U misiji EU-a za vojnu pomoć za potporu Ukrajini sudjeluju 24 članice i Norveška: Misija će trajati dvije godine

epa10231185 Ukrainian civilians take part in a training to learn military skills at a shooting range in Lviv, Ukraine, 08 October 2022. Russian troops on 24 February entered Ukrainian territory, starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. EPA/MYKOLA TYS

Kako smo pisali Vijeće Europske unije, institucija EU-a koju čine ministri iz 27 država članica donijelo je u listopadu odluku o misiji Europske unije za vojnu pomoć za potporu Ukrajini (EUMAM Ukraine). Misija će obučavati do 15.000 ukrajinskog osoblja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U okviru te misije osigurat će se individualno i kolektivno osposobljavanje ukrajinske vojske na osnovnoj, naprednoj i specijaliziranoj razini. EU na svojim stranicama navodi kako su do sada 24 zemlje članice EU-a ponudile module obuke i osoblje, iako ne navodi popis istih. Obuka je podržana nabavom opreme za smrtonosne i nesmrtonosne svrhe koju financira Europski instrument mirovne pomoći.

> Donosimo na jednom mjestu sve što trebate znati o obuci ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj

Integracija komponenti obuke za stvaranje formiranih jedinica odvija se u multinacionalnom Zapovjedništvu za kombinirano naoružanje (CAT-C) osnovanom u Poljskoj. Multinacionalno zapovjedništvo za specijalnu obuku (STC) zapovijeda aktivnostima obuke u Njemačkoj kako bi se dodatno poboljšala ponuda obuke u potpunoj koordinaciji s CAT-C, a ostale države članice pružaju posebnu obuku diljem Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz 24 članice EU, EU i Kraljevina Norveška potpisale su 6. prosinca administrativni sporazum o dobrovoljnom financijskom doprinosu Norveške misiji vojne pomoći Europske unije za potporu Ukrajini (EUMAM Ukraine) za 2023. godinu.

Norveška vlada podržat će EUMAM Ukraine s približno 14,5 milijuna eura kroz Europski instrument mirovne pomoći , te je prva zemlja izvan EU koja će je financirati.

>Raspudić o obuci ukrajinskih vojnika: Od nas se traži da djelujemo protuustavno jer je Plenković u problemu

Koliko ukrajinskih vojnika dolazi u Hrvatsku?

Podsjetimo, Vlada Andreja Plenkovića predlaže da se Republika Hrvatska uključi u misiju Europske unije za vojnu pomoć za potporu Ukrajini koja će se provoditi na teritoriju država članica Europske unije u 2022., 2023. i 2024. godini sudjelovanjem do 80 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, uz mogućnost rotacije. Radi provedbe misije Europske unije za vojnu pomoć za potporu Ukrajini „EU MILITARY ASSISTANCE MISSION – UKRAINE“ može prijeći granicu Republike Hrvatske i ući u Republiku Hrvatsku do 100 pripadnika Oružanih snaga Ukrajine u 2022., 2023. i 2024. godini, uz mogućnost rotacije, stoji u prijedlogu Odluke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko toga treba li Hrvatska sudjelovati u obuci ukrajinskih vojnika na našem teritoriju, sukobili su se oporba i vladajući, ali i Vlada RH i predsjednik države Zoran Milanović. Oko ovog gorućeg pitanja postoji niz nedoumica, a pitanje je: je li takva odluka usklađena s hrvatskim Ustavom i zakonima.

Inače, najviše ukrajinskih vojnika ići će na obuku u Poljsku, dok će u Njemačkoj obuku proći pet tisuća vojnika. U Francuskoj dvije tisuće, a u Španjolskoj 2400.

>Prof. Podolnjak: Ne zanima me sukob predsjednika i premijera nego samo što kaže Ustav

Ustavni stručnjaci nemaju jedinstveno mišljenje oko toga tko je nadležan za odlučivanje o obuci ukrajinskih vojnika, pa profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Osijeku Mato Palić kaže kako u prijedlogu odluke Vlade nema neustavnosti, a njegov zagrebački kolega Robert Podolnjak smatra drugačije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što se prijedlog Vladine odluke o obuci ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj našao u burnoj saborskoj raspravi, o tome će se glasovati krajem tjedna. Za izglasavanje je potrebna dvotrećinska većina, ili najmanje 101 zastupnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.