Crodemoskop ispitivanje javnog mnijenja: uz HDZ-ovu i SDP-ovu koaliciju izborni bi prag prešao samo ORaH

HDZ je povećao prednost u odnosu da SDP. Veliki rast potpore bilježi ORaH. Reformisti Radimira Čačića imaju potporu od 1 posto, a laburisti proživljavaju duboku krizu. Pokazuje to redovito mjesečno istraživanje agencije Promocije plus o društvenim i političkim preferencijama CRO Demoskop provedeno od 1. do 3. listopada, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izborni prag na nacionalnoj razini prelazi još samo ORaH

HDZ početkom listopada bilježi izbor od 25,5% (prema 25,1% iz rujna, ali i 21,9% iz prošlogodišnjeg listopada). SDP je drugi na ljestvici preferencija stranaka s izborom od 20,1% (prema 20,9% prije mjesec dana, odnosno 25% prije godinu dana). Izborni prag na nacionalnoj razini prelazi još samo ORaH Mirele Holy s 16,8% (prema 13,9% iz rujna). Na četvrtom je mjestu HNS (2,7%), a slijedi HSS s 2,4 posto.

Na ljestvici s preferencijama koalicija stranke (njih ukupno osam) okupljene oko HDZ-a su u vodstvu ispred aktualne vladajuće koalicije lijevog centra. Koalicija HDZ-HSS-HSP AS-HSLS-HRAST-BUZ-HDS-ZDS bilježi izbor od 30,5% (isti rezultat kao i u rujnu), dok je koalicija koju okuplja SDP (SDP-HNS-IDS-HSU) s izborom od 23,3% na drugom mjestu (u rujnu 24,9%). Slijede stranačka lista ORaH (17,4%), dok Savez za Hrvatsku s izborom od 6,4% drži četvrto mjesto. NL Milana Bandića bilježi izbor od 2,4%, dok su Hrvatski laburisti i na ovoj ljestvici s vidljivim zaostatkom u odnosu na glavne liste i s 2,4 % izbora drži šesto mjesto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednički kandidati

Predsjednik Ivo Josipović je i u posljednjoj godini svog prvog mandata najpozitivniji hrvatski političar s izborom od 32,2% (prošli mjesec 32,5%). Drugo mjesto na ovoj ljestvici drži Mirela Holy s izborom od 12,2% (u kolovozu 11,2%). Kolinda Grabar Kitarović, s izborom od 8,8%, treći je izbor za najpozitivniju političku osobu u zemlji (prošli mjesec 10,1%). Slijede Milan Bandić s izborom od 5,4% i Tonino Picula s 3,4%. Zoran Milanović i Tomislav Karamarko bilježe identičan izbor za najpozitivnijeg hrvatskog političara (s po 1,7%), te s Andrejem Plenkovićem dijele 8-10 mjesta na ovoj ljestici.

Premijer Zoran Milanović najnegativniji je hrvatski političar za 32,1% hrvatskih građana (prošli mjesec 33,4%).Tomislav Karamarko je drugi s ovomjesečnih 30,9% izbora (prema 31% iz rujna). Svi političari, kao zasebna kategorija odgovora, i ovaj su mjesec bili vrlo čest izbor za najnegativnije hrvatske političare (sada 11,2%). Među prvih deset najnegativnijih domaćih političkih osoba još su Ivo Sanader (5,9%), Ivo Josipović (3,6%), Marina Lovrić Merzel (1,6%), Radimir Čačić (0,9%), Slavko Linić (0,8%), Nadan Vidošević i Milan Bandić (obojica po 0,6%).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među najvažnijim temama – referendum o promjeni zbornog zakonodavstva

U posljednjem istraživanju poplave i vremenske neprilike u zemlji najvažnija su tema iz proteklog mjeseca za 24,3% građana. Slijede gospodarska kriza u zemlji, najave zatvaranja Rafinerije u Sisku, Čilićevo osvajanje teniskog turnira US Open, izlazak iz zatvora Marine Lovrić Merzel te prikupljanje potpisa za referendum o promjeni izbornog zakonodavstva i premijerov put u SAD.

Hrvatski sabor za svoj rad dobio ocijenu 2,02

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada RH u svom trideset i trećem mjesecu od potvrde u Hrvatskom saboru uživa potporu 21,1% hrvatskih građana (prije mjesec dana 21,3%), dok Vladinu politiku ne podupire 66,6% građana (prema 66,5 iz rujna) uz 12,3% neodlučnih. Za svoj je rad Vlada RH dobila ocjenu 2,03. Predsjednik Republike ocijenjen je s 3,31, dok je Hrvatski sabor za svoj rad dobio ociujenu 2,02.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.