslanju naviještanja evanđelja”.
>HBK o zaštiti maloljetnika i ranjivih osoba u Crkvi: ‘Svaka žrtva nam je na prvom mjestu’
U Smjernicama se ističe da je “svaki oblik zlostavljanja maloljetnih i odraslih ranjivih osoba teška povreda naravnog prava te predstavlja višestruku povredu ljudskih, moralnih i spasenjskih dobara, prava na dostojanstven život, tjelesni i psiho-afektivni integritet, na cjelovit razvoj svih dimenzija osobnosti, na privatnost osobnog i obiteljskog života, te na osobnu slobodu. Istodobno je ono i osobito težak grijeh počinjen prema najslabijima”.
U zaključku se navodi da se “učinkovitost mjera za zaštitu maloljetnika i odraslih ranjivih osoba mjeri njihovom pravodobnom i stručnom prikladnošću te učinkovitošću na području što bližem stvarnoj činjeničnoj zaštiti maloljetnika i ranjivih osoba. Učinkovitost ovih mjera ogleda se u tome što će eventualni čini zlostavljanja maloljetnika i odraslih ranjivih osoba biti pravovremeno spriječeni ili na odgovarajući način priopćeni kako bi bili zakonito postupovno obrađeni u okviru stalnoga uzajamnog djelovanja svih razina zaštite i uz suradnju s mjerodavnim civilnim vlastima. Sve u skladu s kanonskim zakonodavstvom, smjernicama HBK na području zaštite maloljetnika i odraslih ranjivih osoba te civilnim zakonodavstvom”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa