Hoće li brod kojeg je Crna Gora otuđila u Domovinskom ratu biti vraćen Hrvatskoj?

Jadran
Foto: Fah

Crnogorska Vlada je objavila da su Crna Gora i Hrvatska postigle suglasnost o osnivanju međudržavne komisije koja bi se bavila rješavanjem pitanja broda, odnosno jedrenjaka Jadran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, školski jedrenjak “Jadran” bio je do Domovinskog rata upisan u matične flotne liste hrvatskih luka. Godine 1990. iz Lore iz Splita otišao je na remont u brodogradilište u Tivat gdje je ostao, a Crna Gora ga nikad nije vratila. Prije tjedan dana u intervjuu za HRT, na pitanje zašto su propali pregovori o povratku školskog jedrenjaka Hrvatskoj, a službeni Zagreb smatra ga neupitno hrvatskim vlasništvom, te hoće li ga Crna Gora ikad vratiti, crnogorski predsjednik Milo Đukanović je rekao da je to zaista jedno, jedino realno problematično pitanje.

Jadran od 1933. u hrvatskom vlasništvu

Crna Gora godinama odbija dogovor oko povrata jedrenjaka koji je od porinuća davne 1933. u Hamburgu sve do Domovinskog rata bio upisan u flotne liste hrvatskih luka. Ni pobratimstvo dviju država u istom vojnom savezu nije pomoglo razriješiti spor definiran svojedobnim sporazumom o sukcesiji imovine bivše SFRJ: štoviše, ukradenu imovinu Crna Gora sad pokušava zakamuflirati plavom zastavom NATO-ovog saveza.

“Školski brod Jadran vlasništvo je Republike Hrvatske i neraskidivi dio hrvatske pomorske povijesti. Hrvatska će poduzeti sve legitimne korake kako bi spomenuti brod bio vraćen pod hrvatski stijeg, a od Crne Gore očekuje provedbu dogovora o sukcesiji i poštivanje međunarodnog prava. Kao izraz dobre volje u kontekstu dobrosusjedskih odnosa, Republika Hrvatska pristala je na mogućnost zajedničkog korištenja ŠB Jadran u svrhu školovanja kadeta obiju zemalja. Međutim, matična luka ŠB Jadran može biti isključivo luka u Splitu, kao što je to bilo do 1990. godine kada je taj brod odvezen u Boku Kotorsku na remont, ali nikada nije vraćen“, poručio je 2018. godine, tadašnji potpredsjednik Vlade i ministar obrane RH Damir Krstičević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.