Nedjelja, 13 travnja, 2025
9.9 C
Zagreb
Pratite nas:

Hrvatska po pitanju zastupljenosti žena u znanosti prednjači pred europskim prosjekom

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu i članica parlamentarnog Odbora za prava žena i ravnopravnost spolova Marijana Petir sudjelovala je u petak, 3. ožujka na panel raspravi „Žene i STEM (žene u znanosti, tehnologiji, inženjerstvu i matematici) – hrvatski izazovi – EU perspektive“ koju je ususret Međunarodnom danu žena na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu organizirao Ured za informiranje Europskog parlamenta u Republici Hrvatskoj.

Uz zastupnicu Petir, na panelu su sudjelovali i europarlamentarci Dubravka Šuica i Davor Škrlec te dvije profesorice s Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Lea Skorin-Kapov i Ana Sović Kržić, dok je moderatorica bila znanstvena novinarka Tanja Rudež. Sudionici panela raspravljali su o tome je li nejednakost među spolovima i dalje uistinu toliko prisutna u našem društvu, tj. jesu li žene uistinu još uvijek u velikoj mjeri slabije zastupljene u znanstvenoj zajednici i poslovima koji su percipirani kao „tipično muški“.

Petir smatra da je utjecaj žena na svim područjima koristan i dobrodošao te da ga treba poticati. „Žene su danas puno aktivnije u svim područjima gospodarstva i društva općenito, pa tako i u znanosti“, rekla je Petir te navela podatke Državnog zavoda za statistiku, koji pokazuju da je među ženskim stanovništvom Hrvatske postotak visokoobrazovanih žena 1961. godine bio samo 0.8%, dok je on 2011. godine bio 16.7 %.

Zastupnica Petir je istaknula i pohvalila i činjenicu da Hrvatska u gotovo svim statističkim podacima po pitanju zastupljenosti žena u spomenutim područjima prednjači pred europskim prosjekom. Naime, u 2013. godini, sedam država članica, među kojima je i Hrvatska, imale su veći postotak ženskih znanstvenica i inženjera u ukupnom broju radno osposobljenih u odnosu na muškarce. „Prema statističkim podacima iz 2012., europski standard je 33% zastupljenosti žena, a Hrvatska spada među one zemlje u kojima je taj prosjek iznad 40%“, istaknula je Petir pozivajući se na studiju Europske komisije “She figures 2015”.

Marijana Petir smatra i kako Europski parlament čini velike napore u vidu poticanja djevojčica, djevojaka i žena da se bave znanošću, tehnologijom, inženjerstvom i matematikom, no svaka država članica mora napraviti svoj dio posla kako bi se implementirale sve inicijative i kako bi se stereotipi mogli uspješno nadvladati. „Mišljenja sam da se stereotipi brišu obrazovanjem i upoznavanjem različitosti, a ne potpunim uklanjanjem razlika među spolovima“, kazala je zastupnica Petir.
„Svjedoci smo globalnog rasta brojnih inicijativa koje motiviraju djevojčice i mlade djevojke za zanimanja u ICT sektoru, ali ono što se meni čini zabrinjavajućim jest to da unatoč velikoj sklonosti prema prirodnim znanostima, tehnologiji, inženjerstvu i matematici u ranoj dobi, žene kasnije u životu napuštaju ova područja, a istraživanja kao razlog navode faktore poput stereotipnog i neravnopravnog predstavljanja žena u popularnoj kulturi, ali i probleme na koje nailaze prilikom “vraćanja” na posao nakon porodiljinog dopusta. Također, prema podacima Eurostata, u Europi žene u prosjeku zarađuju 16% manje nego njihovi muški kolege na istim poslovima, dok je u Hrvatskoj žene zarađuju 18% manje. Mislim da su to problemi čijem rješavanju trebamo aktivno pristupiti“, zaključila je Petir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci