Još prije osam godina je dr. sc. Slobodan Danko Bosanac, astrofizičar koji je nekoć radio na Institutu Ruđer Bošković, a koji se u slobodno vrijeme bavi ideološkom borbom na strani tzv. ”progresivne ljevice”, u hrvatskim medijima najavljivao svemirsku luku na vojnom aerodromu u Udbini i hrvatske satelite u svemiru. Od toga do danas danas nije bilo ništa, a Hrvatski ‘svemirski program’ nije se puno maknuo s mrtve točke. Ovih dana pomaknuo se doduše u smjeru ‘regiona’.
Naime, 27. lipnja utemeljena je SESA – South-East European Space Association (Svemirska asocijacija Jugoistočne Europe) koju uz Hrvatsku (Slobodan Danko Bosanac) predstavljaju Srbija, BiH, Crna Gora i Sjeverna Makedonija.
Asocijaciju čine Adriatic Aerospace Association (A3) iz Hrvatske kojoj je na čelu Bosanac, Komitet za razvoj svemirskog programa (CSPD) iz Srbije (Novi Sad), Centar za edukaciju i robotiku, inovacije i tehnologiju CERIT iz Bosne i Hercegovine (Mostar), Montenegro Space Research (MSR) iz Crne Gore (Podgorica), te Centar za inovacije i tehnološki razvoj (NAVIA) iz Sjeverne Makedonije (Skopje). ”Glavna okosnica rada SESA je razvoj kapaciteta i ljudskih resursa u području svemirskog inženjeringa u regiji, prijenos znanja, pomoć pri izradi nacionalnih projekata i posebno suradnja na projektima od zajedničkog interesa”, stoji u priopćenju.
”Poruka zajedništva u suradnji na našim prostorima na svemirskim projektima”
”Inicijativa osnivanja SESA je u međunarodnim krugovima naišla na ozbiljno odobravanje, na prvom mjestu iz Indije. U sklopu proslave 75 godina neovisnosti Indija će lansirati u svemir 75 satelita. Zahvaljujući razumjevaniju i podršci indijskih partnera (Indian Technology Congress Association – ITCA) jedan od satelita je dodijeljen SESA-i koji će do kraja godine biti lansiran u svemir kao zajednički SESA satelit. Iz svemira će satelit slati poruku zajedništva u suradnji na našim prostorima na svemirskim projektima”, kažu u priopćenju iz Svemirske asocijacije Jugoistočne Europe.
Dok su Slovenci razvijali vlastiti svemirski program i u svemir poslali i svoje satelite, u Hrvatskoj je priču o svemirskom programu gurao uglavnom umirovljeni fizičar s Instituta Ruđer Bošković dr. se. Slobodan Danko Bosanac.
Njemu je, kako je kazao 2015. u jednom od mnogih medijskih istupa, pristupio ‘izvjesni gospodin Slađan Zovko, biznismen iz Ženeve, koji mu se javio u ime kompanije S3. ”Naveo je da se S3 bavi komercijalizacijom svemirskih letova i želio se naći sa mnom. Moram priznati da sam bio sumnjičav jer u svijetu ima mnogo inicijativa za let u svemir, ali su često neozbiljne i naivne”, kazao je Bosanac 2015. za Jutarnji list.
Od tada je tzv. hrvatski svemirski program” pod znakom jednakosti s Bosancem koji često istupa u medijima najavljujući svemirsku luku u Udbini do 2019. ili hrvatski satelit do 2022.
Realizirana je tek ‘regionalna’ priča sa Srbijom, BiH, Crnom Gorom i Sjevernom Makedonijom.
”Jedan od prioritetnih projekata Europske zajednice poticanje je regionalne suradnje na svim područjima društvenih djelatnosti, kao temelj razvoja Europe. Među prioritetnim smjerovima razvoja je u području tehnologija, posebno svemirskih koje se smatraju strateškim za pozicioniranje Europe kao ključnog sudionika u osvajanju i korištenju svemira.
‘Relativna zaostalost’
Poseban problem zemalja Jugoistočne Europe je relativna zaostalost, s raznim stupnjevima razvoja, u visokim tehnologijama, posebno svemirskim. Shvativši da razjedinjenost nastojanja pojedinih zemalja Jugoistočne Europe u hvatanju koraka s europskim i svjetskim razvojem svemirskih aktivnosti umanjuje te mogućnosti 27. lipnja utemeljena je SESA – South-East European Space Association (Svemirska asocijacija Jugoistočne Europe). Prvi sastanak na kojem je razmotrena ideja osnivanja asocijacije u području svemirskih tehnologija bila je 1. srpnja, da bi na prvom radnom zajedničkom sastanku 10. srpnja definirana zajednička strategija djelovanja i načela te realizacije aktivnosti.
Inicijativa osnivanja SESA je u međunarodnim krugovima naišla na ozbiljno odobravanje, na prvom mjestu iz Indije. U sklopu proslave 75 godina neovisnosti Indija će lansirati u svemir 75 satelita. Zahvaljujući razumjevaniju i podršci indijskih partnera (Indian Technology Congress Association – ITCA) jedan od satelita je dodijeljen SESA-i koji će do kraja godine biti lansiran u svemir kao zajednički SESA satelit. Iz svemira će satelit slati poruku zajedništva u suradnji na našim prostorima na svemirskim projektima…
Satelitski program, umjetna inteligencija…
Svaka od sudionica SESA-e ima svoj razvojni program, koji donosi početni ulog u osmišljavanju budućih aktivnosti. A3 (Hrvatska) orijentirana je na razvoj satelitskog programa, raketnog elektromagnetskog pogona i umjetne inteligencije…’ stoji u priopćenju.
”Aktivnosti A3 obuhvaćaju djelatnike u tvrtkama i institucijama iz sektora znanosti i obrazovanja koji su voljni sudjelovati u aero-svemirskom programu Republike Hrvatske te na taj način uvrstiti Hrvatsku na popis zemalja koje sudjeluju u jednom od najvećih pothvata čovječanstva”, poručuju.
Pismo protiv Judith Reisman
Do razvija hrvatski svemirski program, Bosanac je u slobodno vrijeme aktivan i na ideološkom frontu. Naime, podržavao je prosvjede za raskid Vatikanskih ugovora 2015. koji su organizirale sljedeće ljevičarske udruge koje u fokus djelovanja uglavnom stavljaju borbu protiv Katoličke crkve i konzervativnog svjetonazora: Protagora – Udruga za zaštitu prava ireligioznih osoba i promicanje ireligioznog poimanja svijeta, LiberOs – udruga za promicanja tolerancije i borbe za ljudska prava, Inicijativa Nisam Vjernik i Inicijativa Glas Razuma – pokret za sekularnu Hrvatsku.
>Dr. Reisman: Žena koja je razotkrila Kinseya, ali i profesore Zakošeka i Štulhofera
Bosanac je bio aktivan i prilikom posjeta Judith Reisman Hrvatskoj 2014. Pobunio se tada u pismu dekanu Medicinskog fakulteta u Zagrebu zbog njezinog gostovanja na tom fakultetu.
Hiperseksualizacije djece
Naime, Reisman je osjetila je Hrvatsku 2013. i 2014. godine kada je održala niz predavanja i javnih nastupa.
Prema njezinim riječima u Hrvatsku je došla objasniti roditeljima djece koje se sve opasnosti kriju pod pojmom ”spolni odgoj”. Zbog svojih nastupa često je bila napadana, vrijeđana i ponižavana, ali nije odustala od svog jasnog stajališta: ”Djeci treba dopustiti da budu djeca, a ne da prerano postanu seksualno aktivna. Spolni odgoj nije prilagođen mozgu male djece jer djeca nisu sposobna kritički razmišljati, pogotovu ona od 5, 6 ili 13 godina te se u njemu radi na hiperseksualizaciji mladih”.
>Kao Medicinski fakultet moramo osporiti ideju koju je promovirao Kinsey
Te 2013. godine, kada je dr. Reisman Hrvatsku posjetila prvi put, u naše škole uveden je tzv. Seksualni odgoj koji je pokušao svim učenicima u Hrvatskoj nametnuti bivši SDP-ov ministar Željko Jovanović, a bio je ideološki obojen, nestručan. Taj tzv. Spolni odgoj, koji je u kurikulu uskoro dobio naziv ”Odgovorno spolno ponašanje i rodna ravnopravnost”, povezan je s učenjem Alfreda Kinseya i s Institutom Kinsey. Kinseyeva je teza da su ”djeca seksualna bića od rođenja”. Kako je ”otac moderne seksologije” došao do te teze?
Sporni ‘spolni odgoj’
Kinsey je poticao i plaćao pedofile da seksualno zlostavljaju dojenčad i djecu. Dao im je upute kako da bilježe ponašanje djece za vrijeme zlostavljanja. U svojoj knjizi objavio je tablicu u kojoj se navodi kako je, primjerice, dječak od četiri godine doživio 26 orgazama unutar 24 sata. Kao dokaz za ”orgazme” Kinsey navodi da dijete plače, vrišti, doživljava konvulzije, odguruje zlostavljača, ponekad pada i u nesvijest.
Hrvatska javnost još je 2013. saznala kako su glavni autori tog tzv. Spolnog odgoja u Hrvatskoj Dubravko Lepušić, Amir Hodžić i Aleksandar Štulhofer. Uskoro se saznalo kako je Aleksandar Štulhofer bio suradnik i stipendist Instituta Kinsey, te ”kako je surađivao s tri deklarirana pedofila”.
No, to se nije pretjerano svidjelo ”progresivnoj ljevici”.
Bosanac je u pismu dekanu Medicinskog fakulteta u Zagrebu prof. dr. sc. Davoru Miličiću, kako je tportal tada pisao, ustvrdio je da dolazak te američke autorice ”ne doprinosi argumentiranoj javnoj raspravi o odgojno-obrazovnom sustavu, jer već u temelju djelatnosti organizatora predavanja iznošenje je eklatantnih neistina”:
Pismo Bosanca protiv Reisman
”Upozoravamo da rasprava bez znanstvenih dokaza otvara širok prostor manipulacijama. Osobe koje ne posjeduju ni minimum mjerljivih pokazatelja svoje znanstvene prepoznatljivosti ne mogu dobiti prostor u uglednim znanstvenim sredinama. Dovoljno je samo pogledati CV tih osoba u kojima se upravo gostovanja u takvim institucijama koriste za uspostavljanje ‘znanstvenog’ legitimiteta.
Gospođi Reisman i sličnim osobama neće biti time uskraćena javna riječ u Hrvatskoj. Na tribinama koje organizira udruga ‘Ne dirajte djecu’ u prostorima izvan Sveučilišta može govoriti kako i koliko želi. Međutim na Sveučilištu u Zagrebu, njegovim fakultetima i, naročito Medicinskom fakultetu, mogućnost njezina nastupa u suprotnosti je sa znanošću, tolerancijom, humanizmom i suvremenim civilizacijskim vrijednostima kojih Sveučilište treba biti predvodnik.
Uvjereni da Sveučilište u Zagrebu jest nositelj takvih vrijednosti, obraćamo Vam se s nadom da se predavanja i rasprave iza kojih ne stoje znanost i znanje neće održavati na Sveučilištu”, pisao je 2014. Bosanac.
*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasa