Hoće li Plenkovićeva Vlada zaštititi ljude od neplaćenog i nepravednog rada nedjeljom i bladanima?

Foto: Snimka zaslona

Još je jedna nedjelja bila radna u mnogim službama i za mnoge koji rade u trgovini. No, Vlada razmišlja da u sklopu sveobuhvatnih demografskih mjera rad nedjeljom ograniči. Detalje ne otkrivaju, no namjera je da se od rada nedjeljom poštede majke malodobne djece, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Mate Barun: Zakon o radu samo načelno štiti prava radnika, u praksi dopušta iživljavanje

Državni tajnik za demografiju Marin Strmota predstavio je Demografsku strategiju Hrvatske, naglasivši da je nerealno očekivati da će se preko noći trendovi preokrenuti. Strategija obuhvaća, nabrojao je, novčane obiteljske potpore poput rodiljnih i roditeljskih naknada, usklađivanje obiteljskog i poslovnog života omogućavanjem primjerice kliznog radnog vremena ili rada od kuće, ali i pošteda od rada nedjeljom za zaposlene majke malodobne djece. Obuhvaća i usluge za djecu i obitelji, stambeno zbrinjavanje mladih obitelji, aktivno provođenje migracijske politike, te promoviranje obiteljskih vrijednosti.

> Kad će Plenkovićeva Vlada zakonom zaštititi trgovce od izrabljivanja i rada nedjeljom i blagdanom?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U EU-u nema jedinstvenog stajališta oko rada nedjeljom, tako da svaka država odlučuje sama za sebe. Petnaest država nema zabranu rada nedjeljom (Hrvatska, Bugarska, Češka, Danska, Estonija, Mađarska, Irska, Italija, Latvija, Litva, Poljska, Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Švedska), dok njih trinaest imaju zakonska ograničenja rada trgovina nedjeljom (Austrija, Belgija, Cipar, Finska, Francuska, Luksemburg, Nizozemska, Njemačka, Portugal, Ujedinjeno Kraljevstvo, Malta, Španjolska i Grčka). No, niti jedna država članica EU-a nema potpunu zabranu rada nedjeljom.

> (VIDEO) Željka Markić: I blagajnice su zaslužile blagdane Božića i Svetog Stjepana provesti sa svojim obiteljima

Strasti oko rada nedjeljom uzburkala je inicijativa Hrvatske biskupske konferencija za zabranu rada nedjeljom – peta u zadnjih 20 godina. Nedjelja je dan za obitelj, poručuju. Čini se kako i Vlada razmišlja u istom smjeru. Pitanje zabrane rada nedjeljom ponovno je otvorio prijedlog ministarstva demografije – da nedjelja bude dan za obitelj. Ideju da se ne radi baš svaku nedjelju – elaborirat će nadležna ministarstva, najavio je premijer Andrej Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok ministarstva istražuju, poslodavci su na nogama. Trgovce, naravno, brine manja zarada. Što bi trebali, kažu, ne raditi usred sezone jer je nedjelja? No ima i onih čije su trgovine nedjeljom zatvorene i u sezoni. Sidikat trgovine pak poručuje – kako osim toga što rade nedjeljom – radnici nisu adekvatno plaćeni. “Poslodavci su otkazali granski kolektivni ugovor. To znači da poslodavac može radniku isplatiti 20 lipa za rad nedjeljom i zadovoljiti zakonsku formu”, ističe predsjednica Sindikata trgovine Zlatica Štulić.

Nekoć nikome nedjeljom nije bio problem jesti kruh od dan ranije. Danas se podrazumijeva da su nam vrata trgovina uvijek otvorena do kasno navečer. Hrvatska biskupska konferencija ponovno se zauzela za neradnu nedjelju za djelatnosti u kojima to nije nužno, a dan za obitelj među smjernicama je i budućeg Vijeća za demografsku revitalizaciju Hrvatske. O tome su u Temi dana govorili glasnogovornik Hrvatske biskupske konferencije Zvonimir Ancić, direktorica sektora za trgovinu Hrvatske gospodarske komore Ema Culić i predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.

Na kraju, svi se slažu da se samo dijalogom može doći do zadovoljavajućeg rješenja. Da ne bi zakon ponovno rušio Ustavni sud, kao što je to sad učinio već dva puta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.