Hoće li Plenković danas uspjeti dobiti 101 glas u Saboru za obuku ukrajinske vojske?

Foto: fah

U Saboru se danas glasa o obuci ukrajinskih vojnika, za što je vladajućima potrebna dvotrećinska većina (101 glas). Pozicija već danima pregovara s opozicijom, no ništa se još zapravo ne zna. Što će se danas dogoditi teško je reći jer oni čiji stav nije poznat posljednjih dana uporno izbjegavaju medije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer Andrej Plenković sinoć je u Bruxellesu komentirao glasanje rekavši da “nije poraz ako ne skupimo dovoljno ruku, odgovornost je na oporbi”.

Upitan hoće li to biti poraz na kraju “godine isporuke” ako ne skupi dovoljan broj ruku za prijedlog sudjelovanja u obuci Ukrajinaca, Plenković je kazao, prenosi N1:

“Ne, odgovornost je na oporbi. HDZ i parlamentarna većina je jasna. Nema ništa normalnijeg i prirodnijeg da Hrvatska sa svojim iskustvom sudjeluje i u određenoj mjeri pomogne Ukrajini u okviru misije. Vjerujem da je većina političkih aktera svjesna svojih odgovornosti i sutra će pokazati kako vide svoj glas i političku odgovornost u Saboru.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Domovinski pokret glasat će protiv obuke ukrajinskih oružanih snaga na tlu RH
> Most i Suverenisti glasovat će protiv odluke o obuci ukrajinskih vojnika

Što stoji u prijedlogu o kojem će Sabor glasati?

Podsjetimo, Vlada Andreja Plenkovića predlaže da se Republika Hrvatska uključi u misiju Europske unije za vojnu pomoć za potporu Ukrajini koja će se provoditi na teritoriju država članica Europske unije u 2022., 2023. i 2024. godini sudjelovanjem do 80 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, uz mogućnost rotacije. Radi provedbe misije Europske unije za vojnu pomoć za potporu Ukrajini „EU MILITARY ASSISTANCE MISSION – UKRAINE“ može prijeći granicu Republike Hrvatske i ući u Republiku Hrvatsku do 100 pripadnika Oružanih snaga Ukrajine u 2022., 2023. i 2024. godini, uz mogućnost rotacije, stoji u prijedlogu Odluke.

Oko toga treba li Hrvatska sudjelovati u obuci ukrajinskih vojnika na našem teritoriju, sukobili su se oporba i vladajući, ali i Vlada RH i predsjednik države Zoran Milanović. Oko ovog gorućeg pitanja postoji niz nedoumica, a pitanje je: je li takva odluka usklađena s hrvatskim Ustavom i zakonima.

Inače, najviše ukrajinskih vojnika ići će na obuku u Poljsku, dok će u Njemačkoj obuku proći pet tisuća vojnika. U Francuskoj dvije tisuće, a u Španjolskoj 2400.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Donosimo na jednom mjestu sve što trebate znati o obuci ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj

> Raspudić o obuci ukrajinskih vojnika: Od nas se traži da djelujemo protuustavno jer je Plenković u problemu
> Prof. Podolnjak: Ne zanima me sukob predsjednika i premijera nego samo što kaže Ustav

Što kažu ustavni stručnjaci?

Ustavni stručnjaci nemaju jedinstveno mišljenje oko toga tko je nadležan za odlučivanje o obuci ukrajinskih vojnika, pa profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Osijeku Mato Palić kaže kako u prijedlogu odluke Vlade nema neustavnosti, a njegov zagrebački kolega Robert Podolnjak smatra drugačije.

>Milanović: ‘Neću odobriti obuku ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj’

”Odluka o sudjelovanju pripadnika Hrvatske vojske u misiji EU za pomoć Ukrajini je ustavnopravno čista. Nema ni proceduralne ni sadržajne neustavnosti….Inače nikada se ranije nije dogodilo da bi PRH kao sada uskratio prethodnu suglasnost za sudjelovanje Hrvatske vojske u međunarodnim vojnim misijama. Takav potez nema veze s Ustavom RH. Očito su neki drugi razlozi u pitanju”, napisao je Palić na Facebooku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni stručnjak Robert Podolnjak, bivši saborski zastupnik Mosta i prof. ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu kazao je za N1 da je u ovoj priči jedino važan navedeni članak 7. Ustava RH koji je u Ustav ugrađen nakon što je Hrvatska postala članica NATO saveza. ”Dakle temeljem zajedničke suradnje i jamstva u kolektivnoj obrani u slučaju oružanog napada na bilo koju državu članicu.”, kaže Podolnjak . I naglašava kako je izrijekom navedeno da su nam članice NATO Saveza i države članice Europske unije saveznice. Ali ne i Ukrajina. Ona nije članica NATO-a. Već Partnerstva za mir.

Dodaje i kako je pogrešno da se članak 7. odnosi i na zemlje članice Partnerstva za mir.

”Sve vlasti su dosad jako fleksibilno tumačile tu ustavnu odredbu, ne nužno pozivajući se na Ustav, nego na Zakon o obrani, i pogrešno se onda tumači da su zemlje članice Partnerstva za mir naše saveznice’‘, kaže Podolnjak.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.